Plány vydavatelů deskových her na rok 2011

Na Nový rok se podíváme pod pokličku několika českých vydavatelství, jak jsme již dříve slíbili. V článku najdete všechny vydavatele, kteří na dotaz na plány odpověděli v termínu, je tedy možné, že se v budoucnosti objeví ještě druhá část s dalšími firmami.

Na začátku abecedy se nachází firma AIGAMES, která má na svědomí pouze několik svérázných, ale zajímavých her. Nepříliš povedenou Pyramidu boha Slunce nahradila originální párty hra Ganxtaz! Ale co bude příští rok? Hlavní je již dlouho odkládané vydání deskové hry Vetřelec podle stejnojmenného filmu. Zdržení mělo za následek pečlivé testování celé hry, která je nyní vyladěna hned pro několik herních variant.

AIGAMES však chystají ještě další lahůdku pro milovníky historie. Jedná se o Velkou námořní bitvu (pracovní název). Má se jednat o největší stolní hru ve střední Evropě, která kvůli nákladům bude provedena jako vystřihovánka. Ovšem jedná se o maxihru nejen co do rozměrů, ale také do počtu vyžadovaných hráčů. Velká námořní bitva totiž bude pro šest týmů o minimálně třech lidech, celkem je minimální počet účastníků neuvěřitelných 22! Více si o ní povíme již brzy v připravovaném preview a rozhovoru.

Knižní nakladatelství ALTAR konečně v lednu vydá druhé upravené rozšíření dobrodružné hry Proroctví s názvem Vodní říše (podle zákulisních informací se již tisknou karty). Snad se pak později letos dočkáme i třetího rozšíření Říše chaosu, na kterém Vláďa Chvátil pilně pracuje.

Pokud se učíte rádi anglicky, určitě vás potěší další rozšíření sortimentu v hrách firmy Orchard Toys, kterou u nás distribuuje Jitka Netušilová a její web Anglictina-hry.cz. Orchard Toys totiž letos v Británii slaví 40 let založení a lze tak očekávat nadílku nových her.

O plánech firmy EFKO nemáme sice moc zpráv, ale při této přiležitosti alespoň zmíníme, že kromě vítěze loňského Kreativního konkurzu, hry Verona, vydali ještě dětskou hru Skřítci a také reedici klasiky Staré pověsti české. S oběma hrami jako novinkami vstupují optimisticky do roku 2011.

U jednoho z tahounů české deskoherní scény, firmy MindOK, se můžeme těšit opět na nové balíčky detektivních historek. Dvě krabičky ponesou podtitul Černé historky: Filmové příběhy a především pak (nejspíš) roztomilé Růžové příběhy, o kterých zatím není více známo. Pro velký úspěch her SMART GAMES se na český trh podívá minimálně další trojice: dětský stavěcí Den a noc, propojovací Metro a pěkný lodičkový Titanic.

MWE, distributor pyramidek Treehouse i karetních her z rodiny Fluxx, se v roce 2011 zaměří na pokračování hry Pacific 1942 Admiral.

To nejobsáhlejší nakouknutí do budoucnosti nám zůstalo na konec i podle abecedy. Nejvíce nám toho totiž prozradil český designér Jiří Mikoláš na plány své nezávislé společnosti Jirasgames.

Všechny čtenáře však musíme předem upozornit, že vydání těchto her v roce 2011 ještě není jisté. Všechno je otevřené a záleží pouze na autorovi, jak se nakonec rozhodne, jestli vydá jen některou z nich nebo třeba žádnou. V hledáčku jsou však celkem tři hry, zde jsou jejich pracovní názvy a krátký popis (detailněji se jim budeme věnovat v případě připravovaného vydání).

Hi-Tech (Techno) spojí puzzle a strategii v neobvyklý mix, jak již to autor mnohokrát dokázal dříve (například ve skvělém Fantastátu). Hráči zde budou sestavovat složité stroje a prodávat jejich výrobky za peníze.

Pro fanoušky Star Treku bude možná zajímavý Starminder, který je tak trochu parodií na tento oblíbený seriál. Ve hře se dočkáte výzkumu, ale také objevování vzdálených galaxií, setkání s vesmírnými civilizacemi a hromady humoru.

Třetí a poslední hrou je hra s pracovním názvem Vem si mě (1+1=3), která se bude zabývat středověkou genetikou z prostředí šlechtických rodů. Takže pokud si chcete vytvořit nějaké své Tudorovce, pak by tohle mohla být přesně hra pro vás. Snad máte rádi svatby, protože ty budou nedílnou součástí partie, stejně jako kopa komunikace a blafování.

Novinkou u Jirasgames bude snad také herní víkend, který autor pro veřejnost připraví letos poprvé.

Na všechny uvedené novinky se těšíme a přejeme všem zmíněným firmám hodně úspěchů a odvahy pro distribuci nových her na českém trhu. Na viděnou u dalších článků a recenzí, ale třeba i u pokračování plánů na rok 2011.

Zdroj fotografie: boardgamegeek.com

Plány vydavatelů deskových her na rok 2011
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dungeon Fighter Fire at Will – ohnivé rozšíření