Recenze: 1×1 Bingo – vytáhněte ta správná čísla!

1x1 Bingo - krabice

Když konečně kulička vykoukla z osudí, byla zklamaná. Tajně doufala, že právě ona bude tím číslem, na které někdo zvolá BINGO. Jenže sálem se stále neslo jen šustění tužek, které dál marně hledaly spojnici v řadě nebo sloupci. Před dvaceti lety hráli Bingo všichni. K vítězství ale hráči nestačila přízeň jednoho míčku, ale potřebovali především štěstí.

Ale ve hře 1×1 Bingo to bude jiné, protože tady se hráči neobejdou ani bez znalosti základní násobilky až do čísla 100. To je nejvyšší číslo, které můžete v osudí hry od Ravensburgeru vylosovat. Jejím autorem je Siegfried O. Zellmer a grafiku s dinosaury, zvířátky i piráty připravil Joachim Krause.

Hra se ukrývá v červené krabici, do jejíhož nitra nás zve zelený dinosaurus. Na největší ploše jsou rozložené dílky s různými čísly, kostky ale i barevné žetony. Tenhle obrázek nám už předem prozrazuje hodně o obsahu krabice.

1x1 Bingo - připravená hra

Jakmile ji netrpěliví malí hráči poprvé otevřou, vyvalí se na ně kartonové archy se stovkou čtvercových dílků. Každý má odlišný obrázek, ale především číslovku, o které to všechno nakonec bude. K tomu aby si hru ale všichni užili, budou potřebovat ještě dvojici červených dvanáctistěnných kostek (obsahují nulu, desítku a ještě speciální symbol korunky) a hromadu kulatých žetonů. Pouze pro kontrolu pak slouží dvojice tabulek, jejichž kombinací se hráči dostanou ke každému výsledku z malé násobilky.

Do hry malé počtáře přivítá jednoduchá hra Násobilkové řady. V té si společně zvolí řadu násobků jednoho čísla. Poté hází jednou kostkou a výsledek vždy musí vynásobit s číslem, kterému řada odpovídá. Za správný výsledek si vezme hráč žeton s odpovídajícím číslem. Ten, kdo nasbírá po rozebrání všech deseti destiček, nejvíce výsledků se stává vítězem.

Teprve poté mohou s násobením hráči pokročit k hlavní hře celé krabice, která se jmenuje Násobilkové řady Bingo, a budeme se jí věnovat podrobněji. Na začátku partie si každý z hráčů vezme šestnáct náhodných dílků a rozloží si je před sebe do čtverce čtyři krát čtyři v libovolném pořadí. K tomu dostane každý z účastníků také šestnáct plastových žetonů jedné barvy.

1x1 Bingo - rozehraná hra

Od začátku se hráči střídají v hodu kostkou. Výsledky na obou kostkách mezi sebou vynásobí a ohlásí všem hráčům výsledek. Hráč, který má číslo vyložené před sebou mezi svými šestnácti dílky, si na něj položí žeton své barvy.

Tak partie postupuje a všichni se snaží vytvořit jako první kompletní řadu nebo sloupec čísel překrytých žetony. Do hry může vstoupit také symbol koruny. Ten může hráč na tahu nahradit libovolnou hodnotou a tím si může hodně pomoci v plnění svého úkolu. Jakmile se někomu podaří vytvořit celou řadu nebo sloupec, stává se vítězem násobilkového binga.

1×1 Bingo je dětská hra, která má v první řadě za úkol naučit násobilku. A to se jí daří výtečně, protože destičky jsou krásně zpracované a všechno nenásilně nutí děti počítat. K zisku vítězství se musí opravdu snažit, ačkoliv v každém kole počítá pouze hráč na tahu, který násobí výsledky na kostkách.

1x1 Bingo - rozehraná hra

Stejně jako u každého Binga, i tady je k vítězství naprosto nezbytné mít štěstí. Bez něho nelze dosáhnout vůbec ničeho, protože samotní hráči vlastně nemají šanci nijak svůj úspěch ovlivnit. Jedinou výjimku tvoří symboly koruny, které ale zase tak často nepadají.

Už ze zařazení kontrolních tabulek je vidět, že je hra opravdu koncipovaná jako naučná. Posouváním té menší po větší dostanou hráči odpověď na libovolný příklad, na který mohou v této hře narazit. Díky tomu si zvládnou hrát i bez asistence dospělých, protože hra je v podstatě určena až pro malé školáky od sedmi let, kdy si s násobilkou začnou povídat.

Je dobře, že pravidla obsahují hned dvě úrovně hry. První trénuje postupně jednotlivé číselné řady, což je důležité především v začátcích učení. To druhá hra je pak lepší pro procvičování, protože zahrnuje už všechna násobení až po nejvyšší stovku.

1x1 Bingo - dílky

Zpracování dílků s odlišnými obrázky jsme už chválili. Musíme ale zmínit také kladný dojem z krabice, která má devět přihrádek na kartičky. Ty pak přikryjete nápovědní destičkou, takže nikam neputují v průběhu přenášení.

Hra 1×1 Bingo patří do série LOGO Hraj si a uč se a svoje místo si tam rozhodně zaslouží. Výborně připraví malé školáky na setkání s malou násobilkou. Pomůže jim od počátečního poznávání jednotlivých řad až po trénink celého násobení. Přitom zůstává pro děti zábavná, ačkoliv nemohou výsledné vítězství příliš ovlivnit. S více úrovněmi hry a možností zahrát si pasiáns pro jednoho je tahle hra určitě dobrou volbou jako průvodce školáka malou násobilkou od začátku do konce.

Recenze: 1×1 Bingo – vytáhněte ta správná čísla!
1x1 Bingo je dětská hra, která si hraje na počítání malé násobilky. Všichni počtáři si užijí legraci při náhodném losování čísel, ze kterých pak musí tvořit řadu nebo sloupec. Komu se to podaří jako prvnímu, ten vítězí. Ale pro děti je připravena i jednodušší verze, která trénuje pouze samostatnou jednu řadu. Celá hra sice spoléhá hodně na náhodu, kterou děti nemohou ovlivnit, ale současně představuje kvalitního a pěkně zpracovaného průvodce počítáním. S 1x1 Bingo nezůstane před školáky žádný taj malé násobilky ukrytý.
Klady:

+ dvě různě obtížné verze hry
+ kontrolní tabulka
+ učí děti zábavnou formou
+ u hry není třeba přítomnost dospělého
Zápory:

- náhoda hraje hlavní roli
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dominion Temné časy – tentokrát ve vašem království