Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Airlines – kolem Země tam a zpátky

airlines-01

Vždycky jsem chtěl být pilotem. Vznášet se jako pták nad mraky, nemuset na nic myslet a jen si užívat to ticho. Jenže sny jsou jedna věc a realita druhá. Dnes létám denně, ale ticho a bezstarostnost si užívat nemohu. Rodinky s dětmi křičící na celou kabinu, starosti s výškou, ptáky či počasím, nikdy není let tak klidný, abych se mohl jen tak zasnít do táhlého zvuku motorů a nechat se nést. Ale i přesto mě to baví a neměnil bych za žádné povolání na světě.

Hráči na starost nedostanou pouze jedno letadlo, ale celé aerolinky. Právě to si pro nás připravil autor Elad Goldsteen ve své hře pojmenované Airlines. Hra vyšla pod záštitou firmy Golden Egg Games a byla představena v roce 2016 na veletrhu Spiel v Essenu.

Velká čtvercová krabice má na víku dopravní letadlo i letušku, ale překvapivě žádného pilota. Ti jsou všichni ukrytí uvnitř, kde hráči najdou v první řadě velký rozkládací herní plán. A zatímco ve středu je zeměkoule s otvorem pro namontování na pět cípů rozděleného kolečky, po obvodu vede startovací dráha představující bodovací stupnici. Plán i s tímto otočným glóbusem si připraví hráči ve středu a rotující díl nastaví, aby siluety kontinentů odpovídaly realitě.

airlines-04

Do začátku hráči dostanou každý svoji vlastní leteckou společnost. Výběrem určí také svoji barvu a dostane tak příslušný kulatý žeton, kartonová letiště, jeden žeton startovního terminálu a především první plastovou součástku, která si získá všechny fanoušky letectví. Každý účastník dostane totiž ocas svého opravdového plastového letadla s logem svojí společnosti a k němu dostane jeden obyčejný trup i kokpit a tím vytvoří svoje první letadlo. Svůj bodovací žeton položí na pole s číslem nula, položí své letiště na odpovídající místo (podle barvy) na glóbusu a dostanou pět karet z balíčku.

Poté už je na čase připravit společný prostor. Hráči zamíchají balíček aerolinek (41 karet), položí jejich hromádku vedle plánu a na stejném místě vytvoří také nabídku tří úkolů z balíčků tří úrovní (rozlišených římskými číslicemi) a to náhodně horní kartu z každého typu. Všechny zbývající části letadel hráči rozloží vedle plánu, zatímco veškeré kufříky představující pasažéry nasypou do plátěného pytlíku. Právě odsud ihned pět z nich vytáhnou a položí na výseč zeměkoule, která sousedí s jejich barvou. Tady pasažéři nastoupili. Poté hráči otočí zeměkouli o jednu výseč po směru hodinových ručiček a vylosují další čtyři kufříky. Ukazatel kol obsadí pozici číslo jedna a partie začíná.

airlines-03

Celá partie je rozložena do tří kol, ale ta se dělí dále na tahy. V každém se hráči střídají a mají na výběr hned dvě akce, z nichž si ale mohou zvolit pouze jednu. Buď si doberou dvě nové karty z balíčku a poté mohou zahodit libovolnou jednu z ruky. Nebo naopak jednu kartu zahrají pro její efekty, kterých je hodně.

V první řadě ale hráč okamžitě po vyložení karty musí otočit globus a tolik kroků, kolik mu karta předepisuje ve svém levém dolním rohu. Poté na hráče čeká další volba. Musí si vybrat, jestli použijí hlavní akci letiště nebo jednodušší globální akci. Tou první zmíněnou mohou kartu postavit jako novou budovu na svém letišti. K tomu potřebují zaplatit zahozením karet z ruky (cena vpravo dole) a poté si mohou zahranou kartu nechat postavenou před sebou a využívat její výhody. Druhou možností je využít příležitost na speciální akci, ať už pro dobrání karet, snížení nákladů na stavbu nebo možnost zahrát více karet.

Teprve teď se dostáváme oklikou zpět k těm globálním akcím, které jsou natištěné vlevo (čtyři různé) na každé kartě. Ty jsou totiž ještě variabilnější, ačkoliv začínají hodně jednoduše možností přičíst si jeden vítězný bod. Mnohem zajímavější ale je šance nalodit libovolný počet pasažérů z místa. K tomu ale současně hráč potřebuje mít v této části (barvě) světa postavené letiště. Do stroje mohou naložit pouze omezený počet kufříků – do každé mezery v trupu jednu figurku.

airlines-08

Naopak lze také pasažéry z letadla vysadit. K tomu ale potřebují hráči pasažéry stejné barvy, jako je na kufřík na kartě. Každý takový dopravený cestovatel přinese hráči okamžitě jeden vítězný bod. Ale ani to není všechno, protože pod poslední ikonkou se ukrývá možnost dalšího vylepšení – postavení letiště v jiné lokaci nebo si vylepšit svůj stroj dokoupením nové části nebo dokonce pořízení dalšího letadla do svého vzdušného parku.

