Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: 5 sekund – opravdu málo času

5-sekund-01

Odměřování času má spoustu různých způsobů. Může mít podobu přesýpacích hodin, klasických stopek nebo moderního mobilního telefonu. Čas ale pokaždé běží stejně rychle, jen vy máte pocit, že se jeho rychlost mění na základě naléhavosti situace. Nová metoda byla vyvinuta pro měření pěti vteřin, a to za pomoci kutálejících se kuliček.

Právě to bude způsob, jak si odpočítají čas hráči v deskové hře 5 sekund, kterou na trh přináší společnost Trefl. Za jejím vznikem stojí tým autorů Paulina Kortas, Adam Bukowski, Jacek Zdybel a Bartosz Odorowicz. Hru vytvořili původně pod značkou PlayMonster LLC, ale v češtině už na ní najdete logo firmy Trefl.

Červená krabice na sobě má náznak stopek. Uvnitř najdou hráči herní plán s dvanácti políčky, po kterých budou postupovat dopředu. Trasa se vine kolem několika míst pro vyložení karet. Ta hlavní krabička s kartami bude ale naplněná a připravená stranou, stejně jako kuličková dráha sloužící pro měření času. Při tom by všechny zadání měly být otočené stejnou barvou, tedy žlutou nebo červenou. Každý z hráčů si zvolí jednu figurku, postaví ji na start a dostane dvě karty – Další a Výměna.

5-sekund-07

V partii se hráči střídají v takzvaném Horkém křesle. Jeden z jeho soupeřů mu položí otázku podle horní náhodně vylosované karty. Úkolem vždy je vyjmenovat tři odpovědi dle zadaného tématu. Ihned po přečtení otázky navíc otočí kuličkovou dráhu, po které se začnou hrnout velkou rychlostí kovové míčky směrem dolů. Hráč na tahu má právě tolik času na odpověď, než se poslední kulička zastaví dole.

Pokud nepadla trojice odpovědí, pak hráč předá slovo soupeři ve směru hodinových ručiček. Právě jeho úkolem je navázat na stejný úkol a pokusit se uspět. Při tom ale nesmí použít ani jeden pojem, který už padnul v pokusech ostatních protivníků.

Jakmile někdo z hráčů uspěje, kolo končí. Právě a jen on si může svoji figurku posunout na další políčko v pořadí. Při tom se snaží být tím, kdo jako první dosáhne cílové linie.

5-sekund-03

Mezitím mohou ale využívat také dvojice karet, které dostali na začátku. S pomocí první mohou vynechat odpovídání na ostatních, a pokud neodpoví nikdo z nich včas, pak dostane hráč i tak bod. Kromě toho si může hráč jednou za celou partii zcela vyměnit zadání za nové. Musí to ale ohlásit ostatním okamžitě po přečtení otázky.

Na plánu jsou kromě klasických políček také dvě speciální a jmenují se nebezpečná zóna. Při postavení na tomto políčku musí hráč sám odpovědět. Žádné posouvání témat na další hráče v pořadí se tentokrát nebude konat. Bez ohledu na tyto všechny možnosti platí stále to, co jsme řekli. Hráč, jehož figurka dorazí jako první do cíle na dvanáctou pozici, může slavit vítězství.

5-sekund-08

5 sekund je hrou slovní zásoby. Na nic jiného si ani nesnaží hrát. Jde jen o rychlé vymýšlení slov, která patří do zadaného tématu. Zpočátku to může znít velmi jednoduše, ale ve skutečnosti vás spousta kartiček dokáže pořádně zaskočit. A pět vteřin je opravdu málo na to, abyste se vzpamatovali.

Karet a tedy zadání je opravdu hromada. Jejich náplň je navíc vynikající, například budete tak vyjmenovávat zdvořilostní fráze, slavné osobnosti konkrétního jména, chemikálie nebo zvířata ze safari. Variabilita je opravdu velká a na hráče čeká spousta zábavy, protože s jednou kartou se často popasuje hned několik účastníků.

