Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Boggle Flash – digitální písmenka

Slova jsou tu s námi pořád. Krátká, dlouhá, známá i neznámá. Používáme je při přemýšlení jen tak pro sebe, při dorozumívání s ostatními a v neposlední řadě i v psané podobě. A přesto když před nás položí někdo pět samostatných písmen, máme velký problém z nich ta slova správně poskládat. Nebo myslíte, že to dokážete rychle a přesně?

Z omylu vás velmi rychle vyvede nová digitální hra Boggle Flash z dílny společnosti Hasbro. Boggle Flash navazuje na úspěšnou a dlouhou historii her Boggle, které však byly dodnes pouze v karetní podobě.

Rok 2011 byl ve znamení digitalizace – Hasbro představilo téměř revoluční Monopoly Revolution (recenze) s platební jednotkou a digitálním displejem. Podobné vychytávky přineslo i písmenkové Upwords Deluxe (recenze). Do nového tisíciletí teď vstupuje i Boggle a to pod upraveným názvem Boggle Flash.

Novinka se hlásí ke svojí digitálnosti už s průhledným obalem, který připomíná zatavené obaly, v nichž najdete drobnější elektronická zařízení. Na první pohled tak vidíte všechny komponenty, které se těší, až je z jejich těsného zajetí vysvobodíte.

Jedná se kromě malého skládacího papírového návodu především o tajemnou černou krabičku, jejíž smysl vám možná nebude na první pohled jasný. Jenže pak vaši pozornost upoutá čtveřice digitálních čtvercových displejů, které tvoří hlavní herní součást. A na krabičku zapomenete. Displeje mají přes sebe přelepky, aby vypadaly, že jsou zapnuté. Ve skutečnosti jen klamou vzhledem a zapnout si je musíte sami. Dobrou zprávou je, že tenké hodinkové baterie už jsou uvnitř. Špatnou pak je, že každá kostička potřebuje svoje napájení, takže ve chvíli, kdy vám dojde „šťáva“, budete potřebovat hned pětici baterií. Ale to se nedá nic dělat, hra vám všechno vynahradí.

Ještě se ale chvilinku zdržíme u balení, protože všechno, co jste nyní vybalili a je průhledné můžete shrábnout a vyhodit do koše. Bude vám stačit si ponechat jen pravidla, kostky a černou krabičku. Právě ona totiž slouží k pozdějšímu uskladnění hry. Troufáme si tak říct, že se jedná objemově o nejmenší hru, kterou jsme kdy v redakci měli.

Každá z kostiček má na sobě tlačítko, kterým ji lze jednotlivě vypínat. K zapnutí je však třeba finta, kterou budete při hraní Boggle Flash potřebovat často – kostičky přiložíte vedle sebe (na pořadí nezáleží, všechny jsou stejné) a podržíte tlačítko na první v řadě. Tím se všechny mrňavé displeje rozzáří a vydají vám ze sebe nabídku trojice her. Pro výběr první varianty stisknete tlačítko na první kostičce s jedničkou, pro výběr druhé pošimráte druhou kostičku a tak dále.

My se budeme v popisu hraní zabývat asi tou nejsložitější a základní variantou hraní, kterou lze hrát ve více hráčích. Jedná se o variantu číslo tři, další možnosti hraní si pak společně rozebereme o chvilku později.

Jakmile některou z možností stiskem zvolíte, můžete od sebe kostičky odloučit. V tu chvíli na to hra zareaguje a na všech obrazovkách zobrazí náhodné rozložení pěti písmen.

Úkolem prvního hráče na řadě je do časového limitu vymyslet z těchto písmen nějaké, alespoň tři znaky dlouhé slovo a z kostiček jej sestavit tak, že je položí v daném pořadí vedle sebe. Ve chvíli, kdy se mu to podaří, hra jeho úspěch zaznamená a na kostkách se objeví slůvko „DÁLE“. Hráč v tu chvíli může kostky předat svému sousedovi.

Ten má před sebou úplně stejný úkol, jen s tou výjimkou, že dostane na výběr ze zcela nových pěti písmen. Tak hra postupuje, dokud některý z hráčů nepřemýšlí příliš dlouho. Časový limit se ovšem pomalu ale jistě zkracuje, takže nemusíte mít strach, že byste hráli donekonečna. Ve chvíli, kdy se někomu nepodaří sestavit slovo, vypadává ze hry – hra mu napíše „VEN“. Vítězem kola se stává ten z hráčů, který vydrží nejdéle ve hře. Můžete samozřejmě hrát na více kol a více vítězství.

Další dvě možností nabídnou varianty, jak hrát Boggle Flash v jednom hráči. Zde se teprve ukáže obrovská a magická síla digitálních kostiček. Hráč totiž má za úkol sestavit co nejvíce kombinací z jednoho písmenkového zadání. Písmenka jsou nakombinovaná tak, aby bylo možné sestavit co největší počet. Samozřejmě stále platí, že na to má hráč časový limit. Jedná se čistě o zábavu pro jednoho, který se snaží pokořit rekord a odhalit všechny možné kombinace. Pokud sestavíte slovo, které jste již jednou v kole sestavili, ozve se pouze pípnutí.

Jakmile uplyne časový limit, nastává vyhodnocení úspěšnosti. To vyřešili návrháři v Hasbru velice šikovně, protože stačí přiložit všechny kostky k sobě a hra vám sama ukáže, jak jste byli úspěšní! Kostky spolu totiž nějakým způsobem komunikují a předávají si navzájem počet správně sestavených slov. Nejdříve se dozvíte maximální počet bodů, který bylo možné dosáhnout a pak také jakého skóre jste dosáhli vy.

