Recenze: Carcassonne Mini – malé krabičky, velké zážitky – část první

Carcassonne Mini 1-3 - balení Létající stroje

Pohádkový svět Carcassonne je bohatý na zážitky. Setkáte se zde s princeznami, draky, ale také s obyčejnými lidmi, jako jsou farmáři, zloději nebo rytíři. A přestože je nám tento svět tak dobře známý, objevujeme v něm neustále nová a nová dobrodružství. Ať už se rozběhneme s Dětmi z Carcassonne (recenze) (pozor, jedná se o samostanou hru!), navštívíte Hostince a katedrály (recenze), nebo se zastavíte na slovíčko s Kupci a staviteli (recenze).

To jsou všechno nástupci obrovského úspěchu základní hry Carcassonne (recenze), která k sobě přitáhla statisíce fanoušků po celém světě. Zásluhu na tom má především jednoduchost, kterou v sobě hra Klause-Jürgena Wredeho ukrývá. Nenáročné kladení dílků k sobě, tvorba měst, luk a cest a jejich obsazování figurkami, je konceptem perfektním pro rodinnou hru.

A právě zásluhou svojí popularity se hře dostává takové zásoby rozšíření. Samotných velkých už je na trhu celkem osm a teď přichází novinka. Všechny tyto krabičky můžete nakoupit pod logem společnosti MindOK, která je distributorem a autorem české lokalizované verze. A proč jsme se zde setkali dnes?

Carcassonne Mini 1-3 - balení Dopisy

Carcassonne dostalo ke svým narozeninám už speciální edici s průsvitnými figurkami – viz recenze výroční edice Carcassonne, ale tím novinky nekončí. Autor připravil na trh šestici malých krabiček, které nesou název Carcassonne minirozšíření a ukrývají v sobě jen několik krabiček. Jedná se o miniaturní rozšíření, které si můžete pořídit za symbolickou cenu 99 korun. Všechny tyto krabičky jsou novinkou pro rok 2012, a pro český trh je tedy dobrá zpráva, že už nyní si je můžeme pořídit i my.

Jak tedy vypadá nabídka? Všechny rozšíření jsou pěkně očíslovaná od jedničky do šestky, a aby vás motivovaly ke sběratelskému přístupu, každá z krabiček v sobě má jednu bonusovou kartičku ze sedmého minirozšíření, které dáte dohromady jen v případě, že budete vlastnit všechny.

Jedničku nesou Létající stroj, dvojku představují Dopisy, trojku vezou Přívozy, se čtyřkou se podíváte do Zlatých dolů, v pětce na vás čeká Mág a čarodějnice a poslední šestku obsadili Zbojníci. A pak tu jsou samozřejmě ještě tajemné Kruhy v obilí, které tvoří to bonusové sedmé rozšíření. Protože je tohle ale recenze, podíváme se na ně pěkně postupně a rozebereme si jejich přínos pro základní hru.

Carcassonne Mini 1-3 - balení Přívozy

Všechny rozšíření se bez rozdílu ukrývají v malé krychličce, která má přesné rozměry, aby se do ní vešly kartičky pro Carcassonne. Jen na výšku zde najdete trochu prostoru, aby se uvnitř ukryly i nějaké ty dřevěné komponenty a samozřejmě pravidla napsaná na jednom malém A5 listu. Ten naštěstí kromě textu obsahuje také příklad a obrázky, které vám usnadní pochopení novinek.

Na začátku se tedy vzneseme nad krajinu, hrady a řeky a podíváme se na celý svět z ptačího pohledu. K tomu nám poslouží první rozšíření létající stroje. Létání je skvělé svojí jednoduchostí a především možnostmi, které se vám otevírají. K těm budete kromě nových kartiček krajiny se žlutým symbolem a šipkou potřebovat také speciální kostku s rovnoměrně rozmístěnými jedním, dvěma a třemi puntíky.