Další hráči na tahu mají výhodu, pokud nebudete pečlivě dodržovat, že se ihned po dokončení kuliček bez dostatečného počtu správných odpovědí otočí hodiny znovu pro dalšího hráče. Jinak mu totiž dáte více času na přemýšlení a bude mít tak výhodu proti hráči na tahu.

5-sekund-11

Toto zvýhodnění se ale stejně ztratí v případě, že se hráči poctivě a pravidelně střídají tak, jak by to mělo být. Znevýhodněn je totiž hlavně první hráč na tahu, zatímco ostatní mají zdánlivě jednodušší úkol. Jenže to platí do té doby, než si uvědomíte druhé pravidlo.

Nikdo nesmí opakovat slova, která už padla. Takže i když později hrající účastníci mají více času na přemýšlení, zase mají menší výběr. To je skvělý nápad, který dělá z jednotlivých otázek výzvu, ale současně neklade na hráče v Horkém křesle zase tak velký důraz.

Nejvíce se nám ale líbí doplňkové pravidlo – pokud asi poslední účastník nevymyslí kompletní trojici, pak bod připadne začínajícímu hráči. Ten má tedy i navzdory neúspěchu naději na bod až do momentu, kdy se někomu jinému podaří překonat jeho výkon.

5-sekund-13

Moc se nám líbí také zpracování. Karty nemají čím překvapit, ale plastový box na ně potěší. Hlavním překvapením je ale samotná časomíra, která s kuličkami na spirále vypadá skvěle a je opravdu originálním pojetím ve světě přesýpajícího se písku. A tak jde kritizovat snad jen několik češtinářských chyb v pravidlech, které trochu ruší při čtení jinak opravdu krátkého návodu.

Ačkoliv to tak může vypadat, 5 sekund není hrou vědomostní. Místo toho jde opravdu jen o několik slov. To ale neznamená, že neumí prověřit všechny účastníky a jejich schopnosti. Vyjmenování tří pojmů se zdá být opravdu jednoduchým, jenže o to víc budete občas překvapení. A pocit, že šance krouží kolem stolu, když se první pokus nepovede, je přesně tím napětím. 5 sekund je super slovní hra!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Sistrunk
IlustraceHenrik Tistling
VydavatelPatch Products, (Self-Published), Användbart Litet Företag, Broadway Toys LTD, Concentra, Grandi Giochi, HUCH!, Interplay (Board Game Related), Jumbo, KENSHO Kft., Korea Boardgames, Lúdilo, Magellan, MB Giochi, Megableu, moses. Verlag GmbH, PlayMonster, Trefl, UGames, University Games
Rok vydání2010
Počet hráčů3 - 6
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(5 voters)
KategorieCard Game, Party Game, Trivia
MechanismyAction Timer, Real-Time
RodinaSeries: 5 Second Rule
Alternativní názvy3 snabba svar, 5 másodperc 3 válasz, 5 second rule 五秒定律, 5 seconden, 5 Seconden!, 5 secondes, 5 secondi, 5 Secondi, 5 Seconds, 5 secunde, 5 Segundos, 5 sekund, 5 Sekund Edycja Specjalna, 5 Sekundės, 5 Sekundes, 5 sekundi, 5 СЕКУНД, 5초 준다!, På 5 sekunder, På 5 sekunder pocket, Ответь за 5 секунд

Více o hře.

Recenze: 5 sekund – opravdu málo času
Je až překvapivé, že hře 5 sekund nemáme co vytknout. Její pojetí hledání tří slov je výborné a celkový dojem je dotvořený nejen stresujícím časovým limitem, ale také způsobem jeho měření. Velkou pochvalu si zaslouží také způsob, jakým se čas stopuje. Hra nabízí obrovskou variabilitu otázek. Obecně je tedy 5 sekund velkým překvapením a výbornou slovní hrou.
Klady:

+ spousta otázek
+ pět vteřin je šibeniční termín
+ možnost odmítnout otázku
+ podávání stejného tématu
+ skvělá časomíra
Zápory:

- několik chyb v pravidlech
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Okavango – zachraňte všechna zvířátka z divoké řeky