Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Angry Birds Na tenkém ledě – skočit a sklouznout

Angry Birds: Na tenkém ledě - balení

Co dělají ptáčkové, když zrovna nelétají? Chodí po zemi a hledají červíky, kteří by zaplnili jejich prázdná bříška. Ale co když na zemi leží jedna vločka sněhu přes druhou? Křidýlka jim mrznou, do tlapek je studí sníh. A zlotřilá zelená prasátka jim vzala veškerou jejich nastřádanou potravu. Musíme se vydat na cestu za pomstou a zahnáním hladu.. Jen dejte pozor, protože bunkr chrochtajících vtipálků se nachází za praskajícím ledem!

Už je to víc než rok, co si společnost Mattel získala děti uvnitř nás svojí deskovou hrou Angry Birds (recenze). I tentokrát pod novým logem Mattel Games najdete tyto rozzlobené ptáčky od nepodepsaného týmu a v licenci finské společnosti Rovio.

Všechno najdete v opravdu hodně popsané krabičce, kde zbylo místo jen pro ilustraci prasátka s helmou padající na stranu. Čtveřicí okének nahlédnete dovnitř a vidíte všechny novinky, které jsme v minulé krabičce nenašli.

Angry Birds: Na tenkém ledě - připravená hra

Po otevření a vysunutí plastového výlisku najdete jeden prak, několik plastových stavebních kostiček (tři velké a dvě menší) a také trojici zelených ušatých prasátek. Nechybí ale ani dvojice ptáčků – jeden kamikaze zelený a druhý velký červený. Určitě oceníte také další stavební dílky, které představují titulní ledové kostky. Dvě z nich jsou „rozlomené“ napolovic se zoubky, kterými je propojíte před začátkem hry.

Prasátka mohou dostat také helmy, které je ochrání před prvním zásahem. Poslední komponentou je kostička s nápisem TNT. Ta se nárazem rozloží a měla by tak shodit případnou stavbu stojící poblíž. Prostor pod celým žlutým plastem je věnovaný pravidlům a především balíčku se čtyřicítkou karet úkolů. Ty lze rozdělit na tři obtížnosti a jednu volnou disciplínu. Hromádku s nimi ale sdílí také bodovací karty všechny o hodnotě 100 bodů.

Na začátku partie nejdříve rozdělíte karty úkolů na hromádky podle obtížnosti tak, aby si hráči na začátku svého tahu mohli vybrat. Ten, kdo bude první na tahu, si vezme prak a obě postavičky ptáčků k sobě. Všechny ostatní stavební dílky zůstanou ležet zatím stranou.

Angry Birds: Na tenkém ledě - rozehraná hra

Jakmile na hráče přijde řada, nejdřív si musí vybrat obtížnost, které se chce postavit. Právě z této hromádky sejme horní kartu a podívá se na ni. Některý z jeho protivníků teď má za úkol postavit stavbu přesně podle obrázku na kartě (nebo podle sebe z daných dílků v případě volné kategorie). Stavění má jasně daná pravidla, kdy kostičky nesmí ležet jedna za druhou, ani příliš daleko od sebe.

Jakmile hrad stojí, může se hráč na tahu pokusit sestřelit všechna prasátka. Vezme prak a postaví jej alespoň třicet centimetrů od terče. Střílet může pouze za pomoci nakreslených ptáčků – má tedy jasně daný počet pokusů. Čepičky mají hodnotu bonusových bodů, ale pouze v případě splnění celého úkolu.
Zde je třeba zmínit, že do party nám tentokrát přibývá také nový ptáček. Ten velký, který zboří v původní digitální hře všechno, co mu stojí v cestě. I tady je jeho váha a velikost úctyhodná, ale o to hůř se s ním střílí a míří.

Teprve když sestřelíte všechna prasátka, můžete si kartu nechat. První z hráčů, který nastřádá tímto způsobem tisíc bodů z libovolných splněných úkolů, se stává vítězem a ptačím hrdinou. Prasátka zahnal na útěk a vrátil malým opeřencům jejich zásoby na zimu.

Angry Birds: Na tenkém ledě - rozehraná hra

Nikde není řečeno, že nemůže hráč po neúspěšném pokusu střílet dál. V takovém případě lze hrát také na trestné body. Za každý pokus ztratí hráč padesát bodů z bodového zisku na kartě. Tím se současně vzdaluje svému cíli. Ale úkol v tomto případě musí dohrát až do konce a není omezený počtem ptáčků na kartě.