Hráč, který si vytáhne kartičku s létajícím strojem a přiloží ji ke stávající krajině, může buď hrát úplně stejně, jako doposud, nebo využije speciální schopnosti kartičky. Pokud chce se svojí figurkou letět, jednoduše hodí kostkou a posune ji ve směru, kterým ukazuje šipka. A to o tolik kartiček, kolik mu ukázaly čtverečky na kostce.

Carcassonne Mini 1-3 - připravená hra

Nyní si může vybrat, kam svoji figurku položí. Nejde to pouze na louku a na obodované pozice. Otevřená města, cesty nebo zcela neobklopené kláštery jsou vám tedy k dispozici a to i v případě, že už si je někdo před vámi zabral. Budete se s ním o bodový zisk dělit, ačkoliv právě to třeba v případě klášteru není v pravidlech řešené.

Samozřejmě stejně jako všechno v Carcassonne, i toto rozšíření je závislé na štěstí. Musíte si tuto kartičku vytáhnout ze společné skryté nabídky, do níž je zamíchaná. Pak už ale nastupuje netradičně těžké rozhodování. V obvyklých situacích máte poměrně jasno – stačí navázat cestu nebo město a máte vyhráno. Jenže tentokrát to tak není. Musíte současně uvažovat, jestli se vám vyplatí popoletět s figurkou.

Dávejte ale dobrý pozor, protože pokud přistanete na místě, kde neleží žádná kartička (příliš daleko) nebo v lokalitě, kde je všechno obodované, ztratíte tah a svoji figurku si musíte vzít zpět do ruky. To je nepříjemná situace, ale někdy se riziko vyplatí. Všechno ale záleží na místě, které pro svoji kartičku vyberete, protože od toho se odvíjí také šance pro každý z výsledků na kostce.

Carcassonne Mini 1-3 - rozehraná hra

Létající stroje se nám líbí asi nejméně ze všech dostupných rozšíření. Přidávají sice do hry nové těžké rozhodnutí a přitom zachovávají lehký nádech náhody reprezentovaný kostkou. Jenže ta náhoda se často poměrně těžko kontroluje. Ale přesto se nejedná o špatný přídavek.

Nyní se tedy přesuneme na poštu a budeme doručovat Dopisy. Právě tak se jmenuje druhé rozšíření. Kromě nových osmi kartiček, které se tentokrát liší i svojí zadní stranou, najdete uvnitř také šest barevných figurek dam, jejichž pozice ve hře je ale překvapivě na počítadle bodů. Na trase určující vítěze tak budete mít hned dvě figurky!

Ale ještě se vraťme zpět ke kartičkám, které jsou kromě odlišné zadní strany, jiné i když se na ně podíváte zepředu. Jsou to totiž ve skutečnosti karty úkolů. Najdete na nich vpravo dole hodnotu dvou vítězných bodů, ale na obrázku najdete akci, kterou dopisy umožňují.

Carcassonne Mini 1-3 - rozehraná hra

Na začátku destičky dopisů položíte jako zvláštní hromádku do nabídky. V průběhu hry, kdykoliv získáte nějaké body, můžete si zvolit, kterou figurkou popojdete kupředu – jestli svojí původní nebo dámou. Ale nemusíte mít strach, že byste se tak připravovali o body, na konci hry si je sečtete zpět.

Ve chvíli, kdy kteroukoliv ze svých figurek skončíte pohyb na jednom z tmavých políček (násobky pěti), můžete si za odměnu vzít okamžitě jednu kartičku dopisu. Jejich zásoba ale není omezená, protože bez ohledu na to, pro kterou z možností se hráč rozhodne, vrací destičku zpět dospod hromádky.

Jednotlivé kartičky vám umožňují provést jedno bodování navíc za některou svoji figurku na plánu. Na typu dopisu pak záleží, komu jej můžete doručit – rytíři, sedlákovi, do města nebo do kláštera. Kartička tak vždy určuje jeden typ, za který můžete získat body navíc.

