Recenze: Aruba Battle Race – to pravé Death Rally na stole

aruba-battle-race-18

Celý život jsem trénoval závodění. Projíždění zatáček smykem je pro mě druhou každodenním chlebem. Ale už když jsem vystupoval z letadla, věděl jsem, že tyto závody jsou jiné. Ohnivější, divočejší a adrenalinovější. Obyčejné závodění už pro mě není, teď se stanu součástí bojových závodů. Tady je povoleno úplně všechno!

Každý závodník jednou dojde do situace, kdy by toužil po větší dávce adrenalinu. No a tu všem hráčům závodních her slibuje poskytnout hra Aruba: Battle Race, kterou vytvořil Petr Bělík (Mafia City). Autora ilustrací budeme hledat marně, ale rozhodně se můžeme spolehnout na fakt, že za vydáním stojí společnost Stragoo Games. Hra vyšla už v roce 2014.

Klasická čtvercová krabice má na víku závodní vůz, který už dlouho nebude takhle nablýskaný. Uvnitř na hráče vybafne velký závodní okruh na rozkládacím herním plánu. Ten znázorňuje prakticky celý ostrov Aruba, po jehož obvodu vede dvouproudová cesta. Dno krabice ukryje také různé žetony (poškození a vítězné body), ale především dva balíčky karet. Ten jeden je mrňavý a ukazuje obrázky závodních strojů, zatímco větší hromádka 66 karet na sebe bere podobu různých proveditelných akcí.

aruba-battle-race-09

Ale co by to byla závodní hra bez aut. Jsme rádi, že ty dnešní představují opravdová autíčka, ačkoliv jen vyrobená ze dřeva, mrňavá a různobarevná. U závodní hry je ale všechno lepší, než nějaké bezejmenné žetony. K vozům patří také sada deseti kostek.

Na začátku každého závodu si hráči rozeberou svoje vozy, jejich karty položí před sebe a odpovídající stroj postaví na startovní rošt. Pořadí určí nejspíš náhoda. Žetony vytvoří hromádky vedle plánu stejně jako akční karty, které je ale třeba předtím zamíchat.

Začínající hráč dostane do ruky deset kostek, které vyjadřují nejvyšší rychlost, kterou může auto jet. Právě s nimi ve svém tahu hráč hodí. Jejich hodnoty se mu mohou líbit nebo nemusí. V druhém případě může provést další dva hody s libovolnou kombinací z už použitých kostek. Teprve když je počet puntíků na každé kostce už pevně a nevratně daný, může hráč výsledné body využít a utratit je za různé akce.

aruba-battle-race-06

Tím nejdůležitějším je postupka, která hráči umožňuje posun s autem. Každá číselná řada pro jízdu ale musí začínat už u jedničky a vzdálenost, kterou auto ujede, se rovná nejvyššímu číslu nepřerušované postupky. K pohybu ale v důsledku stačí i samotná jednička bez dvojky. A pak už jsou tu skupinka stejných čísel – dvojice přinesou možnost útočit a opravovat, tři stejná čísla umožní dobrání karet a čtyři dokonce zvýšení pohybu. Posledními dvěma zajímavými výsledky jsou samá sudá či lichá čísla, která umožní kompletní opravu auta nebo posun o rovných šest polí kupředu.

Kdykoliv je automobil nějak poškozen, musí si hráč na svoji kartu položit jeden žeton. Jejich počet pro něj má ale mnohem zásadnější důsledek – s každou trochou poškození se snižuje množství kostek, kterými může hráč ve svém tahu házet. Při tom možností k útočení je hodně. Nejde jen o již zmíněné střílení nebo možnost narážet do auta jedoucího ve stejném pruhu. Jsou tu akční karty představující bombu, nabroušený nárazník nebo dokonce pilu na kolech.

Vedoucí závodník je znevýhodněn a jeho pohyb je vždy o jedno políčko nižší, protože podvědomě šetří svůj vůz. Ani zatáčkou se nemohou hráči hnát, jak se jim zlíbí. I tady pro ně platí povinnost odečíst si od své pohybové sumy jeden puntík.

aruba-battle-race-11

Každý závod je bodovaný podle pozice vozů, jak dorazí do cíle. Teprve po trojici závodů si mohou všichni účastníci sečíst svoje nasbírané body a zjistit, kdo se stal vítězem celého bouracího a likvidačního šampionátu.

Aruba: Battle Race je hrou založenou na konfliktech. O samotné závodění tu vlastně v důsledku vůbec nejde, protože hráči si nejvíc užijí to samotné střílení a vrážení do sebe přesně v duchu všelijakých těch Destruction Derby.

