Recenze: Baobab – udržte se na rostoucím stromě

Baobab - balení

Baobab je vaším domovem. Jeho rozlehlé staré větve jednou ale také musely vyrůst. Byla tu jiná zvířata, která je sledovala, jak se rozšiřují do stran a vytváří tu neuvěřitelně širokou korunu. Dnes tu ležíte a nasloucháte vzpomínkám stromu. Příběhy, které zažil, jsou vepsané do jeho větví. Stačí natáhnout ruku a začít číst..

Trochu vám v tom pomůže i nová dětská desková hra Baobab. Vytvořil ji Josep M. Allué pro společnost Piatnik, která stojí za jejím vydáním. Jedná se o novinku loňského roku, která se zařadila do dětské kategorie po boku Monstermanie (recenze) a Monkey Business (recenze).

O tom svědčí i rozměry žluté krabičky, která ukrývá veškerý potřebný obsah. Na jejím víku se v koruně stromu mačkají opice, levhart, chameleon, netopýr, had a také včelí hnízdo. Všichni tito obyvatelé se brzy stanou vašimi kamarády nebo nepřáteli, záleží hodně na tom, jak budete v této hře šikovní.

Baobab - připravená hra

Baobab je totiž hrou o stavění stromu. A k tomu potřebujete šikovné a přesné prsty, které se neklepou. Jenže v jeho zabydlování vám budou pomáhat právě tato zvířátka. Ale k tomu se dostaneme až za chvíli. Nejdříve si ten strom musíte postavit, k čemuž využijete trojici kartonových dílků – jednu kulatou korunu a dvě části kmene.

Dva hnědé dílky s rozšířenou horní a spodní stranou do sebe zasunete a postavíte na stůl. Do výstupků na straně s větvičkami zasadíte kulatou rovnou korunu, která vytvoří základ pro všechny větve, jež přinesou zvířátka. Ta najdete poschovávaná v balíčku karet, kterých leží na dně krabice celkem 110. Kromě nich je v krabici už pouze list s pravidly, která jsou ale naštěstí jednoduchá.

Úkolem všech hráčů je za pomoci zvířátek pomáhat růst jednomu baobabu, což je africký strom, pokud byste to ještě v této fázi recenze nevěděli. Zvířátka nosí s sebou vždy jednu větev, ale na oplátku chtějí na stromu také své místo. Vypadá to, že nahoře nebude místo pro všechny, ale to záleží pouze na šikovnosti stavitelů, nemyslíte?

Baobab - rozehraná hra

Na začátku partie tedy postavíte do středu stolu strom skládající se z kmene a na něj položené placaté koruny. Ta malinká soustava větví vytvoří základ pro vaše dílo. Každý z hráčů dostane před sebe stejným počtem rozdělenou část celého balíčku karet. Z nich si do ruky může vzít pět a s jejich pomocí začne partii.

Kdykoliv se hráč dostane na tah, může položit jednu až tři karty z ruky na strom. Pro pokládání každé z odlišných devíti druhů jsou speciální pravidla. Vždy ale dobře sedí k danému zvířeti, takže si je velice rychle zapamatujete.

Nejsnadnější jsou větve. Ty si můžete položit, kam se vám jen zachce. Nemusíte je nijak složitě házet nebo pouštět, prostě je opatrně položíte. Zde je třeba zmínit důležité pravidlo – pro pokládání karet by měli hráči používat vždy jen a pouze jednu ruku, jinak se připraví o spoustu legrace.

Legrace ale začíná už u kytek, které se snaží chytit trochu sluníčka a nechtějí být nikde uprostřed v šeru větví. U těch musí jeden roh karty přesahovat (alespoň trošku) současnou šířku koruny. To znamená, že takovou kartu nemůžete položit nikam do středu stromu, ale pěkně na kraj, kde hrozí, že spadne.

Baobab - karty

Podobně je na tom i opice. Ta je akrobat, takže ráda jen tak visí za nohy nebo ruce. Proto vyžaduje bydlení na takovém místě, kde její karta bude přesahovat korunu stromu rovnou dvěma rohy! To už je občas těžký úkol a především v pokročilé fázi hry s rozrostlou korunou je pokládání opice nervy drásající záležitostí.

Teď se budeme i nadále věnovat zvířatům. Netopýr létá v noci, kdy není moc dobře na strom vidět a vy jako člověk mu v navigaci určitě moc nepomůžete. Proto jej do koruny baobabu pokládáte se zavřenýma očima. Dobře se tedy nejdříve podívejte na strom, zavřete oči, natáhněte ruku a držte si palce.

Pak tu máme levharta, který na strom jednoduše vyskočí. A to se týká samozřejmě i vás. Kartu s tímto puntíkatým kocourem je potřeba hodit na strom z výšky alespoň deseti centimetrů. Na kterou část stromu ji pustíte je jen a čistě na vás, takže nikdo nebude riskovat a pokládat jej někam ke kraji. Místo toho se levhartům líbí pěkně ve středu, kde je koruna nejhustší a stín nejchladnější.

Baobab - připravená hra

Potom tady máme ještě hada, který se jen tak plíží a vy to budete dělat s ním. Abyste mu udělali při stavbě stromu radost, musíte jeho kartu položit zasunutím ze strany mezi dvě již položené karty. Vedle opice se řadí pokládání hadů mezi nejriskantnější záležitosti.

