Recenze: Burger – to je dobrota!

burger-01

O burgery na grilu je vždycky rvačka. Jen ti, kdo jsou ve správnou chvíli na správném místě a ještě k tomu jsou nejrychlejší, si mohou zaplnit bříško a pochutnat si na dobrotě z mletého masa, s čedarem a spoustou zeleniny.

Burger. Tak se jmenuje nová karetní hra z dílny společnosti Dino. Jedná se o původní českou hru, jejíž autorkou je Lucie Kovaříková. Ilustrace pro všechny karty a celý obsah krabičky vytvořil Matthew Cole. Jedná se o novinku z roku 2015.

Už od pohledu na krabičku je jasné, že příběh celé hry budou vyprávět kousky zeleniny. Právě ty jsou nejveselejší a nejzdravější na celé této masité dobrotě. Zeleno-bíle proužkovaná krabička poskytuje domov devětačtyřiceti kartám se čtyřmi odlišnými barevnými pozadími a samozřejmě i odlišnými dobrotami naloženými na talíři. K tomu hráčům bude dělat společnost také trojice kostek. Ty jsou na začátku holé a je na hráči, aby jejich stěny pokryl samolepkami. Tak dostane jednu černou a dvě bílé kostky.

burger-05

Kompletní sadu karet je třeba pořádně zamíchat. Z na stole položeného balíčku pak hráči odkryjí čtyři horní karty tak, aby na ně všichni dobře viděli a především dosáhli. Na začátku každého kola pak hodí kompletní trojicí kostek, která poskytne pro akční fázi zadání. Trojice obrázků se pokusí hráči najít na čtyřech odhalených kartách. To ovšem není tak docela přesné, protože z dvojice bílých kostek stačí, aby vyhovovala karta jedním obrázkem. Současně ale talíř na dané kartě nesmí obsahovat jídlo z kostky černé.

Od chvíle, kdy se kostky zastaví a jejich symboly jsou jasné, je všechno otevřené. Na stole odpovídat může více karet. Jakmile někdo najde správnou kartu, může si ji okamžitě vzít k sobě, ale hledání se tím nezastaví. Všechno tak pokračuje dál a hráči mezi čtyřmi kartami mohou najít i více vhodných exemplářů. Odměna čeká také na toho, kdo najde kartu rovnou vyhovující všem pravidlům, tedy oběma bílým kostkám. Za to dostane navíc horní kartu z dobíracího balíčku.

Jakmile se hra dostane do situace, kdy už v nabídce není žádná vyhovující karta, je třeba nabídku znovu doplnit do čtyř. To ale není všechno, protože také kostky je třeba přehodit a získat tak novou kombinaci tří obrázků. Kostky je třeba přehodit i za situace, kdy už po hození kostkou není mezi čtyřmi ani jedna správná karta.

burger-06

Situace se otočí v momentě, kdy se na kostce objeví postavička Nenasyty. Ten pravidla zcela přetočí na hlavu, takže karty musí vyhovovat černé kostce a nesmí obsahovat nic z bílých symbolů. Partie pokračuje až do rozebrání všech karet. Ten, kdo jich do té chvíle nasbíral nejvíc, se stává vítězem burgerového souboje.

Burger je jednoduchá postřehová hra, která kombinuje obrázky na kartách s kostkami. Náhodná volba v každém tahu určí, jaké typy jídla hráče zajímají. Tato náhodnost je nepředvídatelná a hráči musí být opravdu rychlí.

V nabídce jsou pouze čtyři karty, takže hledání není tak dlouhé a jednotlivé tahy jsou opravdu rychlé. Hráči musí ukázat, že mají přehled. A symbol Nenasyty je tu právě proto, aby dokázal, že dávají pozor. Je jednoduché udělat nějaký omyl. Kontrolu ale pravidla vůbec neřeší, v rychlosti by bylo možné podvádět. Záleží pouze na hráčích, jak k tomu všemu přistoupí.

burger-12

Hra je to jinak velmi jednoduchá a bere si za vzor všechny ty klasické party postřehovky. V celkovém dojmu ale nenabízí nic, co by bylo extrémně nového. Zajímavostí je nutnost obsahovat jeden a vyhnout se druhému symbolu. Hráči tak musí vždy hledat rychle, ale současně také dávat pozor na výběr.

Ale zpět k náročnosti, protože Burger zvládnou snadno i menší předškolní děti. Ve hře není žádné počítání a stačí pouze sledovat obrázky. Pravidla dětem snadno vysvětlíte, ale i tak je lepší, když s nimi hraje pokaždé dospělý, aby kontroloval vývoj hry. Partie jsou ale rychlé a nepřesáhnout patnáct minut.

Pokud jde o zpracování, tak to je solidní a odpovídající. Obrázky jsou si ale možná až zbytečně podobné a to především na bílých kostkách. To je zásadní především s přihlédnutím k faktu, že hra je určena pro menší děti, které pak mají problémy obrázky rozlišovat.

Recenze: Burger – to je dobrota!
Burger není nějaká dechberoucí novinka, ale pouze další z řady postřehových her, které kladou důraz na hod kostkami. Podle jejich výsledků pak hledají karty, které odpovídají jedněm obrázkům a současně neobsahují jiné. Hra je to rychlá, jednoduchá a dobře přístupná dětem. Burger vás tak nepřekvapí kvalitou, ale i přesto umí pobavit a to se u her pro děti pořád počítá.
Klady:

+ nutnost vyhovět jedné a vyhnout se druhé kostce
+ vhodné i pro předškoláky
+ rychlost partie
Zápory:

- nic originálního
- příliš podobné obrázky
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Civilization Nový úsvit – rozšíření Terra Incognita