Na začátku toho všeho je náhoda. To je přece jasné, prakticky žádné závodění se bez ní pořádně neobejde. Tentokrát mají hráči k dispozici deset kostek, ze kterých se snaží sestavit pro sebe vhodné kombinace. Zpočátku je to volba velká a bezproblémová, ale jak do sebe všichni začnou narážet a střílet, najednou mají hráči k dispozici kostek méně a nic nejde tak hladce.

aruba-battle-race-13

Možná ještě důležitější je štěstí při dobírání karet. Dostupných akcí je dost a nezahrnují pouze útoky, ale i různé pohybové a jiné výhody. Hráči je budou hojně využívat, protože pouze tak mohou být opravdu konkurenceschopní.

Protože si tato závodní hra nedělá žádné ambice být taktickou či náročnou zábavou, ale útočí na chuťové buňky začátečníků a příležitostných hráčů, není vliv náhody tak jasně negativní vlastností, jak by mohl být.

Aruba je hrou, která je doporučena od tří hráčů, kdy každý závodí rovnou za dva vozy. A je pravda, že čím víc autíček je na trati, tím víc to zážitku svědčí. Ve třech by byly jinak závodní pruhy dost prázdné. Takhle se benjamínkem a nejméně vhodným počtem stává čtyřka, ve které nedochází tolik ke kontaktu. Samotné závodění ale v této hře není tak zábavné, jako narážení do protivníků a střílení po nich. Proto ji doporučujeme hrát vždy s co nejvyšším počtem vozů na trati.

aruba-battle-race-16

Pokud budou hráči respektovat doporučení pravidel a zahrají si tři po sobě jdoucí závody, může jim hra připadat dost dlouhá. A nebude to jenom zdání, protože v takovém případě partie přesáhne hodinu. Tři stejné závody navíc nijak nezvyšují zážitek ani motivaci a mnohem lepší je udělat samostatnou partii z každého z nich. Jsme si vědomi faktu, že více jich bylo zvoleno kvůli snížení vlivu náhody, přesto doporučujeme hrát pouze na jeden závod. Hra je rychlejší, dynamičtější a budete snadno nakloněni odvetě.

Na hře je zajímavá produkční hodnota. Bohužel krabice je jednou tak velká, než je třeba. Herní plán zabírá jen třetinu a nedrží na místě. Navíc samotná brožurka pravidel má větší rozměry a do krabice se narovnaná nevejde. Grafika plánu sice není nijak oslňující, ale znovu pochválíme figurky aut a solidní karty. Celkově ale z hlediska zpracování čeká na hráče spíš zklamání.

Aruba: Battle Race v celkovém pohledu nepřináší nic nového. Závodění obohacuje o zbraně, ale to už jsme tu také měli nejednou. Všechno se řídí náhodou, což u takto nenáročné hry prakticky nevadí. Jen ta herní doba je v případě tří závodů zbytečně vysoká. Celkově je tak Aruba: Battle Race spíš průměrnou závodní hrou.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPetr Bělík
VydavatelStragoo Games
Rok vydání2014
Počet hráčů3 - 6
Herní doba60
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieDice, Racing
MechanismyDice Rolling, Player Elimination, Push Your Luck, Roll / Spin and Move

Více o hře.

Recenze: Aruba Battle Race – to pravé Death Rally na stole
Aruba: Battle Race je nenáročná hra pro všechny, kteří se bojí složitých pravidel nebo chtějí jen takovou jednohubku. Tahle je do morku kosti závodní s pořádnou příměsí střelného prachu. Závody jsou hodně konfliktní, ale hráči musí také dobře využívat svoje hozené kombinace na kostkách. Pouze tak mohou být těmi, kdo protne cílovou pásku jako první. Hra na tři závody se zbytečně protahuje a s menším počtem vozů není tak zábavná. Ale ani v dalších situacích vám zážitek ze hry nijak nevyrazí dech. Aruba: Battle Race je prostě jen obyčejným průměrem.
Klady:

+ konfliktní závody
+ pro začátečníky
+ poškození snižuje počet kostek
+ na začátku deset kostek na výběr
+ hodně akčních karet
Zápory:

- nic nového
- pořádný vliv náhody
- nejisté provedení (zbytečně velká krabice, jednostranné žetony, pravidla větší než krabice)
- menší počty vozů nezabaví
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mage Wars Forcemaster vs Warlord – nový duel je na stole!