Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Aquaretto – zoologická zahrada ve vodě

Aquaretto - balení

Zoologická zahrada nejsou pouze sloni, žirafy, tygři a opice. Zelená barva sice převládá, ale mnohem krásnější je pro mě modř. Když k nám do zoo přivezli nového delfína, byl jsem nadšený. Jmenoval se Tonda stejně jako já a měl ohromně chytré oči. Téměř okamžitě jsme se spřátelili. Vycvičil jsem z něho toho nejlepšího baviče, kterého kdy tahle zahrada měla na hladině. Vodní svět se totiž podle mě zcela vyrovná tomu suchozemskému. Vítejte v mém vodním království.

A právě tohle přivítání nás přivádí do deskové hry Aquaretto od Michaela Schachta. Ten s ní navazuje na velký úspěch rodinného Zooloretta (recenze), ve kterém se staráte o zoologickou zahradu, chováte plameňáky, zebry i slony. Aquaretto vyšlo jeden rok po Zoolorettu, tedy v roce 2008. Hra pochází z distribuce společnosti Abbacus Spiele a u nás ji najdeme pod záštitou nové společnosti REXhry.

Krabice je celá modrá a na obalu tentokrát není panda, ale další chytré zvíře – delfín. Uvnitř najdete hromadu archů s kartonovými komponentami čekajícími na vysvobození. Vycvakáte tak mince, čtvercové žetony vodních zvířat, kulaté znázorňující jejich mláďata a samozřejmě především velké desky, které představují samotné vodní zoo a jeho možnosti rozšíření.

Aquaretto - připravená hra

Tentokrát není prostor na deskách určených pro jednotlivé hráče rovnou rozdělený, ale najdete zde plochu devatenácti čtverečků pouze s vodícími křížky na hranicích jednotlivých pozic. Je pouze na vás, jak si svoji vodní zoo postavíte a kolik zvířátek budete mít od jakého druhu. Samozřejmě nesmí chybět rozšiřující desky, kterých je tentokrát rovnou dvacet – deset menších třídílných a deset větších. Každý hráč tak dostane dva kusy od obou typů, aby si mohl pořádně rozšířit svoji zoo. K tomu ještě je pro každého hráče připravena jedna vodní nádrž, kde může přechovávat druhy, pro které ještě nemá připravenou expozici.

V krabici kromě kartonových dílků najdete ještě dřevěné mince stříbrných peněz, figurky zaměstnanců a samozřejmě pětici vozíků. Pravidla sice nejsou původně v češtině, ale distribuční společnost REXhry jejich českou verzi přikládá ke krabici.

Tato recenze bude sice samostatná i s popisem pravidel, přesto doporučujeme všem čtenářům, kteří neznají Zooloretto, aby si přečetli jeho recenzi. Budeme se často odkazovat na jeho herní principy.

Aquaretto - rozehraná hra

Na začátku partie připravíte hromádku s dospělými zvířaty opět odpočítáním patnácti dílků. Dobrání zbylé velké hromádky zvířat symbolizuje konec hry, přičemž těch patnáct odložených vám zamezuje počítání a vytváří zásobu pro dohrání posledního kola před úplným ukončením partie. Pokud nehrajete v plném počtu hráčů, musíte ze hry odstranit jeden nebo dva zvířecí druhy.

Každý z hráčů si k sobě vezme jednu velkou herní desku, která představuje jeho zatím prázdnou zoo. Do začátku dostane také minci. Všechny ostatní součásti balení si připravíte na hromádky na stůl a doprostřed položíte vozíky připravené k naložení v počtu odpovídajícím účastníkům partie.

Zvířátka si opět nakoupíte právě na těchto vozících až po třech exemplářích, ale ještě před tím si můžete sami určit, kam které stvoření půjde. Každý hráč na tahu totiž zaplní jedno místo na těchto vozících. Místo toho se ale může spokojit s některým již naloženým vozíkem (klidně i částečně naloženým) a vzít si ho k sobě. Tím zvířátka právě pořídil do svojí zoo.

Aquaretto - rozehraná hra

Aquaretto se v podstatě hraje podobně jako Zooloretto. Každé kolo probíhá tak, že se hráči postupně střídají na tahu a zaplňují vozíky. Kdykoliv, když na vás přijde řada, můžete se místo doplnění dalšího zvířátka rozhodnout a vzít si celý vozík. Ten nemusí být plný, může v něm klidně být jen jeden druh. Čím více oddalujete zvednutí, tím větší je riziko, že vám vozík vyfoukne některý ze soupeřů.

Jakmile si vozík vezmete k sobě, tak vyložíte jeho obsah rovnou do zoologické zahrady. Pokud už některé zvířátko toho druhu máte, můžete nové přiložit k němu, nebo založit zcela novou expozici, jestli na ni máte místo. Tady je první místo, kde se Aquaretto liší od svého staršího suchozemského bratříčka. Na plánku zoo totiž nemáte předem vyhrazené expozice, ale stavíte si je podle svých představ. Můžete tak jednomu druhu vyhradit libovolný prostor, který lze navíc rozšířit dalšími sousedními deskami.

Jediné omezení, které vám při stavění bude znepříjemňovat práci je fakt, že dva vodní druhy spolu nesmí přímo sousedit. Jejich kartičky se mohou dotýkat maximálně rohy, takže vždy mezi expozicemi bude nějaká ta menší mezera.

Aquaretto - rozehraná hra

Pokud získáte zvířátko, pro které nemáte v zoologické zahradě místo, musíte ho umístit do bazénu. Tam se může směstnat i více zvířátek různých druhů, ale nedostanete za ně žádné body na konci, pokud vám tam zůstanou. Musíte tedy přistavět a rozšířit zahradu.