Na konci každého tahu si hráč dobere do ruky jednu kartu ze společného balíčku aerolinií a poté doplní počet pasažérů znovu do stanoveného čísla (podle množství účastníků). Po vyprázdnění dobíracího balíčku hráči zamíchají odkládací hromádku a vytvoří nový. To ale současně znamená také konec kola. Když dojdou karty potřetí, hráči mají poslední tah a celý souboj o nadvládu nad vzdušným prostorem končí. Hráči obodují svoje úspěchy podle karet cílů, tyto bod přidají k těm získaným v průběhu partie a ten, kdo má v součtu nejvíce bodů se stává vítězem.

Airlines je strategická hra, která o vaši pozornost bojuje na začátku především svým zpracováním. Tady si určitě získá zraky mnoha zájemců, ale kolik jich udrží? Dojem a celkový názor závisí na tom, jaký máte vztah k náhodě. Ta totiž zasahuje zásadně do vývoje celé partie v podobě dobíraných karet. Ty totiž řídí celý průběh.

airlines-11

Zásadním problémem ale je nevyrovnanost akcí. Podle popisu i dojmu by se zdálo, že nebudete vědět co dřív. Jenže zatímco některé činnosti jsou dost silné a budete se k nim obracet s jistotou (vylepšování aerolinek i stavba letišť), jiné působí tak trochu do počtu (stavba některých budov). A pak je tu nabírání a vyzvedávání, které je závislé nejen na kartě, ale také vyžaduje správné pozice letišť. Hráč sice má vždy na výběr hned z několika karet k zahrání, ale ani to nezabrání tomuto dojmu, aby vás zasáhl alespoň trošku.

Airlines je hra, kterou bychom rádi přirovnali k Ticket to Ride. Určitě to jde, pokud se jedná o náhodu. Bohužel je tu pro rodinné hráče o kapku víc možností a ikonek, které by je mohly mírně odradit. Naštěstí ale i tak zůstávají Airlines z hlediska hratelnosti poměrně jednoduchou a rychle naučitelnou hrou. A jsou tu i veřejné úkoly, které se hráči snaží plnit a získat tak další body na konci.

To by mohlo znít hodně negativně, ale ani jeden z popsaných problémů není tak velký, aby nebylo možné si hru užít. Paradoxně jsme se často u partie bavili, pokud od hry nevyžadujete výrazné plánování nebo kontrolu. V případě, že se s těmito omezeními smíříte, dostanete fajn záležitost, která navíc vypadá opravdu jedinečně.

airlines-12

Délka partie odpovídá zařazení hry, které jste se dočetli o pár řádků výše. Souboj tak určitě zvládnete odehrát během jedné hodiny, pokud se nebudete zbytečně zdržovat. Celkový dojem se pak nijak výrazně neliší, ať už hrajete ve dvou, třech nebo čtyřech. To proto, že hráči se navzájem nijak výrazně neblokují.

Kde ovšem zpracování získá náskok a bonus za krásné miniatury letadel, tam ztratí šanci na slova chvály, pokud jde o grafiku. Ta je velmi průměrná a samotné ikony a přehlednost je hodně na štíru. To je zklamání především ve světle jednoduchosti celé hry.

airlines-16

Ačkoliv Airlines nejsou zdaleka dokonalou hrou, nám se líbí. Plní ten kalich příjemné rodinné zábavy, ze kterého budete s radostí ucucávat. Ano, jsou náhodné, ale to je řada jiných her také. To by určitě neměl být rozhodující faktor. Totéž ale platí pro modely letadel. Kolem toho všeho je ale docela solidní hra. Ale ruku na srdce. Pokud si Airlines budete chtít pořídit, určitě v tom budou mít směrovky tak krásná letadélka.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorElad Goldsteen
IlustraceNaomi Robinson, Giota Vorgia
VydavatelGolden Egg Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAviation / Flight
MechanismyHand Management, Modular Board, Network and Route Building, Pick-up and Deliver, Set Collection
RodinaCrowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: Airlines – kolem Země tam a zpátky
Airlines není hra, která by se hodnotila snadno. Na jednu stranu nemá vyvážené akce a některé nebudete používat, na druhou stranu nabízí opravdovou přepravu lidí a k tomu ještě modely letadel. Hra je to v principu rodinná a to včetně náhodného dobírání karet, které pak mohou spolurozhodovat o získaných vítězných bodech. Záleží pouze na vás, čemu dáte větší váhu. Airlines mohou pobavit i zklamat.
Klady:

+ solidní hratelnost
+ téma splněno včetně přepravy pasažérů
+ miniatury letadel a kufříky
+ společné úkoly jsou pokaždé jiné
+ rozumná herní doba
+ jednoduchost
Zápory:

- náhoda karet
- některé akce jsou do počtu
- průměrná grafika i přehlednost
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Impact – v centru archeologických výzkumů