Recenze: Bounce-Off – odrážejme jako o život

bounce-off-14

Každý krok je jeden skok. Jinak to vlastně ani neumíme. Nemáme žádné nohy, jen kulaté bříško a díky němu se můžeme rychle pohybovat sem a tam. Je to vlastně docela legrace samo o sobě, ale každý tvor potřebuje v něčem soutěžit. A tak jsme vymysleli odráženou!

A tenhle olympijský sport kuliček se nám představuje ve stolní hře Bounce-Off od firmy Mattel Games. Nálepku novinka dostala v roce 2013, kdy také dorazila na český trh. A my ji konečně otestovali a přinášíme vám dojmy.

Čtvercová krabička je průhledná, takže si okamžitě můžeme prohlédnout barevné kuličky, které na nás čekají uvnitř. Teprve po otevření krabice (ze strany) a vytažení plastového šuplíku s komponentami zjistíme, že pod plastovou přikrývkou jsou to vlastně pingpongové míčky ve dvou barvách. Každá barva má svých osm kuliček, ale pro hráče jsou připraveny také karty s úkoly (tvary), plastové stojánky (aby jim míčky neutíkaly) a černý herní plán s tyčinkami, které vytváří pozice pro uložení míčků.

bounce-off-03

Na začátku partie mezi sebe hráči především musí položit herní plán. Každý si vybere jednu barvu míčků, vezme si kompletní sadu osmi kuliček a stojánky, do kterých je umístí. Pak už zbývá jen zamíchat balíček karet (případně vybrat pouze jednu z obtížností). Teď už nic nestojí mezi hráči a jejich hopsáním.

V taktičtější variantě se budou hráči na tahu střídat. Ještě předtím ale musí odhalit úkol, který bude společný pro oba účastníky. Tím jsou nejrůznější tvary. Hráči tedy otočí horní kartu ze zamíchaného balíčku. Potom se jeden po druhém snaží vytvořit symbol s pomocí vlastní barvy. Míčky je ale možné umístit na plán pouze hodem s odrazem.

Ve svém snažení se hráči střídají a to vždy po jednom hodu. V případě, že někomu dojde munice dříve, než je úkol splněný, je povoleno si brát vždy jeden míček zpět. Tak se soupeři ve snažení střídají až do chvíle, kdy někdo vytvoří požadovaný symbol. Tento hráč si může vzít kartu k sobě. Partie pokračuje, dokud nejsou splněny všechny karty v nabídce. Partie končí a vítězem se stává hráč, který získal větší počet karet.

bounce-off-04

Bounce-Off je hra, v níž pro úspěch potřebujete šikovnost a cit. Trefování se míčkem na cíl už není samo o sobě jednoduché. Pokud k tomu ale přidáte odraz a pozice jednu vedle druhé, je jasné, že hráči budou muset ukázat to nejlepší.

Hra se řadí k tomu typu, ve kterém se budete s ubíhajícím časem zlepšovat. Odhad se zlepší a partie se stanou vyrovnanějšími. I ti méně šikovní se časem přiblíží, ale i tak zůstanou souboje plné chyb.

Pravidla nejsou dokonalá a nemyslí na to, jestli se třeba počítá mezi neúspěšné pokusy i případ, kdy hráč zcela mine plán nebo se míček neudrží. Za platný pokus a tedy ztrátu tahu jsme v našem případě počítali všechny takové pokusy, při nichž se míček alespoň dotknul herního plánu.

bounce-off-06

Při hraní se složitějšími symboly může snadno dojít k remízovému stavu. Hráči se prostě dostanou do situace, kdy už postupným obměňováním míčků není možné dosáhnout vítězství. V takovém případě je lepší ponechat úkolovou kartu aktivní, ale začít s jejím plněním od začátku.

Největší nedostatek se ale ukrývá v malé nabídce karet. Úkolů (a tedy karet) je v krabici dohromady pouze devět, což je žalostně málo. Při tom cena karet v hodnotě celé hry je zanedbatelná položka a rozhodně nebylo nic obtížného vymyslet více kombinací. Dvě obtížnosti jsou také málo. Celkově tak budete po první partii znát všechny karty a hra už vás nebude mít čím překvapit. Nezbývá tak než si vytvořit svoje vlastní.

Samotná hra ale funguje a je zábavná. Trefování se míčky je legrace a všechno je to velmi rychlé, tahy se střídají a stejně tak i úkoly. V základní verzi samozřejmě jsou v nabídce pouze dvě barvy a mohou se tak utkat pouze dva protivníci. To mění týmová hra, kde budou muset hráči spolupracovat. Proto jsou v balení čtyři zásobníky a ne pouze dva.

bounce-off-13

Bounce-Off je zábavnou akční hrou, ve které se hráči musí trefovat míčky a vytvářet tak sestavy podle zadání. Achilovou patou celé hry je ale počet karet zadání, který zkazí celý jinak dobrý zážitek. Pokud vám tedy nevadí, že si budete muset vytvořit vlastní zadání, pak je Bounce-Off fajn volbou.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelKorea Boardgames Co., Ltd., Mattel, Inc.
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Party Game
MechanismyPattern Building
RodinaGame: Bounce-Off
Alternativní názvyBounce-Off Party, 바운스 오프

Více o hře.

Recenze: Bounce-Off – odrážejme jako o život
Bounce-Off je rozhodně zajímavou možností, jak se pobavit, pokud jste fanoušky her závisících na šikovnosti. Trefování se míčky do připravené šachovnice má jasný cíl – propojit vlastní barvu do předem stanoveného tvaru. Pouze tak lze získat bod a s více úspěchy se stát vítězem. Jenže karet je málo a začnou se opakovat prakticky okamžitě. To je zásadní problém, který nelze tak snadno překonat. Proto můžeme Bounce-Off doporučit jen hráčům, kteří si vytvoří svoje vlastní úkoly.
Klady:

+ trefování míčků je zábava
+ zlepšujete se
+ týmová, současná či tahová hra
+ rychlé
Zápory:

- málo karet
- některé situace pravidla neřeší
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Život v Česku – karetní hra o každém z nás