Kromě doplňování a braní vozíků máte k dispozici ještě peněžní akce. Právě za ně můžete pak přesouvat zvířata z bazénu do expozice, koupit kartičku od protivníků nebo odstranit jednu z bazénu pryč, abyste za ni nedostali trestné body na konci, pokud se vám opravdu nehodí do plánů. Za mince právě lze i rozšířit zoo o další dílky, které otočíte za minci zelenou stranou vzhůru.

Pokud se vám podaří do expozice umístit samce a samičku od jednoho druhu, můžete si ze středu vzít zadarmo jedno mládě. Za zvětšování nádrže dostávají hráči odměny v podobě mincí a také pomocníků (za pátou a desátou kartičku). Tito pomocníci jim dokáží získat bonusové body a to podle toho, kam jej umístíte.

Aquaretto - zvířátka

Na hlavní desce jsou volné čtyři pozice – dvě pro pokladní, kteří mu z mincí na konci hry udělají body, a dva pro ošetřovatele, kteří přináší body za všechny kartičky se symbolem ryby v levém horním rohu. Hráči mohou na desce zaměstnat také trenéry, kteří si hrají s delfíny, kosatkami a lvouny. Za každou kartičku sousedící s trenérem získá hráč jeden bonusový bod na konci hry. Posledním druhem zaměstnance je manažer, který snižuje počet záporných bodů přinášených bazénem na polovinu.

Pomocníky lze v průběhu partie také za peněžní akci přesouvat z místa na místo podle toho, jak se vám to lépe v partii hodí. Figurky jsou jedné barvy a hráči tak mají omezenou pouze společnou zásobu, která čítá 16 postaviček.

Na konci partie si hráči sečtou vítězné body. Oproti Zoolorettu zde dostáváte rovnou jeden bod za každé umístěné zvíře a na zaplnění výběhů se zde nehraje, protože jejich velikost závisí pouze na vás. Tím nejsou hráči nijak motivováni sbírat zvířátka jednoho druhu a ze hry je tak trochu odstraněn náhodný prvek, což je určitě dobře.

Aquaretto - zvířátka

Aquaretto přináší hned několik novinek. Volná herní plocha odstraňuje omezení a snižuje náhodnost celé hry. Hráči už nemusí marně čekat na jeden druh, kterým zaplní poslední volné místo výběhu nebo si špatnou volbou druhu zablokovat možnost vítězství. Zde se stačí přeorientovat na jiná zvířátka a můžete vesele sbírat bodíky dál.

Vítězství však dosáhnete obvykle přes figurky zaměstnanců, které přináší nezanedbatelné množství bodů. Je tedy důležité zaměstnávat co nejvíce zvířat. Ale k tomu právě potřebujete alespoň pět kartiček jednoho druhu, čímž se vracíte v začarovaném kruhu zpět.

Hru lze zdárně smíchat se Zoolorettem, případně rozšířením Zooloretto XXL (recenze) a vytvořit tak opravdu velkou zoologickou zahradu s vodním parkem navíc. Partie pak pochopitelně trvá o to déle, ale to není zásadním problémem, protože tato hra je v délce poměrně příznivá.

Aquaretto - zvířátka

Aquaretto rozšiřuje svého předchůdce o další zvířata a především o nové nápady v podobě zaměstnanců. Tím se hráčům otevírá spousta nových taktik a autor zdárně snížil vliv náhody na výsledek partie. Šanci na vítězství máte i v situaci, kdy se špatně rozhodnete pro nějaký živočišný druh. Pokud tedy máte rádi Zooloretto, pak je pro vás Aquaretto v podstatě povinností.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Schacht
IlustraceDesign/Main
VydavatelABACUSSPIELE, Gém Klub Kft., Playgo Ltd (Hong Kong), Rio Grande Games
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 5
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(26 voters)
KategorieAnimals
MechanismySet Collection, Tile Placement
RozšířeníAquaretto: The Training Camp, Aquaretto: The Trains, Aquaretto: Three Coworker Tiles, Fan Erweiterung Auftragskarten 2.0, Zooloretto XXL, Zooloretto: Goodie-Box, Zooloretto: Octopus, Zooloretto: Rio Grande Games Expansion Pack #2, Zooloretto: The Gorilla, Zooloretto: The Savings Book, Züge XXL 2 (fan expansion for Zooloretto)
RodinaGame: Coloretto

Více o hře.

Recenze: Aquaretto – zoologická zahrada ve vodě
Aquaretto je skvělým přídavkem k věčně zelenému Zoolorettu. Kromě toho je samostatně hratelné. Do hry přináší novinku v podobě figurek, které můžete postavit k pokladně, do expozic jako trenéry nebo k bazénu jako ošetřovatele. Všude vám na konci hry přinesou nějaké ty body. Už také nejste vůbec omezení velikostí jednotlivých výběhů, takže nemusíte čekat na jeden jediný druh, který ne a ne přijít. Hráči stále musí dobře vybírat vozíky a pečlivě rozdělovat svá zvířátka do prostoru. Aquaretto je jednoznačnou volbou pro všechny majitele Zooloretta a dobrou koupí pro všechny, kteří hledají hezkou rodinnou hru.
Klady:

+ samostatná hra i rozšíření současně
+ nová zvířátka
+ neomezené výběhy
+ figurky povolání
+ širší strategické možnosti
+ výsledek méně závislý na náhodě
+ hodně druhů zvířat
+ více rozšiřujících desek
Zápory:
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ubongo 3D Family – rodinné tři rozměry