Recenze: Banana Bandits – planeta opic začíná banány

banana-bandits-18

My všichni známe banány jako druh sladkého ovoce. To proto, že žijeme ve střední Evropě, daleko od míst, kde se tyto žluťoučké dobroty pěstují. Ve skutečnosti nejsou totiž banány na jídlo, ale používají je opičáci jako střelné zbraně. V džungli se pak s její pomocí vyřizují všechny účty. Teprve ty, které přežijí, putují k nám na pulty obchodů. Jenže teď se banánová válka dostala z džungle ven, na ulice měst.

A to není všechno, protože pod tíhou civilizace vytvořily gorily gang a nyní hledají vůdce. Právě to je námětem nové deskové hry Banana Bandits, kterou vymyslel designer Edward Chan. Hra vyšla v roce 2016 v produkci společnosti Mandoo Games.

Střední čtvercová krabička slouží jako základna pro stavbu kartonové věže s okny. Po vzoru King Konga se budou věšet a lézt ze strany na stranu. Právě kartonové figurky goril s jednou silnou rukou, za kterou se dokáží pověsit, dostane každý hráč do začátku (a k ní také velký žeton s jejím portrétem, který si položí před sebe). Opici může pro začátek pověsit na libovolnou pozici. Ve hře je také řada žetonů – zlaté mince položí hráči nahoru na dům, zatímco barevné mince začnou v kapse každé gorily (= v jednom z rohů plánu) podle její barvy. Ze zamíchaného balíčku karet dostanou hráči pět karet, zbylý balíček položí na věž a partie začíná.

banana-bandits-04

V průběhu partie má hráč tři akční body, které může utratit nejen za pohyb. A přesto právě ten je základem všeho, protože bez lezení po mrakodrapu nelze nic dokázat. Za každý utracený bod se může opice přesouvat v libovolném ze čtyř směrů a to až o tři pozice. Kdykoliv v průběhu přesunu může také figurka měnit směr.

Kdykoliv má hráč ve svém sousedství jinou postavu, může na ni zaútočit. Tady je čas, aby promluvily kostky. Útočník jako první hodí šesti žlutými kostkami a snaží se hodit co nejvíce symbolů zásahu. Pak je na řadě majitel bránící se figurky. I jemu jde ale o stejný symbol. Ten z hráčů, který je v hodu úspěšnější, se stává vítězem souboje. Výjimkou je situace, kdy někdo hodí všech šest prázdných stran. Takový výsledek znamená automatické vítězství.

Pokud se nezadaří útočníkovi, nic moc se nestane. Ovšem pokud je napadení úspěšné, pak na poraženého čeká útěk. Ten se odehrává ve stejném patře, kde se opice snaží dostat co nejdále od svého protivníka, jak je to možné. Utíká tři políčka směrem od svého přemožitele a po cestě ztrácí žetony mincí ve své barvě. Na každé z oken, kterým opice proběhne, hráč zářezem jeden žeton zanechá.

banana-bandits-01

Tyto mince pak může za jeden akční bod sebrat libovolná opice ve svém tahu. Místo toho může také sestoupit úplně dolů do prvního patra a poprosit o posily v podobě karet. Může si tak dobrat zpět do pěti karet, které lze používat kdykoliv. Hráči s nimi mohou ovlivňovat boje i se s nimi bránit, nestojí to vůbec nic a není omezený dokonce ani jejich počet k zahrání.

K vítězství ale hráči nestačí vlastnit mince v barvě protivníka. Ty jsou pro jiné opice vzhledem k výhře bezcenné. Musí je tedy vyměnit tak, že vyšplhají až ke střeše a tam dvě mince promění za jeden banánový dolar. Teprve ten se počítá proti cílovému počtu tří sladkých zlaťáků. Právě hráč a opičák, který je jako první nastřádá, se stane vítězem a šéfem gangu.