Stejným způsobem můžete hrát také na skládání pouze pětipísmenných slov. Snažíte se podobně jako ve hře více hráčů získat co nejdelší sérii, dokud vám nevyprší časový limit. Jen opět bojujete pouze s časomírou a jste na kostky sami.

Pokud vám to skládání už připadne příliš jednoduché, můžete si dokonce zvýšit obtížnost tak, že zahrnete do hry pouze čtyři kostky. V takovém případě je hra opravdu výrazně těžší a nalezení všech (obvykle více než deseti slov) není vůbec jednoduché.

Všechny kostičky můžete vypnout postupně, nebo společně tak, že je přiložíte k sobě a stisknete tlačítko opět na té první z nich. Tím se obsluha Boggle Flash stává ještě jednodušší, než byla doposud.

Boggle Flash přináší do světa písmenkových her něco nového, podobně jako se to podařilo i Upwords (recenze), jenže ještě ve větším a elegantnějším měřítku. Míchání s kostičkami a písmenky vám přijde naprosto automatické a zcela intuitivně sestavujete slova. Nemusíte se učit žádná pravidla nebo zásady, prostě k sobě jen přikládáte kostičky. A v tom je ohromné kouzlo.

Bohužel většinou každá takováto technická vychytávka mívá svoje nedostatky a podobně tomu je i v případě Boggle Flash, ačkoliv se nejedná o žádné zásadní výtky. Jen prostě hra mohla být ještě o trochu lepší. První věcí určitě je aktualizace. Kdyby alespoň jedna z kostiček měla miniUSB konektor, kterým by bylo možné čas od času přidat nějaké nové písmenkové kombinace do paměti, bylo by to naprosto skvělé. Samozřejmě by takováto věc vyžadovala i podporu přímo od společnosti Hasbro.

Na druhou stranu kombinací písmen je opravdu hodně a nezaznamenali jsme, že by se nějak opakovaly, přes opravdu vysoký počet partií, které jsme odehráli. To znamená, že se vám rozhodně Boggle Flash nijak neohraje a nemusíte mít strach, že si zapamatujete správné kombinace a pak už vás hra nebude bavit.

Stejně tak by byla skvělá možnost přepnutí jazyka z češtiny třeba do angličtiny, aby si hráči mohli trénovat cizí jazyky. Dále by to prohloubilo užitečnost hry až za hranice našeho jazyka.

Vliv na zábavnost však má také počet možných herních variant, který je omezen technickými dovednostmi samotných kostek. Boggle Flash totiž obsahuje trojici her, což se na první pohled zdá jako poměrně vysoké číslo. Jenže dvě z nich jsou čistě sólové varianty. Určitě by bylo mnohem lepší, kdyby hra obsahovala ještě další možnost hraní ve více hráčích. Možnosti, jak k tomu přistoupit, by se určitě našly – například by hráči mohli skládat všichni z jedné sady písmen, dokud by někteří z nich nevypadli (nesestavili slovo).

Zpracování samotné je naprosto luxusní. Už jen samotná myšlenka, že spolu krabičky komunikují bezdrátově a reagují na přiložení k sobě je skvělá. Hra se tak nejen dobře hraje, ale funguje také jako přitahovač pozornosti pro neznalé nebo kolemjdoucí. Kdykoliv Boggle Flash vytáhnete a zapnete, zaujme pozornost úplně všech.

Třešničkou na dortu pak je uskladnění hry. Mrňavá krabička se vám vejde do dlaně ruky. Můžete si ji vzít s sebou kdykoliv a kamkoliv, což je naprosto skvělá zpráva. A můžeme vám zaručit, že Boggle Flash si s sebou nosit budete chtít. A krabička navíc vypadá pěkně.

Musíme uznat, že digitalizace hře Boggle sluší. Nebýt nedostatků v počtu nabízených variant, tak by hra dostala vyšší hodnocení. Bohužel nabídka pro více hráčů krabičku sráží výrazně dolů. Přesto je Boggle Flash opravdu zajímavou, jednoduchou a zábavnou hračkou, která bude bavit úplně všechny, kdo mají rádi písmenka. Stejně tak udělá radost i všem, kteří mají rádi zajímavé elektronické novinky.

Recenze: Boggle Flash – digitální písmenka
Boggle Flash je zajímavá technologická vychytávka. Jenže v tom originálním pojetím se někam ztratila samotná hra. Z Boggle Flash tak zůstává především dobrá část pro jednoho hráče, ve které se snažíte překonávat sami sebe. Pokud se rozhodnete kostičky využít v partii pro více soupeřů, pak narazíte na nedostatky s plynulostí. Za pět kostiček může hra navíc vypadat trochu příliš drahá a za tu částku bychom očekávali alespoň nějakou možnost rozšiřitelnosti. Boggle Flash je vhodným dárkem pro děti, které si začínají skládat slova. Právě v tomto věku si ji užijí nejvíce, ačkoliv si s ní občas pohrají i rodiče jen tak pro radost. Digitální je moderní.
Klady:

+ digitální převedení karetní hry
+ opravdu malé balení
+ výborná pro jednoho hráče
+ jednoduché ovládání
+ originální přístup
Zápory:

- pouze jedna varianta pro více hráčů
- není možné hru rozšiřovat
- nutnost vyměňovat hned pět baterií
- slabší hra pro více hráčů
1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Krosmaster Arena – boj pro potěšení bohů