Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bulánci – zabořte se do polštářů a hlavně nebulte!

Proberu se úplně pohřbený pod polštáři, ale neváhám ani na chvíli. Prostřílím se ven a najednou všude lítá peří. A přesně to je prozradí. Moji nepřátelé začnou kašlat a já neváhám a pálím do míst, odkud slyším dávivé zvuky.

A podobně budete bojovat i vy, jako důstojníci polštářového komanda. Právě takovéto péřové bitvy nabízí nová karetní hra Bulánci. Vytvořil ji autorský tým ze společnosti SleepTeam s. r. o a hře zajišťuje distribuci firma ADC Blackfire.

Zábava se ukrývá v malé krabičce, kterou chrání dvě ozbrojené postavičky na víku. Všechny karty hráči zamíchají do jedné hromádky a jednotliví generálové dostanou každý čtyři karty. Ty si nevezmou do ruky, ale položí je před sebe do čtverce obrázkem dolů. Podívat se mohou tajně na dva z těchto exemplářů, další dvojice jim zůstane utajená.

Každý hráč se ve svém tahu pokusí do své jednotky naverbovat posilu. Může tak udělat buď shrábnutím horní karty odhazovacího balíčku, jejíž hodnotu a sílu dopředu zná, nebo líznutím karty z dobírací hromádky. Tu si bere naslepo, ale není povinný si ji vzít. Lze ji jednoduše odhodit a za to hráč odhalí jednu ze svých jednotek, které ještě nezná. Nebo si ji nechá a jednu ze svých karet za ni vymění.

Všichni se střídají a snaží se vytvořit ze své jednotky co nejúčinnější sestavu. A měli by si pospíšit, protože partie končí ve chvíli, kdy všichni hráči odhalí i svoji poslední čtvrtou kartu a nemají už ani jednu skrytou jednotku.

Jakmile partie skončí, nastává čas bodování. Karty při tom mají různé hodnoty, ale to samo o sobě nestačí, protože je tu řada speciálních pravidel. Dvě stejné hodnoty, postupka nebo dokonce všechny čtyři stejné karty znamenají pořádný přísun bodů navíc. Vítěz ale ještě nemůže slavit. Získá jeden knoflík, protože porazil ostatní, ale pak je čas na další kolo. Až ve chvíli, kdy některý z účastníků sebere pro sebe pátý knoflík, je opravdu konec a tento hráč se stává vítězem.

Bulánci jsou blesková bitva, ve které jde hlavně o sestavení silné jednotky. Hráči ale musí umět riskovat ve správnou chvíli, protože jednoduše neznají sílu některých svých jednotek, dokud nedojde na bitvu. A to už je většinou pozdě, protože jak jednou odhalíte svá čísla v boji, nelze je měnit.

Jedná se o odlehčenou zábavu, ve které se neukrývají žádné kličky a záludnosti. Všechno je předem dané. Čtyři karty mají všichni náhodně rozdané a rozložené před sebou a je na každém, jak se s tím popere. Je to přímočarý boj o každou kartu, plný zvratů a zábavy pro všechny. Karty mají každá svoji hodnotu, a právě s tím musí každý počítat. Někdy to za to riziko stojí, jindy ne. Ale ono to zase tak nevadí, protože jednotlivá kola jsou blesková, stejně jako celá zábava.

Pokud si pamatujete původní Bulánky, pak vám hra vykouzlí na tváři úsměv a trošku nostalgickou náladu. Ale nejedná se o žádný předpoklad, abyste si celou zábavu užili. Legrace je zaručena i tak, ačkoliv jde vlastně jen o výměny karet. Každé kolo, každý tah, hráče baví porovnávání armád a využívání jejich výhod.

Hra je kouzelně jednoduchá a rychlá a tím se z ní stává jedna z prvních voleb, pokud potřebujete něco na chvilku nebo na odlehčení. Čím více hráčů se účastní, tím je napínavější porovnání sil na konci každého kola. Ale hra je zajímavá i v nižších počtech.

Pravidla kromě soupeření trochu překvapivě nabízí také kooperativní variantu, ve které hráči plní kartu mise. Tu odhalí a padoucha se snaží porazit tak, že i oni dají dohromady jednotky alespoň tak silné, jako je jejich nepřítel. Protože lze brát odhozené karty, je možné zde dobře spolupracovat, ačkoliv pravidla jasně omezují komunikaci mezi členy týmu. A tato úprava pravidel pro spolupráci je překvapivě zábavná a téměř převálcuje i soupeřící hru.

Velkou zbraní hry je také variabilita. Pokaždé budete muset pracovat s jinou sadou karet a nikdy nevíte, jak se partie ani jednotlivé kolo vyvine. Díky tomu máte tendenci se k ní často vracet, a to i z dalších důvodů, především hratelnosti, kterou jsme už zdůraznili.

Bulánci se nám líbí moc právě pro tu jejich lehkovážnou povahu. Her pojatých tak, že se neberou vážně a umí vás díky tomu opravdu uvolněně bavit, není moc. Navíc úplně ideálně zvolené téma jednoduché bojovky, ve které jde jen o čísla. Bulánci jsou fajn, i když jsou náhodní a pro někoho až příliš rychlí, jsou přesně tou bláznivou polštářovou bitvou.

Recenze: Bulánci – zabořte se do polštářů a hlavně nebulte!
Bulánci rozdávají každému vojevůdci čtyři náhodné vojáky, jenže na začátku netuší, jak jsou ve skutečnosti silní. Ale musí je dřív nebo později vyměnit ve snaze vylepšit a posílit svoji armádu. Hráči jsou sice do jisté míry vydaní na pospas štěstí, ale vzhledem k rychlosti a atmosféře hry to není nijak zásadní problém. Právě proto Bulánci nabízí super zábavu.
Klady:
+ rychlost
+ nálada hry
+ kooperativní varianta
+ znovuhratelnost
Zápory:
= náhodnost
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Legie – středověká šachová bitva