Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 2019 The Arctic – bitva o černé zlato

2019: The Arctic - balení

Sever je krutý. Větry tam vanou silou, která se blíží hurikánu a nesou s sebou chladivé a štiplavé polibky zimy. Sněhové vločky se vám usadí nejen na vlasech a na dlaních, ale zaryjí svoje ostré bodce také nosu, uší a dostanou se dokonce i do úst. Na jazyku se během chvilky rozpustí, ale nechají zde podivnou pachuť. Temnou a černou jako smrt.

Bílá krajina v sobě uchovává černotu. Kdesi dole, pod přikrývkou sněhu, vrstvou ledu a vody, se schovávají tisíce tun ropy. A lidé kvůli ní mrznou. Vystavují se chladu, dýchají sněhové vločky a navzájem se vraždí. K černé a bílé přibývá i červená. V zájmu černého zlata je často třeba prolít krev..

O souboji velmocí o ropu vypráví desková hra 2019: The Arctic, kterou si pro nás přichystalo polské vydavatelství SINONIS. Autorem hry je Andrzej Kurek a ilustracemi ji ozdobili Radoslaw Jaszczuk a Sandra Kochanowska. Hra vyšla poprvé v roce 2011 a na světovém trhu se jedná o nepříliš známou novinku, která byla představena na loňské výstavě SPIEL v Essenu.

2019: The Arctic - připravená hra

Dějištěm celé hry je Arktida a hlavními hybateli děje nejsou hráči, ale velmoci, které o ropu ukrytou na tomto území soupeří. Na obalu krabice 2019: Arctic tak uvidíte sněžnou bouří bičovanou scenerii, kde ozbrojení muži právě přecházejí do útoku z nedaleko zaparkované ponorky. Už z obrázku na vás jde chlad.

Když krabici otevřete, najdete uvnitř především herní plán, který na sobě má krásně provedenou mapu Arktidy. Pro účely porovnání se skutečností jsme do přiložených obrázků připravili také jeden srovnávací. V krabici najdete také žetony s těžebními plošinami (oboustranné – z jedné strany najdete legální plošiny, z druhé přeškrtnuté ilegální) a kulaté žetony pro jednotlivé země a podobně kulaté (ale menší) mince.

Uvnitř na vás čeká také hromada dřevěných žetonů. Pokud se jedná o jednu z prvních verzí hry, vydanou před zářím 2012, budete nejspíš zklamaní jejich kvalitou. Společnost SINONIS však sjednala nápravu a teprve před několika týdny rozeslala do světa majitelům hry novou sadu figurek. Ta má lepší barvy, které jsou od sebe snáze rozeznatelné. Bohužel rozdíl mezi dvěma hnědými odstíny je stále minimální a v nepřirozeném světle žárovek těžko rozeznatelný. Přesto je třeba uznat snahu vydavatelství.

2019: The Arctic - připravená hra

Ale důležité je samozřejmě i to, jaké tvary mají tyto dřevené dílky. Tak především jsou zde figurky sloužící jako služebníci a vyslanci hráčů. Ti lobují u jednotlivých zemí a snaží se je využít ku svému prospěchu. Kromě dřevěných postaviček zde potěší především figurky lodí, které nesou barvy všech pěti zúčastněných stran konfliktu – fialové Rusko, modré EU, zelenou Kanadu, červené Norsko a hnědé USA. Zbytek tvoří několik kulatých žetonů a kostiček.

Kromě zmíněných dílků hráči už nic dalšího nepotřebují. Všechny důležité informace jsou zahrnuty přímo na herním plánu. Hráči zde mají svoje zastoupení pouze na bodovací trase kolem. Ostatních pět základen patří zemím zahrnutým v boji o ropu. Každé z těch políček má kromě malé pokladničky především tři hlasovací pozice pro lobbisty a šest akčních polí.

Najdeme zde ale také místo pro tři různé zákony o Arktidě, z nichž vždy pouze jeden může být aktivní, počítadlo tahů, nebo trasu politického vlivu. Samotná mapa uprostřed je rozdělena na sektory. Každý obsahuje jednu siluetu čtverečku a kolečka. První zmíněné slouží k umístění vrtné soustavy, zatímco kulaté označuje, kdo z těžební věže získá užitek – představuje barvu země, která kontroluje území.