Carcassonne Mini 1-3 - rozehraná hra

Minirozšíření Dopisy má zajímavý nápad. Možnost rozdělovat získané body mezi dvě figurky a těmi se snažit trefit na násobky pěti na počítadle s sebou přináší zajímavé volby. Nejenže se snažíte vybrat správnou figurku, ale také časovat bodování, abyste mohli bonus získat. Vzhledem k neomezenému počtu dopisů si budete těchto výhod užívat po celou partii.

Jedinou nevýhodou dopisů je jejich na první pohled vyšší náročnost. Pro děti se hra výrazně zesložiťuje a navíc si musíte zapamatovat a rozpoznat několik ikonek. Problém je ale především se složitostí voleb a rozhodováním mezi figurkami, které na menší děti zvládající základní Carcassonne jsou už příliš. Pro pokročilejší hráče Carcassonne se ale jedná o zajímavý způsob, jak výrazně obměnit zážitek z partie Carcassonne a přinutit se k výrazně jinému způsobu vyhodnocování.

A teď nám stojí v cestě voda. Proto potřebujeme Přívozy, třetí minirozšíření. To uvnitř kromě kartiček obsahuje zatím nejméně zajímavé komponenty – malá dřívka představující přívozy. Vracíme se ale zpět ke kartičkám krajiny. Ty ale tentokrát na sobě mají obrázek jezera. A most přes něj nebyl zatím postavený, proto potřebujete převozníky, kteří vás při cestě světem Carcassonne převezou na druhou stranu.

Carcassonne Mini 1-3 - kartičky

Tato propojení vám umožní měnit cesty, uzavírat je a prodlužovat! Každá kartička totiž na sobě má tři cesty končící na břehu jezera. Hráč, který tuto kartičku umístí, může dvě z nich propojit. Tím vytvoří klasickou cestu, která pokračuje dál, zatímco druhá cesta je z této strany uzavřená. Kdokoliv ale přiloží kartu k cestě, která na své trase obsahuje přívoz, může jeho orientaci změnit dle svého uvážení.

Přemisťování přívozu umožňuje opravdu zajímavé strategie – můžete uzavřít hráči jeho cestu, pak si ji znovu připojit a získat za ni body pro svoji figurku. Můžete také netušeným způsobem prodlužovat délku své cesty.

Dostali jsme se do poloviny recenze, kde dnes svoji pouť skončíme. Je to trochu netradiční postup, díky kterému se vlastně ani nedozvíte závěrečné hodnocení. Věříme ale, že to není na závadu, protože takto se můžeme v textu podrobně věnovat každému minirozšíření a pěkně vám ho popsat. Tak zanedlouho nashledanou u Zlatých dolů, Mága a čarodějnice a Zbojníků!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus-Jürgen Wrede
IlustraceDoris Matthäus
Vydavatel999 Games, Bergsala Enigma (Enigma), Devir, Filosofia Éditions, Giochi Uniti, Hans im Glück, Lautapelit.fi, MINDOK, Rio Grande Games, Z-Man Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 6
Herní doba0
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(8 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Medieval, Territory Building, Transportation
MechanismyArea Majority / Influence, Tile Placement
RozšířeníCarcassonne
RodinaGame: Carcassonne, Series: Carcassonne Minis
Alternativní názvyCarcassonne Mini 3, Carcassonne Mini 3: Die Fähren, Carcassonne Mini 3: Færger/Fergene/Färjor, Carcassonne Mini: 3 Promy, Carcassonne: De Veerboten, Carcassonne: Die Fähren, Carcassonne: Il Traghetto, Carcassonne: Les Ferrys, Carcassonne: Lossit, Carcassonne: Poduri, Carcassonne: Přívozy, Carcassonne: Transbordadores

Více o hře.

Recenze: Carcassonne Mini – malé krabičky, velké zážitky – část první
..až příště..
Klady:

+ ještě není konec recenze
Zápory:

- musíte si počkat na hodnocení až do příště
Prozkoumávejte dál
Recenze: Honba za pokladem – truhlice pro každého