Banana Bandits nemá jasné a jednoznačné hodnocení. Je to hra, která dává hráčům zase nový kožich příšery a také nové hřiště k boji. Už od prvního dojmu vám hra z nějakého paradoxního důvodu připomíná hru Vládce Tokia. Opět je náplní hry deathmatch, souboj na život a na smrt, ačkoliv dějištěm není celé město, ale pouze jeden mrakodrap.

banana-bandits-06

Hra je to bláznivá, dynamická a velmi náhodná. O výsledku souboje rozhoduje jeden hod kostkami, žádné přehazování ani taktika. Pro tu je prostor pouze předtím v poziční hře a také ve vybavení hráče. Karty tu hrají důležitou roli, protože právě odsud může hráč získat šanci přehodit karty, získat kostky navíc, mít více akčních bodů, krást soupeřům nebo sbírat mince i ze sousedních oken. Právě karty jsou tím, co posouvá hru dost jinam a průběh partie je na ně také hodně zaměřen. Je třeba si neustále doplňovat zásobu, ačkoliv je jasně nastavený i horní limit v ruce.

Díky svému pojetí je hra dramatická a současně především není zbytečně dlouhá. Partie jsou kratší než třicet minut a to je tak akorát. Hra je lepší ve větším počtu, ačkoliv pravidla obsahují variantu pro dva s blokovanou jednou částí směnárny na střeše.

Herní systém nenutí všechny ke kontaktu. Za vítězství rovnou získáte odměnu jedné mince. Navíc další zlaťáky opice ztratí (pokud ještě nějaké má). Jenže tady spíš hráč útokem pomůže ostatním. Ovšem právě proto je v partii možné hrát i vyčkávací taktiku a čekat, až někdo jiný zaútočí. Na druhou stranu útočníkovi nehrozí žádný trest v případě neúspěchu, jen ztráta akčního bodu a to, že se soupeř naštve a bude mu to chtít oplatit v následujícím tahu.

banana-bandits-13

Pravidla jsou velmi jednoduchá, rychle se je naučíte nejen vy, ale klidně i začátečníci. Právě tito méně nároční hru ocení nejvíce. Náhoda tady má prostě příliš velký vliv na to, aby si ji užili i pokročilí. Z porovnání s Vládci Tokia vychází poměrně solidně. Sice je náhodnější, ale zase nabízí dle našeho pocit ještě lepší téma a atmosféru. Jen toho konfliktu tady není tolik.

Hra má úžasné zpracování, které zaujme v první řadě děti. Ovšem všechno je nejen funkční, ale také skvěle tematické. Celkový dojem ze hry je prakticky absolutní a v rámci úrovně bláznivé akční hry se řadí ke špičce.

banana-bandits-15

Banana Bandits mají potenciál zaujmout děti, rodiny i méně náročné hráče. To jsou její tři hlavní cílové skupiny, které budou při hraní spokojení. Náhody je sice hodně, ale délka partií není přehnaná a všechno to je opravdu hodně jednoduché. Banana Bandits střílí sice jen banány, ale pokud vás zasáhnou, pak se s nimi budete bavit opravdu dobře.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEdward Chan
IlustraceTommy Ng
VydavatelCapstone HK Ltd., Mandoo Games, Swan Panasia Co., Ltd., CMON Global Limited, Magic Store Srl, MS Edizioni
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba40
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieAnimals, Dice, Fighting
MechanismyAction Points, Dice Rolling, Grid Movement, Take That
RozšířeníBanana Bandits: SPIEL 2016 Promo Cards
RodinaAnimals: Apes / Monkeys, Food & Drink: Bananas

Více o hře.

Recenze: Banana Bandits – planeta opic začíná banány
Banana Bandits si dali za úkol nabídnout další bláznivou řežbu. Tentokrát jsou v hlavní roli opice a jeden mrakodrap. Všechno to vypadá opravdu skvěle a samotná hratelnost naštěstí také tolik nezaostává. Jediným důvodem pro odmítnutí partie tak může být soubojový systém založený čistě na jednom hodu sadou kostek. Karty naštěstí možnosti přidávají. Hra je ale obecně velmi dynamická a zábavná. Banana Bandits zaujmou především děti, které si opice zamilují, ale i milovníky lehkých konfliktních her.
Klady:

+ vynikající zpracování
+ jednoduchá pravidla
+ karty přidávají taktické možnosti
+ konfliktní hra plná soubojů
+ rychlé tahy (není nad čím přemýšlet)
Zápory:

- hráč může vyčkávat a využít útoků ostatních
- velký vliv náhody
- ve dvou slabší
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Day & Night – strážce dne a noci