Recenze: Beasties – kolik nohou mají příšerky?

beasties-14

„Kolik nohou mají příšerky?“ Odpověď na tuto otázku je ošemetná. Každý se bojíme zvířátek, které mají jiný počet nohou – může to být osminohý pavouk, šestinohý brouk, mnohoťapkavé stonožky nebo naopak plíživý šnek.

Není jednoduché zjistit, jak přesně taková příšerka vypadá. Proto je lepší nasypat do krabičky s názvem Beasties od každého tvora trochu. Právě tak se rozhodli ve firmě Djeco, která tuto karetní hru přinesla na trh. Jejím autorem pak je Yann Dupont a v naší republice ji pořídíte zásluhou společnosti Patagonie (Dárky s nápadem).

Není to nic jiného, než karetní hra. To je jasné na první pohled, kdy uvidíme šneka a nad jeho domečkem se vznášejícího pavouka. Je to malá krabička a uvnitř obalu se ukrývá šuplík, který je snadné vytáhnout za lehce vykrojenou část. V nitru přihrádky se ukrývají pravidla v několika jazycích, ale především dohromady 21 karet. Tucet jsou karty úkolů (šest barev a šest příšerek), zatímco zbývajících devět představuje už zvířátka na různých barvách pozadí. Tyto karty jsou oboustranné.

beasties-05

Do začátku partie dostane každý z hráčů dvě karty úkolů – jednu s barvou a druhou se zvířátkem. A zatímco zbývající úkoly nebudou použity, všech devět karet zvířátek je třeba zamíchat a rozložit do středu stolu do čtverce.

Pak už hráči mohou začít soupeřit tak, že se budou střídat na tahu. Každý sleduje svoji vlastní dvojici úkolů. Ve svém tahu pak má vždy na výběr ze dvou akcí. Může otočit jednu libovolnou kartu na druhou stranu (nesmí však koukat a musí si pouze pamatovat, co se na druhé straně nachází). Druhou cestou k poskládání řady se splněným úkolem je prohození dvou sousedních karet.

Obě tyto akce mají za cíl vytvořit řadu tří karet, které odpovídají kartám hráče, které dostal na začátku a jejichž identitu zná jen on sám. Ve chvíli, kdy se mu takovou linii podaří vytvořit, musí kartu odhalit soupeřům a je na půli cesty k vítězství. Pak už stačí splnit tu druhou a stává se nepopiratelným vítězem.

beasties-04

Beasties jsou karetní hrou pro všechny děti, které mají rádi pěkné obrázky. Hra samotná je především zaměřena na paměť, ale i taktiku, protože hráči musí dobře plánovat přesun a otáčení karet ve svůj prospěch. Devět karet (byť oboustranných) ale není moc a jednotlivé partie jsou si hodně podobné, protože pozice obrázků se mění.

K vytváření řad je třeba využívat obou akcí. Každý ze soupeřů má jiný úkol, takže je jasné, že se budou navzájem na plánu přetahovat. Pravidla jasně dávají najevo, že není povoleno opakovat tah soupeře, takže kdo se pro nějakou možnost rozhodne jako první, má výhodu. Na začátku partie ale každý má hned dvě karty, takže může snadno změnit cíl svého snažení. Ke konci už je všechno těžší.

Hra má velice jednoduchá pravidla, a ačkoliv je na krabičce uveden věk osmi let, zvládnou ji i děti o rok mladší. To je dobře, protože právě tyto menší děti umí ocenit dobrou zábavu zaměřenou na paměť. Tady mají šanci porazit svoje rodiče.

beasties-11

Zpracování této karetky je pěkné. Především samotné ilustrace jsou opravdu osobité a vypadají na kartách pěkně. Dobře se hodí zrovna k tématu hmyzu, protože zde vyniknou právě již několikrát zmiňované končetiny.

Beasties jsou fajn dětskou hrou. Na ty je zaměřeno zpracování i obtížnost. Hráči se budou přetahovat o karty, přesouvat je a plnit svoji tajnou misi. Každý má hned dvě, takže je neustále co dělat a jak se poprat se soupeři. Beasties se tak řadí mezi podařené dětské hry a závisí už pouze na vás, jestli vás zaujmou grafikou nebo tématem.

Recenze: Beasties – kolik nohou mají příšerky?
Beasties je fajn malá karetní hra, které nechybí taktičnost ani zajímavý prvek tajných úkolů. To všechno navíc je určeno dětem, které určitě tuto hru dokáží ocenit. Její důraz přesto zůstává na paměti, protože správné otáčení oboustranných karet je základem vítězství. Hra má velmi originální vzhled a díky tomu si ji dobře zapamatujete. Beasties si určitě zaslouží pozornost rodičů i dětí.
Klady:

+ originální grafika
+ fajn zábava pro děti
+ tajné úkoly
+ dvě akce na výběr v kole
Zápory:

- jen devět oboustranných karet = nižší variabilita
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Vzhůru na ledový palác aneb věčná zima v Ledovém království