Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Aerion – čas uletět

aerion-26

Na křídlech větru vede cesta jedině mezi mraky a draky. Tam nahoru, kde dosud mohli být pouze ptáci. Je na čase vystoupat vzhůru na křídlech jedinečných a krásných strojů, které si v ničem nezadají s výtvory matky přírody.

Po nebi se v naší přítomnosti budou prohánět nejrůznější stvoření. Stačí rozbalit deskovou hru Aerion, kterou si pro všechny hráče a také milovníky světa Oniverse připravil Shadi Torbey. Novinka se zařadila po bok starších her Onirim a Castellion a také vyšla pod hlavičkou společnosti Z-Man Games. Po evropském kontinentu se ale vydala na pouť na distribučních křídlech Esdevium Games.

Na víku nakoukneme mezi obláčky a neopustím je ani po zvednutí víka. Dno krabice je totiž elegantně překryté přehnutými obláčky, které je třeba odklopit. Teprve poté se zájemci o stavbu létajících strojů dostanou k pravidlům, ale hlavně ke všem těm kartám, žetonům a kostkám. Velká většina prvků v prvních partiích nebude potřeba, protože náleží k rozšířením.

aerion-05

Na úvod tak hráči rozdělí karty zdrojů na šest hromádek podle typu, položí je do řady a z každého z nich odhalí jednu kartu. Poblíž rozloží také tři víly a sadu kostek. Oba účastníci dostanou tři žetony lodí.

Celá partie je společným snažením obou účastníků (nebo sólo hrou), jejíž každé kolo začíná hodem šesticí kostek. Každá karta zdroje při tom má v horní části natištěnou kombinaci, kterou je třeba utratit za její pořízení. Tyto sady odpovídají klasickým sestavám známým třeba z pokeru, tedy například dvě dvojice.

To se nemusí nutně povést napoprvé. Aby hráč mohl přehodit kompletní sadu kostek, musí nejdříve jednu z šesti nabízených karet zdroje odhodit. V danou chvíli tedy hází znovu ale s mírně nižší pravděpodobností, protože na výběr má o jednu kartu méně. Když je s výsledkem hráč spokojený, může si za svůj hod pořídit nějakou kartu, kterou si může kombinací dovolit. Tímto způsobem hráč může získat buď knihu, kterou si položí do sekce známé jako kazatelna (pulpit) nebo kartu elementu. Ta patří do dílny (workshop). Pak už zbývá na konci tahu pouze doplnit karty z balíčků tak, aby byl výběr znovu kompletní.

aerion-06

Tyto nastřádané karty pak mohou hráči v rámci svých dílen kombinovat a stavět z nich lodi. Karty mají různá omezení, která jasně specifikují jejich vzájemnou kombinovatelnost. Důležité je ale i pořadí a především kapacita každé dílny, kde se může nacházet vždy pouze jedna rozestavěná loď. A karta elementu posádky může přijít až nakonec.

Pokud se hráčům podaří zkompletovat i poslední šestou loď a otočit její žeton na hotovou stranu, může tým loďmistrů slavit. Jenže vítězství není zadarmo. Hráči to totiž musí stihnout dřív, než jim dojde zásoba posádky, nákresů a materiálu. Jakmile se tak stane, prohráli.

Aerion je velmi solidním příspěvkem do rodiny malých kooperativních her. V tomto žánru totiž těch opravdu jednoduchých, ale zajímavých a chytrých možností příliš není. O to větší hodnotu v této hře vidíme, i když za ní v důsledku stojí pouhé házení kostkami a sbírání karet. Právě tak Aerion vypadá na první pohled, když si zahrajete základní verzi.

aerion-09

Naštěstí ale to není zdaleka všechno. Když už si myslíte, že umíte vyhrát v námi popsané variantě, najednou zjistíte, že jste ještě nevyzkoušeli ani polovinu komponent, které tato malá krabička nabízí.

Postupně tak do hry přijdou karty s trvalými efekty, nové podmínky vítězství či zvýšení obtžížnosti. Jiným modulem se ze hry stane tak trochu umisťování dělníků (worker placement). Celkem je připraveno šest modulů, které lze používat samostatně nebo mezi sebou kombinovat pro úplně ultimátní zážitek.

aerion-20

Moc se nám líbí mechanismus přehazování kostek spojený se zahazováním karet. Hráč nejenže platí kartu z výběru, ke které už se nedostane. Především je ale cenou čas, protože s každým zahozeným zdrojem se blíží také prohra týmu. Účastníci tedy musí velmi dobře zvažovat, kdy se jim vyplatí přehodit kostky a kdy ne.

Zatímco v té základní verzi se můžete na konec partie probojovat klidně i za dvacet minut, s přibývajícími pravidly se začnete blížit dvojnásobku tohoto čísla. Ale to je pořád hodnota, která je velmi přijatelná.

aerion-17

Celou dobu se bavíme o hře dvou hráčů. Nesmíme ale opomíjet ani možnost hrát Aerion sólově. Právě tak je totiž krabička zamýšlená v první řadě a pravidla pro dva spoluhráče jsou vždy uvedená pouze v dodatkových odstavečcích.

Vítězství není samozřejmé. A i kdyby se vám zdála hra jednoduchá, najdete v pravidlech řadu prvků, kterými si jde snažení ztížit. A vzhledem k déle není problém se o vítězství pokusit znovu, pokud se vám to napoprvé nepodaří.

aerion-23

Aerion je samozřejmě náhodný, protože kostky jsou tu hlavním hybným prvkem. Vzhledem k délce a náročnosti to ale nevadí, protože o tuhle hru projeví zájem nejen zkušení hráči toužící po chytré odpočinkovce, ale také začátečnici. Ti na krabičce ocení výbornou přístupnost. Kromě toho všeho vyniká Aerion také grafickým zpracováním. To je opravdu jedinečné a dělá z Aerionu nakonec opravdu lahůdku.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorShadi Torbey
IlustraceÉlise Plessis
VydavatelinPatience, Z-Man Games
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 2
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(5 voters)
KategorieAviation / Flight, Card Game, Dice, Fantasy
MechanismyCooperative Game, Dice Rolling, Open Drafting, Push Your Luck, Set Collection, Solo / Solitaire Game
RodinaPlayers: Games with Solitaire Rules, Setting: Oniverse

Více o hře.

Recenze: Aerion – čas uletět
Aerion je unikátním počinem, který zaujme samotáře a dvojice. Právě pro ně je krabička o stavění vzdušných strojů určená. Nabízí nakupování karet podle házení kostkami. To nezní sice příliš zajímavě, ale mechanismus neustále ubíhajícího času, kterým se platí za přehazování kostek, je prvkem zaručujícím napětí. Hra vypadá opravdu krásně a nabízí lahodnou zábavu, i když na úkor náhodnosti. Aerion je ale v první řadě výborným designem a zábavnou hrou.
Klady:

+ jednoduchá základní verze
+ přehazování kostek má důsledky
+ spousta rozšíření
+ nastavitelná obtížnost
+ rychlá herní doba
+ skvělá hra pro jednoho
+ jedinečné zpracování
Zápory:

- náhoda kostek
- maximálně dva hráči
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Labyrint – bláznivé bludiště