Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: AZ Kvíz na cesty – vědomosti na dovolenou, do vlaku nebo autobusu

AZ kvíz na cesty - balení

Pořad České televize AZ Kvíz se může pochlubit neustávající popularitou, která jej drží na obrazovkách už neuvěřitelně dlouho. Překonal tak všechny ty Milionáře, Riskuj i Kolotoče. Jednoduchá vědomostní soutěž, ve které jde o propojení tří stran trojúhelníku a spíše o vítězství samotné než o peněžní výhru. Ta je zde pouze symbolická v řádech tisícikorun. Opravdovou odměnou pro vítěze je radost z vítězství.

A tím se inspirovala i desková hra AZ Kvíz, kterou vydala pod licencí veřejnoprávní televize společnost DinoToys. Recenzi velkého stolního AZ Kvízu (recenze) si můžete na našich stránkách přečíst už nějaký ten měsíc. Jenže autoři se rozhodli, že kromě velké krabice vytvoří ještě jeho malou přenosnou verzi.

A tahle malá krabička, ve které se hra AZ Kvíz na cesty, jak zní oficiální název hry, nachází, je opravdu na přenášení ideální. Sice je o trochu větší, než jsme zvyklí u karetních her, ale stále se bez problémů vejde do každého batůžku. Na obale nemůže být nic jiného, než grafika modernizovaného AZ Kvízu se všemi těmi známými žlutými a modrými šestiúhelníky.

AZ kvíz na cesty - připravená hra

Ale co je uvnitř? Tentokrát žádné kartonové dílky jako u velké krabice. Jen kostka, pravidla, papírový bloček a hromada karet. Ale to všechno bohatě stačí ke hře. Možná trochu škoda, že v krabici není schovaná také obyčejná tužka, kterou si musíte pořídit sami. Ovšem nahrazuje vám to bloček, který je docela tlustý a vystačí vám na hodně partií.

Karet je v krabičce celkem 55 a jsou oboustranné po deseti otázkách na každé z nich. Jedna strana je modrá, druhá žlutá a hráči si na začátku partie určí, kterou ze stran budou v dané partii využívat. Na každé kartičce je navíc pětice otázek, které nejsou nijak řazeny do kategorií.

U otázky je vždy nejdříve pořadové číslo v rámci karty a pak počáteční písmena správné odpovědi. V dolní části karty jsou vzhůru nohama na barevném podkladě vytištěny slovy správné odpovědi. Je dobře, že tam nejsou pouze písmena správných odpovědí, které by bylo možné zahlédnout například při otáčení karty.

AZ kvíz na cesty - karty

Herní princip AZ kvízu asi každý z nás zná velice dobře. Úkolem hráče je získávat za správné odpovědi jednotlivé buňky trojúhelníkového úlu a propojit tak všechny tři strany trojúhelníku. Ten, komu se to podaří jako prvnímu, vyhrává.

Pravidla se nepotýkají s možností, že partie nemusí najít vítěze. Na rozdíl od televizní soutěže zde totiž není časový limit a nakonec se vítězství jednomu ze soupeřů podaří. Ačkoliv to občas může trvat delší dobu.

Kdykoliv je hráč na řadě, soupeř mu přečte otázku. Hráč si může vybrat otázku tak, že řekne číslo jedna až pět. Pokud chcete větší náhodnost, můžete házet přiloženou kostkou a hráč dostane právo volby pouze v případě, že padne šestka.

AZ kvíz na cesty - rozehraná hra

Soupeř mu tedy přečte otázku a počáteční písmena odpovědi. V krabici nejsou přesýpací hodiny, takže závisí pouze na hráčích, jak dlouho si dají na odpověď. Pokud hráč odpoví správně, může si na papírovém bloku označit políčko svojí značkou. V opačném případě má soupeř šanci získat pole – pokud má zájem, musí ale odpovědět na další otázku.

V případě, že odpoví špatně nebo nemá o pole zájem, zůstane toto neobsazené. Měli byste jej ale označit například tečkou, aby bylo jasné, že už se o něj hrálo. Pokud se totiž některý z hráčů znovu pokusí o jeho získání, následuje rozstřel.