2019: The Arctic - rozehraná hra

Prostřednictvím mapy se pomalu blížíme do ledové krajiny. Cítíte ten chlad na kůži? Ale nebojte se, pokud uspějete, budete mít dostatek ropy k zahřátí na celý váš život i pro generace vašich dětí. V ledech Arktidy je totiž ukryto černé zlato a vy se jej právě teď vydáváte dobýt.

Hráči si musí zvolit jeden z nezajímavých odstínů šedé, hnědé a černé. Od této barvy získají figurky lobbistů (počet závisí na množství hráčů), kteří jim budou po dobu trvání partie věrně sloužit. K nim dostanou pochopitelně také těžařské věže, které jsou jejich jediným majetkem jako vlivných magnátů, kteří se touží stát ropnými barony.

Ostatní dílky patří jednotlivým zemím, jak už jsme několikrát zmínili. Podle přípravy tak rozložíte několik lodí na startovní pozice pro každou ze stran – podle síly zastoupení pro každou stranu jiný počet. K již zmiňovaným přibývá ještě Čína, která se také konfliktu účastní, ale hráči ji přímo neovládají.

2019: The Arctic - rozehraná hra

Na počítadle tahů označíte první tah a vedle něj připravíte jako aktivní prostřední ze tří zákonů. Do jeho koleček položíte také žetony zemí, které pro něj hlasují. Každá země dostane do vínku také různé množství počátečních financí.

Nyní hráči vyšlou poprvé svoje lobbisty do práce. V této části vychází 2019 z worker-placement mechanismu, ve kterém svoje figurky posíláte k jednotlivým zemím, aby vám vyjednali lepší podmínky a umožnili těžbu ropy na svém území. Každá země má právě tři pole, kam mohou hráči pokládat svoje lobbisty.

Jakmile je všechny rozešlou, může nastat specifická akční fáze. V té hráči vyhodnocují každého lobbistu a zadají mu teprve teď konkrétní úkol, protože jeho letadlo dorazilo do země, kterou chcete ovlivnit. Každá lokalita má celkem šest akčních polí a každé z nich může využít v jednom kole pouze jeden lobbista.

2019: The Arctic - rozehraná hra

Podobně jako jsme viděli třeba v Pilířích země, můžete si i zde zachovat možnost posledního tahu v kole a přizpůsobit tak vyslání svého lobbisty úmyslům soupeřů. Pokud jej totiž položíte v průběhu umisťování na stupnici politického vlivu (za peníze), můžete jej ještě před vyhodnocením akcí přesunout na libovolné volné místo, které u některé země zbylo. Tak vyšlete svého človíčka speciálním soukromým tryskáčem (nebo vrtulníkem) přímo do sídla dané země.

Akce jednotlivých zemí probíhají v předem daném pořadí od začínajícího Ruska až po končící USA. Hráč, který má svoji figurku na nejvyšším prvním místě, může vybrat libovolnou ze šesti akcí. Druhý v pořadí pak vybírá z pěti a třetí ze čtyř. Více figurek může patřit jednomu hráči.

Na výběr máte z těchto akcí – diplomacie, výroba lodě, postavení těžební plošiny, posunutí lodí, daně nebo nepokoje v zemi. První z akcí je nejsložitější a můžete provést jen jednu z dostupných podakcí diplomacie, které nejsou zastoupeny mezi symboly akcí, aby diplomacii mohl v jednom tahu využít pouze jeden hráč. Můžete tak začít konflikt s jinou zemí, změnit její postoj vůči zákonům o Arktidě, podpořit vstup Norska do EU (tím se mohou dvě strany spojit, stejně jako jejich lodě) nebo poškodit soupeře pomluvou.

2019: The Arctic - detail herního plánu

Ve výrobě lodí využijete peníze jednotlivých zemí k tomu, abyste postavili tolik lodí, kolik si může dovolit a zvládne vyprodukovat za jedno kolo (každá země má toto číslo odlišné). Lodě začínají v jednom ze sektorů barevně přiřazených jejich vlastnické zemi.

