ME 2011 v Mankale se koná v ČR v Pardubicích

Možná znáte hru se skleněnkami nebo jinými kuličkami, která pochází původně z Afriky. U nás se ukrývá hned pod dvěma různými názvy – buď Mankala nebo německá verze názvu – Kalaha. Hru si můžete obvykle koupit v luxusní dřevěné edici, ale dříve ji hrávali obyčejní lidé i v přírodě s důlky v zemi. Podrobnější informace o této hře můžete nalézt v naší recenzi Kalahy.

Ale i pokud Kalahu už znáte a hrajete, pravděpodobně vůbec nevíte, že u nás existuje Česká federace mankalových her a že se v Mankale konají i nejrůznější turnaje po celém světě. Hra je totiž čistě logickou záležitostí, takže to není až takovým překvapením, když mohou mít mistrovství takové hry, jako je Scrabble nebo Carcassonne.

No a tyhle turnaje se konají po celém světě, v roce 2010 pak bylo uspořádané první mistrovství světa ve hře, která je Kalaze velice podobná – Toguz kumalaku. Jeho organizaci si vzali kazašští obyvatelé města Astana.

Hraje se švýcarským systémem v oddělených mužských a ženských kategoriích. Prvního mistrovství se zúčastnilo 25 mužů a 18 žen ze 16 zemí roztroušených po čtrnácti kontinentech.

Je pak až neuvěřitelné, že navázat na tuto akci dostali hned dvakrát čeští organizátoři. Letos mezi 18. a 22. červencem 2011 proběhne v Pardubicích mistrovství Evropy v Toguz Kumalaku v rámci festivalu Czech Open (Mezinárodní festival šachu a her).

Dva dny předem pak bude stejné místo hostit Festival abstraktních her, který organizují Hana a David Kotinovi ve spolupráci s AVE-KONTAKT s.r.o. V nabídce budou minimálně následující hry: Boku, Borderline, Hlavy a ocasy, Mlýn, Octi, Othello (Reversi), Pořádek a chaos, Retsami, Teeko a mankalové hry Oware, Toguz kumalak, Bao, Omweso, Minimankala. Hru všem zájemcům vysvětlí organizátoři, k dispozici budou i pravidla v několika jazycích pro samostudium.

Ale zpět k hlavnímu tématu dnešního článku, tedy k Mistrovství Evropy. Nejdříve propozice hlavního turnaje v Toguz Kumalaku:

Hrací systém: 7 kol Swiss
Startovné: 260 CZK (včasné přihlášky 25/50 % sleva)
Čas na partii a hráče: 60 minut
Registrace: do 18. 7. 13h
Začátek turnaje: 18. 7. 15h
Konec turnaje: 21. 7. 17h
Vyhlášení výsledků: 21. 7. 18

Kromě tohoto velkého turnaje se můžete přihlásit i do turnaje pro školy (více úrovní podle ročníků a druhu škol), open turnaje či týmového/párového soupeření. Neztratí se ani fanoušci jiných her, kteří mohou síly poměřit v Oware.

Oficiální stránky Mistrovství Evropy a celé akce v Pardubicích http://www.mankala.cz/

ME 2011 v Mankale se koná v ČR v Pardubicích
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Už se to blíží!