Pravidla stanovují, že jej získá hráč, který hodí vyšší číslo kostkou. Jsme si vědomí, že se jedná o úpravu rozhodnutí z televizní soutěže, kde hráči losují na základě postřehu. Přesto mohli autoři nabídnout hráčům také variantu s menším vlivem náhody. I zde si hráči hodí kostkou, ale pouze o právo znovu odpovídat jako první. I v této situaci jinak platí klasická pravidla s možností druhého hráče pokusit se o pole v případě, že první hráč neví.

AZ kvíz na cesty - karty

AZ kvíz na cesty je pěkné a jednoduché zpracování oblíbené televizní soutěže. Zachovává si všechny podstatné vlastnosti a přitom výrazně zmenšuje nároky na prostor. Malý bloček ovšem naprosto stačí k přehledu o hře i k jejímu vyhodnocení. Základem totiž jsou karty a ty jsou i tentokrát svojí obtížností opravdu náročné. Otázek je hodně, takže si asi málokterou budete pamatovat do příště. Navíc z každé karty vybíráte číslo náhodně, takže málokdy vůbec narazíte na stejnou otázku, abyste získaných vědomostí využili.

Taková kapesní hra si téměř říkala o vymyšlení nějaké varianty pro tři hráče, protože na cestách jste často ve více než ve dvou hráčích. A tak jsme si svoji vymysleli v redakci, jak už to u nás bývá zvykem. Každé políčko od této chvíle dokáže pojmout rovnou dva symboly hráčů a ne pouze jednoho. Pro přehlednost hry doporučujeme využít nějaké barevné pastelky nebo fixy, abyste snáze viděli cestu k propojení všech tří řad.

Úpravu pak potřebovala také pravidla pro odpovídání v případě, že první z hráčů odpověděl správně. Ostatní dva hráči se nyní rozhodí kostkou o právo odpovídat jako první, ale pouze v případě, že mají oba o políčko zájem. Jinak odpovídá pouze ten hráč, který chce.

AZ kvíz na cesty - bloček

Hra je samozřejmě částečně o štěstí a náhodě, protože pokud hráč umí správně vybírat čísla otázek, může štěstím výrazně utéct soupeři, který má smůlu. Ovšem to k vědomostním soutěžím patří. A tahle je výborná, protože se jedná o český AZ kvíz!

Recenze: AZ Kvíz na cesty – vědomosti na dovolenou, do vlaku nebo autobusu
AZ kvíz na cesty je pěknou kvízovou hrou pro náročné. Otázky jsou těžké a musíte opravdu prokázat lepší znalosti než soupeř. Stejně jako v televizním kvízu, i zde můžete odpovídat na otázky, na něž soupeř nezná odpověď a ukradnout mu políčko. A podobně je také vaším úkolem spojit tři strany trojúhelníku. I tentokrát k tomu potřebujete znát co nejvíc odpovědí na některé ze záludných 550 otázek. Karty jsou rozdělené na dvě barevné strany, které zaručují variabilní hru. Navíc se něco i naučíte. Škoda je jen pravidla, ve kterém nahrazuje rozstřel pouhý hod kostkou. To by určitě šlo vylepšit, jak se dočtete v recenzi. AZ kvíz na cesty je naprosto srovnatelný se svojím velkým krabicovým bratříčkem a to je dobrá zpráva, protože cena je nižší. Karet je sice o něco méně, ale otázky jsou jiné a celé balení si s sebou vezmete bez problémů kamkoliv. Dohromady to znamená, že AZ kvíz na cesty bude vaším dobrým společníkem.
Klady:

+ malé rozměry
+ spousta zajímavých otázek (550)
+ obtížné otázky
+ blok se spoustou papírů k hraní hry
+ herní plán vůbec nechybí
+ cena
+ lze využít i jako rozšíření původní krabicové verze
Zápory:

- kostka určuje vítěze rozstřelu (v článku navržena jiná varianta)
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Malé velké galaxie Do neznáma