Recenze: Barrel of Laughs je Sranda soudek

Slyšel jsem jeho hluboký a hlasitý smích opravdu zdaleka. Chrlil vtipy na všechny strany, takže mu nechybělo ani publikum Zvučný hlas lákal posluchače z celého lesa. Nechtěl jsem kazit zábavu, a tak jsem se k všeobecnému veselí přidal také.

A přidat se budou moci i hráči v dětské party hře Barrel of Laughs, která v češtině dostala název Sranda soudek. Ten ale překvapivě nenajdete dominantní na krabici, kde se musíte spokojit se jménem anglickým. Autorem hry je Mariusz Majchrowski a výsledek dorazil na pulty českých obchodů pod značkou Trefl, ale v distribuci firmy CTW Toys.

Hra se nachází v docela velké krabici, za jejíž rozměry může právě zmiňovaný soudek. Ten slouží v partii jako kostková věž. Každý hráč totiž dostane dvojici kostek, které pak v průběhu vhazují do soudku vrchem a vypadávají ven ústy. Když si zvolí barvu kostek, každý k tomu dostane ze zamíchaného balíčku také tři karty s úkoly. A kousek stranou připraví ještě nabídku karet stupňů vítězů, které budou všechny zajímat až na konci.

Všichni soupeří současně tak, že otočí svoji horní kartu. Dobře si prohlédnou úkol, který je na kartě nakreslený, ale ještě důležitější v tuto chvíli je dvojice symbolů v levém horním rohu. Právě ty musí hráč získat vhazováním kostek do soudku. Teprve s jejich využitím může přistoupit k plnění nějakého zadání.

Někdy vše zvládnou vsedě, protože budou vyjmenovávat trojici věcí se stejnými vlastnostmi. Ale všechny ostatní úkoly už budou chtít nějaký pohyb. Základem je pantomima, která asi nikoho nepřekvapí. Ale jakmile už dostane někdo za úkol přinést věc nějakého tvaru nebo barvy, pak už začíná opravdová legrace. Někteří hráči zase dostanou zadané cviky nebo bláznivé úkoly, které ostatní pobaví.

Jednu za druhou plní hráči své tři karty a jejich úkoly. Jakmile je někdo dokončí, může si vzít co nejrychleji horní kartu z balíčku stupňů vítězů. Může jít o první, druhé nebo třetí místo. V případě jednorázového souboje pořadí rovnou určuje vítěze.

Místo toho se mohou ale soupeři dohodnout na turnajovém systému, kde mají karty své bodové hodnoty hvězd a ty si přičtou po odehrání každých tří karet do svého skóre. Lze tak hrát turnaj třeba i na prostoru několika dnů, záleží pouze na hráčích, jak se dohodnou a jestli budou chtít projít třeba všech 53 úkolů, které najdou v balení.

Sranda soudek je hra s jasným party cílením. Na nic si nehraje, ale přesto je jejím publikem banda dětí, které se chtějí zasmát a pobavit doma, když venku prší. A přesně to vlastně hra i splní. To by vám možná mohlo jako hodnocení i stačit, ale pojďme si o tom ještě chvilku popovídat.

Souboj o vítězství nikoho nenechá vydechnout, protože všichni hrají současně. Tím se ale připravuje o špetku celkového dojmu, protože vlastně neuvidíte ty omyly, chyby a úspěchy ostatních, protože se budete soustředit na ty své úkoly. To je vlastně možná trochu škoda, proto doporučujeme si přizvat i pár pozorujících nebo se v hraní střídat. Sledování téhle rychlovky je totiž taky zábava.

Právě rychlost samotných partií je tím, proč vlastně nic není problém. Splnění tří karet je otázkou maximálně deseti minut, a to se vám opravdu musí lepit smůla na paty při házení kostkou.

A jsme tu. Házení kostkou je prvním zásadním vlivem náhody, který může ovlivnit vítěze. Naházet dvojici ikon ale naštěstí není až takový problém. Jakmile na jedné z dvojice padne požadovaný symbol, lze ji dát stranou a snažit se pouze s tou druhou. Druhým vlivem štěstěny je samotné rozdání trojice karet, protože jednotlivé karty a zadání rozhodně nejsou srovnatelné náročností. Například zmiňované hledání po domě je mnohem horší než jen úkol se zašklebit na všechny protivníky.

Řada úkolů je jednorázových. Pokud máte najít předmět nějakého tvaru nebo barvy a někdo to udělal před vámi, pak budete vědět, kde hledat. Vyjmenovávání, pantomima, všechno to má stejné problémy, pokud tedy budou chtít hrát děti pořád dokola. S drobnými přestávkami nebo změnou prostředí (protivníků) se situace mění.

Pokud by hra Soudek srandy chtěla víc, než deset minut času a tvářila se jen o krapet vážněji, pak bychom napsali, že je zklamáním. Ale pokud k ní děti přistoupí s vidinou smíchu, bláznivé honičky za body a spousty křiku všude kolem, pak je nezklame. Jen se jako rodiče někam schovejte, protože tohle je opravdu bláznivá sestava úkolů, která způsobí křik a vášně. Soudek srandy je explozivní party hrou pro děti.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Miyabi – umění na zahradě