Hráči mohou stavět dva druhy plošin – legální a nelegální. To závisí na tom, jestli je dané políčko kontrolované nějakou zemí. V každém případě musí za takovou stavbu zaplatit. Ve hře jsou tři druhy zdrojů – plyn, ropa a kámen. Toto pole tedy musí být vlastnictvím aktivní země, za kterou hráč provádí tah, nebo musí na tomto místě mít daná země loď (= nelegální plošina).

Další akcí je pohyb lodí, ve kterém může hráč pohnout až všemi loďmi hrané země podle svého uvážení. Pokud je aktivní zákon vyhlašující nadvládu lodí nad políčky, do kterých vstoupí, tak po vstoupení lodě do tohoto sektoru nad ním okamžitě země získá kontrolu. Daně pak přidávají peníze do pokladny země.

2019: The Arctic - figurky lodí

Hráči po provedení všech akcí svolají svoje lobbisty zpět domů nebo je mohou nechat zdarma na stejném místě stejné země. Ve hře najdete také společného nepřítele všech hráčů, který zamezuje hře, aby trvala příliš dlouho – Čínu. Pokud totiž její lodě dorazí na severní pól a obsadí ho, je konec hry a prohráli všichni magnáti a všechny země.

Pokud zuří válka, mohou se lodě na stejném poli pustit do souboje. V takovém případě obě strany ztratí stejný počet lodí a přežije ta, která jich má více. Z válečných aktů je ale nejdůležitější ničení plošin, ke kterému potřebujete dvě lodi, pokud jde o legální a pouze jednu pro ilegální.

Na konci každého kola se dočkáte jako mafiáni v čele těchto šedých organizací konečně svojí zasloužené odměny – vaším směrem se otočí menší nebo větší řeka peněz. A někdy bude období sucha. Vše závisí na tom, kolik se vám podařilo vytěžit surovin. Ty musíte nyní zpeněžit, žádný kousek si nesmíte ponechat. Můžete získat buď mince, nebo vítězné body. Těch obdržíte rovnou dvojnásobný počet, takže je to také dvojnásobné pokušení.

2019: The Arctic - rozehraná hra

Partie může skončit vítězstvím Číny nebo uplynutím času. V této situaci hráči dostanou vítězné body za naspořené finance a ten z magnátů, jehož figurka dorazila na trase nejdále, se stává vítězem.

2019: The Arctic se rozhodně neřadí k jednoduchým hrám. První jednu nebo dvě partie budete zmatení a budete se plácat ve snaze ovládnout mechanismy a najít správnou cestu k vítězství. Pak ale souboje přiostří a partie, ve které není místo pro náhodu nabere obrátky.

Strategie je jedinou cestou k vítězství. Hráči ale ve skutečnosti neovládají žádné svoje figurky na herním plánu. Nad každou lodí může získat kontrolu a pohybovat s ní kterýkoliv ze soupeřů. V tom je právě jeden z magických pocitů, které při hraní 2019: The Arctic zažijete. Musíte si probojovat svoji cestu za vítězstvím ne přímo, ale skrze nenápadné ovlivňování. V této hře je ukryté víc politiky, než byste našli v českém parlamentu.

2019: The Arctic - porovnání Arktidy

Peněz je ve hře žalostně málo a budete se neustále potýkat s jejich nedostatkem. Do začátku dostanete deset mincí, ale postavení plošiny (legální) může stát až čtyři – záleží na vzdálenosti od pólu. Můžete sice ušetřit za schvalovací poplatky, ale tím zase riskujete jednodušší zničení vaší ilegální těžební věže. Svoji vinu na tom má také fakt, že výdělek musíte čas od času proměnit i za vítězné body. Za našetřené peníze sice dostanete na konci hry také body, ale není zde tak výhodný poměr, jako když suroviny převedete rovnou. A to nepočítáme desetibodový bonus, pokud máte na prodej všechny tři druhy.

Rozhodování před vámi jsou těžká a především je jich opravdu hodně. Různé možnosti k vítězství. Spousta zemí ke kontrole, odlišné akce, které můžete svými figurkami ovlivňovat. A to jsme se vůbec nerozepsali o zákonech, které mohou zcela změnit vývoj partie, pokud jejich změnu správně načasujete.

