Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bucket King 3D – jak se stát králem kbelíků

Bucket King 3D - balení

Když jsem uviděl tu vysokánskou stavbu, něco se ve mně hnulo. Touha po ničení byla ještě silnější než obvykle a já věděl, že prostě neodolám. Takové příležitosti nepřichází každý den. Pyramida z kbelíků je zdánlivě nechráněná, že stačí jen natáhnout ruku a začít bořit. Jednu po druhé nebo všechny naráz? Užívejte si pocit ničení!

Z toho jasně vidíte, že náš nadpis je tentokrát tak trochu zavádějící. Slovy Gandalfa, král kbelíků je jen jeden a ten se o svoje místo nedělí. Ale to nám nevadí, protože Stefan Dorra nám nabízí úplně jinou šanci. Možnost zahrát si hru Bucket King 3D a zbořit všechny kbelíkové stavby, které vám přijdou do cesty. To všechno je ale možné pouze zásluhou společnosti Jolly Thinkers, která hru vydává, a která má na svědomí také populární řadu her Pick-a-Polar (zvíře) – viz. naše recenze na Pick-a-Polar Bear (recenze), v češtině jako Najdi čuníka pod vlajkou firmy REXhry.

Kbelíky i nástroje k boření se nachází v menší krabičce, která má fialovou barvu a proužky září od středu, ve kterém stojí postavička jednoho z čuníků. Podle čepice z kbelíku není pochyb. Tohle je ten Král kbelíků. Uvnitř najdeme tenkou příručku se třemi stranami pravidel, ale především šedesát plastových kyblíků v pěti různých barvách.

Bucket King 3D - připravená hra

Tyto nabírací nástroje zabírají pochopitelně nejvíce prostoru. Konkrétně pak pět podlouhlých dvoupatrových přihrádek. S nimi pak sousedí už jen balíček karet, kterých je ještě o dvacet víc, tedy osmdesát. I ony se dělí podle barvy, ale pro změnu má každá z nich číslice od jedné do osmičky a to vždy po dvou od každé hodnoty.

Na začátku partie hráči zamíchají balíček karet a každému z účastníků rozdají deset listů. Zbytek vytvoří dobírací hromádku ve středu stolu. Jednotliví bořitelé nejdříve musí stavět. Dostanou totiž podle počtu hráčů určitý počet kbelíků, pořádně si prohlédnou svoje karty, a pak takticky postaví pyramidu o čtyřech (respektive třech) patrech z barevných nádob dnem vzhůru. V horním patře stojí pouze jeden poslední kbelík.

Když už je všechno postaveno a připraveno, může začít vlastní boření. Hráči se střídají na tahu, ve kterém se snaží zahrát kartu do štychu. Začínající hráč určí barvu a také hodnotu pro všechny ostatní, kteří by měli pokud možno barvu dodržet, hodnotu pak potřebují zahrát vyšší. Správně zahrané karty (maximálně tři, jejichž čísla se sčítají) znamenají konec tahu a žádnou destrukci na obzoru.

Bucket King 3D - rozehraná hra

Ještě než ale předá tah soupeři, hráč nejdříve ohlásí svoji zahranou sumu, aby následující hráč věděl, jaká hodnota se od něj očekává a dobere si jednu kartu ze společného balíčku ve středu stolu. Všichni se takto střídají, vykládají a případně přidávají karty ke svým sumám tak dlouho, dokud se někdo nedostane do situace, že už hrát nemůže.

V tu chvíli na něj čeká méně příjemná povinnost. Musí ze své pyramidy odstranit kbelík, který barvou odpovídá štychu. Může to ale udělat pouze jedním prstem, musí jej tedy vystrčit nebo vycvrnknout. Často se stane, že nenávratně spadne rovnou více kbelíků. Všechny tyto stavební dílky jsou nenávratně ztraceny a hráč pokračuje se zbytkem své pyramidy.

Taková chvíle současně znamená konec kola a začátek nového. Do něj hráči vstupují s kartami, které jim zůstaly. Kolo začíná (a výhodu výběru má) vždy hráč, který právě ztratil kbelík. Partie pokračuje tak dlouho, dokud některý z hráčů neztratí i poslední kbelík ze svojí stavby. Vítězem se stává ten, komu zůstal stát největší počet kbelíků.

Bucket King 3D - rozehraná hra

Bucket King 3D je skrytý štychová hra. Takové zjištění vás určitě překvapuje poté, co jste hru viděli na okolních obrázcích. Jejím středobodem jsou ale opravdu karty a jejich hraní po kolech. V těch se hráči přebíjí, ale při tom musí dodržovat barvu. Každý tah lze zahrát rovnou několik karet se stejným zvířátkem, a tak zvýšit výslednou hodnotu.