Ovšem všechny dokonale překonává tukan, který na stromě přistává z vysoké letové rychlosti a někdy se mu to nepodaří. Na kom to záleží? Samozřejmě zase na vás, jak jinak. Kartu s papouchem na strom hážete jako frisbee a nemůžete tedy na rozdíl od ostatních přímo nasměrovat místo dopadu. Prostě jen doufáte, že tam karta zůstane, případně že s sebou při pádu nevezme ještě další.

Na závěr jsme si nechali včely, které nemá nikdo rád. Jejich pokládání není nijak zvláštní a můžete je prostě opatrně dát na strom. Jenže už svojí pouhou přítomností na větvi odpuzují ostatní zvířata, která se přes jejich kartu nesmí usídlit. Pokud se vám, třeba i nechtěně, podaří položit kartu tak, že překrývá včely, musíte si ji vzít zpátky. A při tom riskujete shození dalších listů a větví, které do té doby už pevně držely. Včely můžete překrýt větvemi a kytičkami.

Baobab - rozehraná hra

Chybí nám už jen chameleon, který se pokládá přesně stejně, jako zvíře před ním. Jakmile už je na stromě, nemá ale žádné speciální schopnosti. Je také jediným zvířetem, které za správné situace lze položit na včely.

Na konci svého kola si hráči doberou nové karty z balíčku a pokračují ve hře, jakmile se na ně znovu dostane řada. Pokud vám spadnou vaší vinou karty a to třeba i ty, které už předtím na stromě byly, musíte si je všechny vzít k sobě do balíčku. Kdokoliv z hráčů se jako první zbaví všech svých karet, je vítězem partie a může začít slavnostně tancovat kolem baobabu.

Baobab je rodinná hra, která je svým zaměřením na šikovnost cílená především na děti. Přitom se ale u ní pobaví výborně i rodiče. Podobné karetní žonglování jste určitě zažili ve svém dětství u populární hry Záchod.

Baobab - karty

Tentokrát je ale všechno mnohem barevnější a nápaditější. Je zde spousta druhů karet s různými pravidly, ale přitom jsou všechna tak jednoduchá, že vám okamžitě přejdou do krve.

Baobab dokonce nabízí i trochu strategie. Díky pětici karet a možnosti vzdát se některých tahů, můžete docela dobře i plánovat. Ale pořád potřebujete alespoň trochu šikovné prsty, abyste karty umístili tak, že nespadnou. Další taktickou vychytávkou jsou karty včel, kterými můžete soupeřům hodně zavařit a třeba je i zpomalit.

Dle našich zkušeností hra probíhá velice vyrovnaně a rozhoduje opravdu třeba jedna chyba. Soupeřům většinou zbývá podobně karet a je proto dobré pamatovat si, kdo v partii začínal, aby všichni měli možnost stejného počtu tahů.

Baobab - rozehraná hra

Moc se nám líbí způsob, jakým je hra zpracovaná. Karty na sebe pokládáte zcela intuitivně a na konci máte stavbu, která opravdu vypadá jako strom. Navíc je neuvěřitelné, co občas strom vydrží a jaké konstrukce z karet ještě pevně sedí pohromadě a nespadnou.

Už dříve jsme pak zmínili, že největší legraci při pokládání zažijete s tukany, opicemi a hadem. Ty tři jsou také nečastějšími viníky braní si trestných karet. Taková chyba vás většinou ale stojí vítězství.

Ale děti překvapivě Baobab baví i v případě, kdy prohrají. A takových her, které by si přilákaly jejich pozornost navzdory výsledku, zase tolik není. U hry zažijete hromadu legrace a hodí se nejen pro děti samotné, ale zaměstná i rodiče, jimž budou jejich potomci vyrovnanými soupeři. Pokud hledáte napínavou a šikovnou hru, pak je Baobab dobrou volbou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJosep M. Allué
IlustraceArteffekt, Cyril Bouquet
Vydavatel999 Games, Blue Orange (EU), Blue Orange Games, Hemz Universal Games Co. Ltd., Joymath, Kod Kod, Mercurio, Piatnik, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game
MechanismyHand Management
RodinaAnimals: Apes / Monkeys, Animals: Bees, Animals: Snakes, Theme: Trees and Forests
Alternativní názvyTumble Tree, Баобаб, באובב, 바오밥

Více o hře.

Recenze: Baobab – udržte se na rostoucím stromě
Baobab je dětská hra založená na soutěživosti a šikovnosti. Pomáháte stromu růst. Karty představují jeho větve, ale vy je musíte přidávat opatrně, aby se vám celé dílo neskácelo na stranu. Každé ze zvířátek ale do koruny stromu naskakuje jinak, někteří větvemi zamávají víc než jiní. Ale jejich položení nakonec stejně vždycky zůstane na vás. Potřebujete šikovnou ruku, dobrý odhad a štěstí. Hráči sice mají neustále výběr z několika karet v ruce, ale i jejich sestava často může rozhodnout o vašich šancích. A jedna chyba obvykle znamená konec šancí na vítězství. U Baobabu se bez problémů pobaví i dospělí, ale nejvíc stejně baví děti, kteří mají ohromně škodolibou radost, když se někomu něco nepovede..
Klady:

+ založeno na šikovnosti, ale i trošce štěstí
+ hodně karet s různými způsoby pokládání
+ rychlá a napínavá partie
+ můžete trochu plánovat podle karet v ruce
+ výborná hra pro děti
Zápory:

- štěstí rozlosování karet hraje roli
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zooloretto XXL – extra velké rozšíření?