A tak jediné, co hru sráží dolů, bylo zpracování figurek. Naštěstí, jak už jsme psali, jsme ještě před uzávěrkou recenze získali balíček nových postaviček, které jsou již lepší kvality. Přesto zde stále zůstává problém s barevným rozlišením dvou nejtmavších odstínů hráčských komponent a to se netýká pouze figurek, ale i plošin. Zpracování herního plánu je naopak na výbornou, stejně jako jeho rozvržení.

2019: The Arctic - detail herního plánu

2019: The Arctic je hutnou strategií. Není příliš známá. Možná proto, že přichází z Polska a od malé společnosti. Zasloužila by si ale mnohem více pozornosti. Jedním z důvodů je fakt, že převádí naprosto precizně do deskové podoby pocit zákulisních machinací. Zažijete zde opravdové lobbování a to ještě navíc s ekologickým tématem, které je dnes žhavé – ropa. Ale přes toto všechno neustoupí do pozadí to hlavní – hra. Náročné dobývání Arktidy je skvělým zážitkem pro všechny, kteří rádi přemýšlí. Snad vám tedy na severním pólu nezamrznou mozkové buňky dřív, než dorazíte do cíle. Přece byste nenechali všechno to černé zlato Číňanům!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrzej Kurek
IlustraceRadosław Jaszczuk, Sandra Kochanowska
VydavatelAlchemicus.pl, Schwerkraft-Verlag, SINONIS
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba120
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieEconomic, Exploration, Fighting, Industry / Manufacturing, Negotiation, Science Fiction
MechanismyArea Majority / Influence, Enclosure, Set Collection, Simulation, Variable Phase Order, Worker Placement
RodinaCountry: Canada, Country: Norway, Country: Russia, Country: USA, Region: Arctic

Více o hře.

Recenze: 2019 The Arctic – bitva o černé zlato
2019: The Arctic je výborná desková hra. O tom po přečtení recenze určitě nemůžete pochybovat. Nabízí zajímavé téma ropných vrtů na Arktidě a současně dává hráčům obrovskou svobodu při výběru akcí. Hráči však svými aktivitami neovlivňují přímo dění na mapě, ale podloudně našeptávají svoje představy hlavám států, uplácí a jinak prosazují svoje zájmy. Prostě opravdoví ropní baroni. V jednotlivých zemích si hráči obsazují pozice za pomoci figurek. V tomto pořadí pak získají privilegia a mohou si vybrat jednu z šesti dostupných aktivit. Hráči přesouvají lodě, staví plošiny a těží suroviny. Ty pak musí na konci svého tahu prodat za peníze nebo za dvojnásobek vítězných bodů, což je zdrojem těžkých rozhodnutí. K vítězství vede spousta cest lemovaných bojem, ničením těžebních plošin a změnou zákonů o dobývání pólu. Když překonáte obtížnou první partii, bude před vámi stát pouze jeden problém – ve čtyřech hráčích si vlastníci dvou tmavších odstínů figurek budou mít problém rozeznat těžební plošiny. U figurek byl tento problém odstraněný vydáním nové sady. Dvě úrovně umisťování dělníků na plán poskytuje zajímavé strategické rozhodnutí, které jsou bohaté na napětí, jen pozor na extrémně přemýšlivé hráče! 2019: The Arctic je hrou, která si rozhodně zaslouží větší pozornost, než jí byla dosud věnována. Staňte se i vy ropným baronem a ovládněte Arktidu!
Klady:

+ pěkná grafika mapy
+ široké strategické možnosti
+ velmi zajímavé téma
+ pocit, že ovlivňujete politiku
+ dvouúrovňový worker-placement
+ figurky lodí
+ suroviny na konci kola musíte prodat za peníze nebo body
+ uživatelská podpora – zaslali náhradní figurky za ty v původní hře
Zápory:

- žetony plošin ve dvou tmavých barvách lze těžko rozeznat
- složitější hra na naučení
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Útulná doupata – příprava na zimu