Štychovky jsou velice populární a o to příjemnější je bonus, který tahle hra přidává na hromadu novinek. Každý souboj a každé kolo vždy musí mít nějakého poraženého. Hráče, kterému dojdou dostatečně vysoké karty potřebné trumfové barvy. A v tu chvíli musí poražený použít svoji šikovnost a co nejlépe odstranit ze své pyramidy kbelík stejné barvy.

Tady je zřejmé, jak je důležitý začátek partie. Hráči musí stavět pyramidu podle toho, jaké karty dostali do začátku. Právě ty barvy, kterých mají nejméně, přijdou první na řadu. Jenže kola pokračují, karty v ruce se mění a tady už opravdu nastupuje zručnost. Pravidla se vyjadřují jasně o tom, co je povolené a který pád kbelíku se ještě nepočítá.

Bucket King 3D - rozehraná hra

V popisu pravidel jsme ještě nezmínili jednu důležitou specialitu, která má sílu ovlivnit výsledek partie. Začínající hráč má v každém kole možnost sám zvolit směr, kterým se budou hráči střídat – tedy po nebo proti směru hodinových ručiček. I to může být důležitým prvkem taktiky. Ostatně právě úvodní karta celkově má velkou moc určit výsledek, ve snaze prokouknout šance ostatních. Jenže i taktické hraní hodnot a schopnost včas se vzdát tahu a raději obětovat kbelík na dobré pozici, může mít zásadní podíl na určení vítěze.

V kbelíkované lze soupeřit už od dvou hráčů, kdy mají oba protivníci více kbelíků a tedy větší pyramidu. Délka partie je tak zcela srovnatelná s tou ve čtyřech, kdy sice jednotlivé štychy trvají déle, ale zase není tolik co bořit. Ve dvou pouze nevyužijete možnost volby směru, ale jinak je hra i tak funkční a zábavná.

Hra je prezentovaná stejnými ilustracemi, jaké známe ze série Chňapni zvířátko (čuníka, pejska). Tito rošťáci přemluvili další dvě zvířátka, lišku a lva, aby se k jejich vylomeninám připojili. Grafika je legrační a líbí se dětem. Ty jsou ale pouze částí cílové skupiny, protože Bucket King 3D si užijí i dospělí.

Bucket King 3D - karty

Bucket King 3D je rozhodně zábavná hra a to přesto, že v jejím středu dýchá klasický mechanismus přebíjení karet v rámci určené barvy, hráč za hráčem. Na zábavě má ale lví podíl právě shazování vlastních kbelíků. Pro někoho může být zklamáním, že soupeřovy pyramidy bořit nelze a ve hře není žádný konflikt, ale to nebrání dobré zábavě. Bucket King 3D je zajímavou hrou se zvířátky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorStefan Dorra
IlustraceAri Wong
Vydavatel999 Games, Atalia, AURUM, Inc., Jolly Thinkers, KOSMOS, Lautapelit.fi, Zhiyanjia
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Card Game
MechanismyHand Management, Ladder Climbing
RodinaCard Games: Climbing, Components: 3-Dimensional (3D), Series: Jolly Pets
Alternativní názvyAlles im Eimer, Cup King, Le Roi des Seaux, Sankokunkku, 撞桶王 3D, 버킷킹 3D

Více o hře.

Recenze: Bucket King 3D – jak se stát králem kbelíků
Bucket King 3D z vás udělá opravdového ničitele. Sami si pyramidu postavíte a postupně ji zase strhnete dolů. Stačí jen, abyste nebyli schopni následovat barvu či hodnotu, kterou zahráli hráči před vámi. Pak už následuje napínavý úkol – s pomocí jednoho prstu vystrčit z pyramidy kbelík tak, abyste si stavbu poničili co nejméně. Napětí funguje ve všech počtech hráčů a ani nevadí, že vlastně není možnost ničit pyramidy soupeře. Hlavní je, že mají všichni reálnou šanci ovlivnit, jak to všechno dopadne. Bucket King 3D je pěknou a legrační hrou pro rodiny i náročnější hráče, kteří ocení hraní štychů.
Klady:

+ zajímavý mix karetní a dovednostní hry
+ hráči mohou zapojit taktiku
+ hraní více karet v jednom tahu
+ možnost volby směru
+ legrační ilustrace
+ dobré ve všech počtech hráčů
Zápory:

- chybí přímý konflikt
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Can’t Stop – dokážete přestat včas?