Recenze: Barvínek – s barvičkami za zábavou pro nejmenší

Barvínek - balení

Konvička, dráček, čepička, motýlek, autíčko. Všechny tyhle věci mohou být opravdu hodně barevné, často mají hned několik barevných pruhů nebo skvrn, ze kterých se skládají. Právě v tom je také jejich krása. No a pro všechny děti, které mají rádi barevné předměty a chtějí zažít trochu dobrodružství je nová postřehová hra Barvínek.

Barvínek pochází z edice společnosti Amigo Spiele, podobně jako třeba Bobří banda (recenze). Autorem Barvínka je Reinhard Staupe a grafiku ke hře vypracoval Oliver Freundreich, který má za sebou mnoho ilustrací karetních a deskových her. Hra vyšla v České republice jako novinka v červnu letošního roku 2012 pod značkou společnosti MindOK.

Hru najdete v malé krabičce s odděleným víkem, jak u karetních her bývá zvykem. Když box otevřete a odložíte stranou skládací pravidla, najdete pod nimi patnáct oboustranných destiček s obrázky. Z jedné strany jsou modré a z druhé žluté – každá strana bude sloužit jedné hře. Stejně tak pravidla jsou oboustranné a na krátkém prostoru vám vysvětlí pravidla obou her. Druhá strana je pak vyhrazená pro slovenštinu.

Barvínek - rozehraná hra

Barvínek, jak napovídá nadpis recenze, je směřovaný na ty úplně nejmenší děti od čtyř let věku. Tomu je uzpůsobené také grafické zpracování, které si zakládá hodně na rozeznávání barev. Ty jsou na kartách od sebe dobře odlišitelné a děti nebudou mít problém s tím, že by je rušila třeba podkladová barva.

Pro základní hru slouží modrá strana destiček. Hráči je na začátku partie zamíchají a připraví do hromádky uprostřed stolu, která však musí být nahoru svojí stranou s opačnou barvou – v tomto případě tedy žlutou. Tím je celá hra připravená a nejzkušenější hráč nyní může vzít dvě horní karty a položit je tak, aby na ně všichni hráči viděli.

Nyní je úkolem všech snaha co nejrychleji najít dva naprosto stejné obrázky na těchto kartách. Zrada je v tom, že obrázky jsou ve skutečnosti vždy na všech kartách, ačkoliv různě poházené. Ovšem pouze jeden z nich má úplně stejnou kombinaci a rozložení barev na obou kartách.

Barvínek - rozehraná hra

Stejně jako karet, i obrázků (a tedy předmětů) na kartách je patnáct tak, aby vyšlo dobře, že každá karta se shoduje právě s jednou další. Všechno tedy je o barvách a nalezení dvou úplně totožných symbolů.

Jakmile hráč nalezne shodu, musí vykřiknout, že ji našel a ukázat ostatním. Pokud měl pravdu a našel správný obrázek, může si za odměnu vzít tuto kartu k sobě. Kdo z hráčů nasbírá nejvíce karet, se stává vítězem.

Žlutá strana kartiček, se kterou se jinak hraje zcela stejně, se shoduje rovnou ve dvou obrázcích. Hráči tedy musí najít oba, než se přihlásí o vítězství v kole. Tato verze je o něco obtížnější a také časově náročnější.

Barvínek - karty

Barvínek je jednoduchou postřehovou hrou, která si bere za předlohu oblíbený kulatý Dobble (recenze). Ovšem zatímco Dobble je těžší a náročnější na hraní, Barvínek jde čistě dětskou cestou. Obsahuje pěkné jednoduché kresby, které děti bez problémů rozeznají a pojmenují a především jednoduché barevné kombinace.

Přesto hra výborně cvičí postřeh a koncentraci u každého z účastníků. Navíc neurazí ani dospělého, který by si měl s dětmi v této jednoduché a především rychlé karetní hře zasoutěžit. Každý souboj končí do deseti minut od chvíle, kdy začal a hry se může účastnit až osm hráčů.

Právě proto je tato hra vhodná na rodinná setkání, ale i na klidné večery, kdy chcete dítě ještě trochu unavit. Autorovi se podařilo zachovat ducha postřehových her a vystavět jej na jednoduchém porovnávání barev.

Barvínek - karty

Kartičky jsou si podobné, takže ani pokud budete hrát partii popadesáté, nemáte šanci najít dva stejné obrázky jen po paměti. Vždy budete muset hledat. Samozřejmě s cílovou skupinou je zde také riziko, že kartičky dojdou nějaké újmě. Naštěstí jsou z poměrně tvrdého materiálu a mohly by nějaké horší zacházení vydržet, protože výraznější vizuální poškození by pokazilo zážitek ze hry.

Barvínek je velice dobrou hrou pro ty nejmenší děti. Pomůže jim s rozeznáváním barev a naučí je rychlým reakcím. Za velice příznivou cenu tak dostanete patnáct kartiček plných barevné zábavy pro mrňouse.

Recenze: Barvínek – s barvičkami za zábavou pro nejmenší
Barvínek je pěknou a povedenou hrou, pokud se na všechno díváme z pohledu čtyř- až šestiletého dítěte. Právě v tomto věku si hráči s touto karetní hrou plnou jednoduchých barevných obrázků užijí nejvíc legrace. Přesto s nimi ale mohou soupeřit v postřehu i rodiče. Celá hra je založená na hledání dvou stejně barevných symbolů na otočených kartách. Navíc pokud vám to bude připadat příliš jednoduché, můžete otočit na složitější žlutou stranu a hledat rovnou dva obrázky. Patnáct karet zaručuje rychlou herní dobu, ale obsah všech předmětů na všech kartách zajišťuje, že se hra neohraje a nezapamatujete si jednotlivé karty. Barvínek je vhodnou hrou pro malé začínající hráče.
Klady:

+ děti mohou porazit rodiče
+ jednoduché tvary a předměty
+ správně zvolené základní barvy
+ tvrdší a větší karty
+ dvě strany = dvě hry
+ cena
Zápory:

- děti ze hry rychle vyrostou
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Legendy země Euthie – draci nejsou jen v legendách