Na první pohled se zdá, že v Na tenkém ledě najdete méně dílků než v předchozí krabičce. Ale není to pravda, protože hra klame právě zásluhou praskajícího ledu. S jeho započítáním dostaneme šest velkých příček, čtyři menší kostičky a dva ledové kvádry.

Hratelnost samotná zůstává. Jedná se o ohromnou zábavu pro děti, ačkoliv samotné bodování není úplně intuitivní a přehledné. Platí zde stále stejný problém s tím, že děti mají chuť neustále sahat po hodnotnějších kartách a ty nižší zůstávají nevyužité. Přitom ale není jednoduché tyto úkoly často splnit.

Angry Birds: Na tenkém ledě - dílky

Na hrách Angry Birds se nám líbí také koncept, který zapojuje do tahu každého hráče i ostatní. Ti mohou společnými silami stavět domeček pro prasátka. Čím lépe ho postaví, tím těžší bude mít hráč na tahu úkol jej sestřelit. A díky tomu také dětem lépe hra utíká a nenudí se ani při tahu protivníků.

Každá krabice je hratelná samostatně, což je zásadní informace pro všechny zájemce. Za svoje peníze dostanete vždy plnohodnotnou zábavu a navíc pokud vlastníte víc krabic, každý hráč pak může mít svůj prak. Tou největší výhodou vlastnictví několika balení Angry Birds je možnost stavět obrovské konstrukce, které vůbec nejsou na kartách nakreslené.

Angry Birds jsou totiž nejen o zábavě nakreslené na úkolech. To je teprve začátek. Vaše fantazie je omezená pouze počtem dílků, které máte k dispozici. Můžete postavit prasátkům hrad, za jehož branami se budou schovávat nebo Eiffelovu věž, kde by se ale před naštvanými ptáčky raději schovávat těžká prasátka neměla.

Angry Birds: Na tenkém ledě - karty

Hru provází drobné technické nedostatky, které ale nejsou vyloženě zásadní. Někdy vás trochu nebudou poslouchat roztříštěné dílky ledu, které by měly držet pohromadě. Důležitější je ale funkčnost krabice TNT, které vybuchne pouze někdy. Mechanismus samotný je chytrý, ale k velkému BUM je třeba, aby bedna dopadla na jasně danou stranu.

Drobné nedostatky ale nemohou zabránit tomu, aby se Angry Birds: Na tenkém ledě stalo zábavnou hrou opět s úžasným zpracováním. Nadchne děti i dospělé, kteří budou s chutí stavět hrady a útočit na vychytralá prasátka.. Jen dávejte pozor kam šlapete, někde leží bomba!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelMattel, Inc.
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba25
Minimální věk5 and up
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Video Game Theme
RozšířeníAngry Birds: Green Bird Add-On, 3-Pack
RodinaTheme: Animal Battles, Video Game Theme: Angry Birds

Více o hře.

Recenze: Angry Birds Na tenkém ledě – skočit a sklouznout
Angry Birds: Na tenkém ledě je pokračováním akční hry, která si zakládá na postavičkách ptáčků a prasátek. Hráči na tahu dá k dispozici prak a určitý počet naštvaných létavců. Ostatní společně postaví hrad podle karty zadání. Úkolem je pak prasátka sestřelit z jejich pozice. Hra obsahuje nové stavby, pěkné dílky ledu a také elegantní vybuchující krabičky TNT. Ty bohužel ne vždy fungují, ačkoliv jejich mechanismus je zajímavý. Nemusíte se bát, protože naštěstí je hra samostatně hratelná a opět má překrásné zpracování. To je tím hlavním důvodem, proč budete toužit si ji zahrát i vy, když si ji rozloží na stole děti. Angry Birds: Na tenkém ledě pokračují ve velmi dobře nastartované sérii a rozšiřují možnosti, obzvlášť pokud máte doma obě krabice. Ale i o samotě pobaví a užijete si s prakem spoustu akční zábavy.
Klady:

+ ostatní hráči, kteří nejsou na tahu, staví domeček pro prasátka
+ samostatně hratelné
+ nové dílky, nové stavby
+ hra je o šikovnosti a postupně se v ní zlepšíte
+ krásné zpracování
Zápory:

- občas nefungující mechanismus TNT
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lexeso – lenivé pexeso?