Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bang! Kostková hra – pryč s kartami!

Bang! Kostková hra - balení

Divoký západ byl plný přestřelek, koní a indiánů. To je vše naprostá pravda. Ale všichni historici a pamětníci se pletou v jedné zásadní skutečnosti. Místní pistolníci používali místo kulek jako náboje kostky. Hranaté, kousavé a nebezpečné.

Dejte si na ně dobrý pozor, protože už míří vaším směrem a každá rána s nimi pořádně štípe. Vítejte ve starém známém světě, který se změnil. Všechno to mají na starosti Michael Palm a Lukas Zach, kteří vzali starý a klasický Bang! (recenze) a převedli jej do kostkové hry. Všechno to stále zůstává pod hlavičkou italské firmy dvGiochi a samozřejmě také českého Albi. Nové ilustrace zpracoval Riccardo Pieruccini.

V nízké krabičce, která je o krapet větší, než bývají karetní hry, najdete jednoho maskovaného pistolníka a také průhledné okénko. Skrz něj můžete vidět hlavní aktéry celé zábavy – pětici bílých kostek se symboly piva, terče, šípu nebo díry po kulce. Uvnitř ale nejsou pouze tyto kostky. S nimi ve větší přihrádce dorazily k vám na stůl také pečlivě složená pravidla, hromádka žetonů a také nějaké ty karty sloužící pouze jako identita – tedy jak postavy, tak tajné role. Každý z hrdinů z divokého západu má na svojí kartě textem vypsanou schopnost a také počet životů.

Bang! Kostková hra - připravená hra

Na začátku partie si hráči musí nejdříve rozdělit role. Jejich složení je odlišné podle toho, kolik soupeřů se souboje účastní, ale vždy se dělí na šerifa, odpadlíka a bandity. Ve vyšším počtu hráčů potřebuje šerif pomocníky, kteří jsou čtvrtým druhem postavy. Hráči je dostanou náhodně rozdané ze zamíchané sady. Pouze šerif se všem ostatním ukáže a otočí kartu obrázkem nahoru, všichni ostatní budou zatím v utajení.

Nyní, když už každý z účastníků přestřelky zná svoji roli, je na čase rozdělit jména. Z druhého balíčku karet mezi sebe hráči rozdají karty postav (nebo si vyberou). Podle dané karty získají také určitý počet žetonů nábojnic a samozřejmě i speciální schopnost natištěnou na kartě. Žetony šípů položí stranou stejně jako nápovědní karty.

Začínajícím hráčem je šerif, který si vezme pětici kostek a hodí s nimi. Obrázky na nich bude moci za chvíli použít, ale nejdříve má možnost ještě dvakrát přehodit libovolné kostky s výjimkou té, která ukazuje dynamit. Po celkovém třetím hodu si ale výsledky musí již ponechat, ať už je s nimi spokojen nebo ne.

Bang! Kostková hra - rozehraná hra

Pokud hráči padne kdykoliv v průběhu házení symbol šípu, musí si okamžitě vzít jeden žeton šípu ze společné zásoby. Svištící hroty nad hlavou znamenají blížící se indiány. Jakmile ze společné nabídky zmizí i poslední z nich, rudoši zaútočí a hráči ztratí tolik životů (nábojů), kolik šípů mají před sebou. Všechny žetony se pak vrátí do středu a indiáni hráčům na chvíli dají pokoj.

Zrovna na takovou chvíli, abychom si konečně pověděli, co lze dělat s ostatními symboly. První na řadě jsou samozřejmě terče. Smrtící kulky mohou hráči vypálit po svých sousedech a to buď přímých nebo těch, kteří sedí o dvě místa libovolným směrem. Volba strany závisí na střelci a jeho oběť okamžitě ztrácí jeden život.

Je všeobecně známo, že pivo je životabudič. A tak to platí i zde. Kdokoliv se napije z korbelu, získá zpět jeden bod života. Hráč může akci použít na sebe nebo na některého z ostatních hráčů. Všichni budou chtít hodit tři díry po kulometu. Méně obrázků hráči nepřinese nic, ale pokud nasbírá v tahu alespoň tři, zraní rovnou všechny ostatní soupeře a ještě se zbaví svých šípů.

Bang! Kostková hra - rozehraná hra

A co ten dynamit? Pokud je někdo nenasytný, nebo má smůlu, jeho tah může skončit předčasně. Pokud kostky ukazují hned tři nebo více výbušnin, už nemůže dále házet. Přesto lze využít všechny ostatní žetony, které hráči padly.

Hráči ztrácí životy a postupně vypadávají z partie. Každá role má svůj cíl, ale souboj může skončit pouze ve chvíli, kdy je vyřazen buď šerif, nebo jsou všichni odpadlíci a bandité mrtví. Opačná strana barikády může vždy slavit triumf.

Bang! kostková hra je věrným přepracováním karetní hry. Tahle novinka má ale větší dynamiku a je ještě zábavnější než původní verze. Proč? Protože je výrazně rychlejší! Jednotlivé partie se vejdou do patnácti minut, takže vše skvěle odsýpá a je našlapané akcí.

