Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bobří klan – bobři jsou zpátky!

bobri-klan-12

Bobři se sešli na louce a shodli se, že už je to nebaví. Lidé je utiskují a zahání stále více do hloubi území. Nezbývá než se změnit svoje návyky a přehrady vyměnit za hrady. I ty mohou mít kolem sebe spoustu vody a k tomu dokonce padací mosty. Jsem si už jistí, že si bobři dokonce polepší a bude se jim žít mnohem lépe!

A tak je tu karetní hra Bobří klan, která navazuje na velký úspěch hry Bobří banda. Novinku má na svědomí Jörg van Rüden a vydavatelství Amigo Spiele. Podobně jako minulou hru, i tuto novou krabičku si do svého portfolia vyhlédla firma Albi, která ji přináší v češtině a to včetně líbivých ilustrací Björna Pertofta.

Malá modrozelená krabička ukazuje trojici bobrů, z nichž jeden si hoví a druzí dva mu provádí žert. Uvnitř na hráče čeká přes padesát očíslovaných karet a s nimi také hromádka akčních karet, které místo číslic mají ikonky. Hlavním překvapením mrňavého boxu je šestice bobřích hradů. Ty leží přeložené na dně krabice a jsou z papíru.

bobri-klan-03

Každý z účastníků partie si vezme jeden svůj hrad a rozloží jej před sebe. Všechny ostatní karty je třeba pořádně zamíchat a připravit z nich společnou nabídku. Z té si ihned na začátku partie začnou hráči brát karty.

A to všechno pěkně popořadě, kde začínající hráč si vezme horní kartu, podívá se na její hodnotu a vyložit ji na stůl. Nemusí ji ale nutně přidat do svého hradu, ale může ji přiložit do libovolného stavení nebo ji dokonce zaměnit za jinou kartu, která už na místě ležela. Při tom se musí hráč ještě rozhodnout, jestli kartu položí hodnotou dolů (tedy tajně) nebo zcela otevřeně tak, aby ji všichni viděli.

Při tom platí, že na zakryté karty se od chvíle jejich položení nemůže dívat nikdo, ani ten, kdo je tam umístil. Ale pokud hráč nahradí kartu z hradu soupeře, musí tu vyměněnou použít ve svém hradu.

bobri-klan-04

Nově ale karty vytvoří postupně dvě vrstvy. Spodní a přes ni je možné pokládat další bobry, kteří budou chránit ty ležící pod nimi. Jakmile jeden z hráčů položí do svého hradu pátou kartu, kolo je téměř u konce. Ostatní mají šanci zareagovat a poté je čas na sčítání bodů.

V celé hře jde o to nastřádat do svojí sbírky co nejvíce stejných čísel. Čím více se jich podaří poskládat do hradu, tím více bodů na hráče čeká. Od patnácti, přes pětadvacet až po šanci vyhrát okamžitě celou partii. Jestliže se ale nikomu nepodaří získat kompletní sadu pěti stejných hodnot, partie pokračuje dalším kolem. Až po pěti kolech se všechny ty zisky sečtou a hráči zjistí celkového vítěze.

Bobří klan je karetní hrou, která chce být přesně jako starší sestřička. Hráči opět budou bojovat nejen se štěstím v dobíráním karet, ale především v přehledu a paměti. A to v opravdu elegantním kabátku, který si nás získal poprvé a bez problémů nás zaujal i po letech. I když už paměťových her je na trhu opravdu spousta a mnoho z nich se skvělými nápady, je dobré vidět, že kvalitní koncept ani tak nezestárne.

bobri-klan-07

Hlavní zbraní celé partie je pochopitelně možnost hrát karty obrázkem dolů a tím znejistět svoji opozici. A není pak už úplně podstatné, kam kartu umístíte. Nepříteli můžete pořádně zavařit, ale sami sobě také výrazně pomoci. Současně ale hrozí nebezpečí, že taková obrázkem dolů položená karta přiláká pozornost nepřátel, kteří si ji pokusí přivlastnit. Ale třeba právě s tím počítáte!

Kromě číselných karet se hráči mohou těšit i na akční možnosti, které umí zamíchat celkovým stavem partie. To proto, že jim dává možnost odhalit libovolnou kartu ve hře nebo ji dokonce zahodit. Tady právě vstupuje do partie zmiňovaná škodolibost, kde mají hráči dostatek prostoru, aby si opravdu nic nedali zadarmo. Ale právě proto jsou tu dvě vrstvy, protože ve spodní části hradu jsou karty chráněné i před těmito nečekanými útoky.

bobri-klan-09

Pro vlastníky původní krabičky je tu navíc skvělá zpráva. Obě hry lze zkombinovat a vytvořit tak ultimátní zážitek. Původní akční karty dostanou drobné úpravy kvůli novinkám s chráněnými kartami.

Blafování je samozřejmě v této karetce na pořadu dne. Hráči se musí snažit tvářit, že mají opravdu špatné karty a hrát chytře tak, aby jim ostatní jejich připravované kombo nerozbili. To ale není vůbec snadné a musíte k tomu využít opravdu všechny možnosti, které vám hra nabízí.

Jednotlivá kola jsou opravdu rychlá, protože jakmile někdo zaplní svůj hrad, vše končí. A to je otázka pěti minut. To znamená, že i celkových pět kol se snadno vměstná do dvaceti minut vašeho času. Nemluvě o tom, že je možné ukončit partii náhlou smrtí kdykoliv předem, pokud se někomu zadaří splnit podmínky.

bobri-klan-11

Bobří klan zůstává skrz naskrz jednoduchou karetní hrou, která nemá ambice vás naprosto nadchnout nebo získávat ocenění. Půjde si svojí klidnou cestou, kde preferuje rozdávání radosti obyčejným hráčům. Těm, kteří chtějí pohodovou karetní hru, se kterou snadno stráví zábavný čas s rodinou. V tomhle bodě rozhodně Bobří klan opět exceluje.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJörg von Rüden
IlustraceBjörn Pertoft
Vydavatel999 Games, Albi, AMIGO
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 6
Herní doba0
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game
MechanismySet Collection
RodinaAnimals: Beavers
Alternativní názvyBeverclan, Bobří klan, Bobří klan

Více o hře.

Recenze: Bobří klan – bobři jsou zpátky!
Bobří klan pokračuje v úspěchu svého staršího sourozence a dokonce počítá s tím, že budete obě krabičky spojovat. Novinka při tom přináší svoji zajímavou variantu s hradem a pěti kartami. Hráči opět mohou číslice hrát tajně, pamatovat si jejich pozici a postupně překvapit soupeře pořádnou sbírkou stejných čísel. Ale stejně tak lze záludně škodit a rozbít protivníkovi jeho nastřádané kombo. Ať tak nebo tak, vždy je se hrou Bobří klan dobrá zábava, hlavně pro ty méně náročné.
Klady:

+ možnost chránit karty
+ spojení s předchozí krabičkou
+ šance krást a odhalovat
+ blafování
+ rychlost partie
+ možnost zahrát kartu kamkoliv
Zápory:

- karty přichází náhodně
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nová kniha hlavolamů