Bang! Kostková hra - karty

Cenou za to je menší možnost taktizování, protože hráči zde nemají žádné akční karty, které by mohli používat. Část atmosféry originálu tak byla obětována, ale díky tomu získáte hru, která je ideální na velmi rychlou partičku, když na někoho nebo něco čekáte. Pro tyto účely je Bang! kostková hra jako stvořená. Přitom ale zůstává díky dostatečnému množství postav a náhodným rolím zábavná i při opakovaném hraní a jen tak se neomrzí.

Strany zákona jsou ale stále jasně rozdělené, a když už se hráči navzájem prokouknou, budou proti sobě poctivě zbrojit nebo si naopak pomáhat. K tomu je na kostkách dostatek příležitostí. Jistota blížícího se konce je jasná s každým nájezdem krvežíznivých komančů. Tento mechanismus nenechá hráče odpočinout a šípy jim neustále dýchají za krk.

Díky rychlosti tentokrát vůbec nevadí, že hráči z partie opravdu vypadávají a musí čekat, než ji ostatní dohrají. Tady se budou naopak těšit na novou bitvu, která začne už za chvilku. A i sledování závěrečné šarvátky mezi zbývajícími hráči je svým způsobem zábava, protože obvykle máte svého favorita.

Bang! Kostková hra - karty

Největší výhodou Bangu obecně je počet hráčů, který se může přestřelky zúčastnit. Tato vlastnost je zachována, protože s kostkami po sobě může střílet až osm hráčů. A to už je pořádný chaos, ale o to rychleji vše ubíhá a indiáni jsou vám neustále v patách.

Kostky jako takové mají pro mnohé hráče větší kouzlo než karty. Ve hře je ale také o krapet více náhody a nepředvídatelnosti. Naštěstí máte vždy šanci přehodit nechtěné výsledky a tím vlastně získáváte nad koly i kontrolu. Přesto právě tato nemožnost ovlivnění výsledku hodu a tedy i vašeho tahu je největším nedostatkem v porovnání s původní hrou.

Bang! kostková hra je příjemnou změnou oproti delší karetní verzi. Přepracování vám dává vlastně tak trochu jinou hru, která sice střílením po soupeřích a vším ostatním připomíná klasický Bang!, ale přitom je dostatečně jiná, rychlejší a opravdu zábavná. Bang! kostková hra se postaví hrdě na stupínek hned vedle svoji karetní sestry a bude rozdávat zábavu stejně plnými hrstmi.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Palm, Lukas Zach
IlustraceRiccardo Pieruccini
VydavatelDV Games, ABACUSSPIELE, Albi, Asmodee, Bard Centrum Gier, Black Sea Games, Edge Entertainment, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., Hobby World, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Ludicus, MEEPLE, Swan Panasia Co., Ltd., White Goblin Games
Rok vydání2013
Počet hráčů3 - 8
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(40 voters)
KategorieAmerican West, Bluffing, Deduction, Dice, Fighting, Party Game
MechanismyDice Rolling, Hidden Roles, Player Elimination, Push Your Luck, Re-rolling and Locking, Team-Based Game, Variable Player Powers
RozšířeníBANG! The Dice Game: Old Saloon, BANG! The Dice Game: Undead or Alive
RodinaComponents: Dice with Icons, Game: BANG!, Versions & Editions: Dice Versions of Non-Dice Games
Alternativní názvyBANG! El juego de dados, BANG! Gra kościana, Bang! Het dobbelspel, BANG! Kockajáték, Bang! Kostková hra, BANG! με Ζάρια, BANG! Игра със зарове, Bang: Jocul de Zaruri, BANG: Le Jeu de Dés, Бэнг! За пригоршню кубиков, 砰!骰子版, 뱅! 주사위 게임

Více o hře.

Recenze: Bang! Kostková hra – pryč s kartami!
Bang! kostková hra je odlehčená karetní verze. Je rychlejší, akčnější, ale také mnohem víc naplněna náhodou. Díky tomu hráči nemají zdaleka takovou kontrolu nad výsledkem a nemohou se sami rozhodnout, co udělají. Kostky jim to řeknou samy a pouze na základě těch výsledků mohou udělat nějakou volbu. Záleží pouze na typu hráče, jestli mu tento posun bude vyhovovat nebo ne. Mezi hráči se objeví spousta těch, kteří raději zůstanou u karetní hry. Ale mnozí hráči budou zase vděční za novou hru, která se hraje podobně, ale přitom zůstává dostatečně jiná. Náhodnější, ale stále zábavná. Pořád tu přece jsou tajné role i postavy. Každá verze má svoje klady a zápory. To ale nic nemění na tom, že Bang! kostková hra je povedená a zábavná hra.
Klady:

+ role a postavy zaručují variabilitu
+ rychlá hra
+ zábavné
+ indiáni útočí
+ vyřazování hráčů zde není problém
+ velmi vhodné jako rychlá party hra
Zápory:

- malá šance ovlivnit výsledek
- náhoda
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tučňáci – koulovaná s vajíčky