Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Central Market – obchodníci musí mít za ušima

Central Market - balení

Centrální tržiště je místo, kde se setkávají všichni lidé a obchodníci v jednom velkém chumlu. Neslyšíte tu vlastního slova, protože vzduch je plný nabídek a poptávek, které vlastně nikdo ani neposlouchá. Prostě tu jsou, jako nějaké nálepky na zdech a přitom vlastně ani nikdo nemusí otevírat ústa.

Mezi obchodníky je několik, kteří vypadají, jako by sem nepatřili. Zatímco móda v tomhle městě je barevná, oni jsou oblečení pouze v černobílé. Kolem jejich stánků je až nepřirozené ticho. Když sem přicházíte, jako by svět připravil o všechny jeho zvuky. Tohle jsou vaše stánky, vaše zboží a také vaši budoucí zákazníci!

Central Market, tak se jmenuje hra od společnosti Brain Games, která pochází z Lotyšska. První jejich pěknou hru připravila o dobré hodnocení jen špatně napsaná pravidla, ačkoliv myšlenka na pozadí Food Chainu (recenze) byla vlastně nakonec dobrá.

Central Market - připravená hra

Tentokrát se podíváme s autorem Edgarsem Zakisem mezi prodejce zeleniny. Ilustrace připravila Linda Arende a hra vyšla spolu s dalšími třemi hrami (ještě Construction Zone a Air King) v roce 2012. Všechny byly společně představeny na výstavě v Essenu 2012. Dokonale je slučuje společný rozměr krabičky, který není o moc větší, než klasický karetní formát.

Základ každé z nich opravdu tvoří karty, ale přitom v balíčku dostanete ještě i další komponenty. U Central Marketu s obrázkem hnědovlasého prodejce se zelenou váhou a hromadou lilků zakrývá obsah krabice bodovací destička. Druhá destička pak v sobě ukrývá malé kulaté žetony pěti barev pro hráče (po čtyřech kusech), ale také jedné bílé neutrální. No a zbývá už jen poslední kulaťoučký černoch, který počet žetonů zaokrouhlí na 24.

V balení je také vložená krátká errata, která vám upřesňuje použití bílých žetonů. Nejdůležitější součástí jsou ale samotné karty, kterých je uvnitř krabičky celkem 78. Padesátka z nich představuje nejrůznější produkty (mrkev, rajčata, papriky,..). Pět jich je v hráčských barvách a zbývající patnáctku využijete pro provádění akcí.

Central Market - rozehraná hra

Ale to stále není všechno, protože je zde ještě jedna pětice karet příjmu, jedna přihazovací karta, další sloužící jako počítadlo kol. Kdybyste počítali, pak by vám chyběl už jen poslední list pro označení začínajícího hráče. A ještě je zde jedna bodovací karta, která ale na poslední chvíli byla nahrazena velkou destičkou, takže ji nebudete potřebovat.

Začátek partie žije už tradičně rozdělováním barev. Každý ze zúčastněných dostane žetony ve svojí barvě, kartu příjmu a také jednu s obrázkem jeho identity. Tu si položí před sebe, aby ostatní věděli, jakou má vlastně barvu.

Společně hráči položí černý ukazatel kola na jedničku, bodovací tabulku a kartu nabídky vyloží na stůl. Všechny karty zeleniny zamícháte a položíte do středu stolu jako společnou zásobu. Každý z hráčů dostane do začátku akční karty – od každého druhu jednu. Svoje žetony rozmístí ke kartě nabídky, na ukazatel příjmu a poslední na bodovací kartu.

Central Market - rozehraná hra

Partie se skládá ze sedmi kol, která se dělí na trojici fází, z nichž prostřední je ta nejdůležitější, prodejní. Na začátku vám ale zeleninu musí dovézt. Každý z hráčů dostane náhodně čtyři karty ze zamíchaného balíčku a neukazují je ostatním, protože se všichni budou snažit prodat svoje produkty co nejdráže.

To právě začíná prodejní fáze kola, ve které začínající hráč vybere jedno zboží, které chce nabídnout zákazníkům na svém stánku. Kartu ale zatím neukazuje, protože její hodnota je také důležitá! Položením svého žetonu na kartičku prodeje určí hodnotu, za kterou by rád zeleninu prodal. Ostatní mají šanci reagovat a nabídnout zboží za nižší cenu, pokud jej mají v ruce a chtějí jej prodat. Mohou ale také nabídku vynechat, i kdyby produkt v ruce měli. V tomto kole jej ale k prodeji už nebudou moci nabídnout – každá zelenina může být nabízená pouze jedenkrát.

Jakmile už nikdo nechce stlačit svoji prodejní cenu dolů, inkasuje hráč s nejnižší nabídkou svůj zasloužený zisk. Nejdříve odhalí všechny karty, které chce prodat (může jich být více stejného druhu). Zisk určí tak, že vynásobí váhu prodávaného zboží jeho cenou a svůj příjem zaznamená na svojí destičce příjmu.

Central Market - rozehraná hra

Pak mohou prodávat i ostatní hráči a to v pořadí, od druhé nejnižší nabídky. V čem má tedy výhodu hráč, který stlačil cenu úplně dolů? Má jistotu, že prodá. Na ostatní hráče se vztahují limity, protože v každém kole lze prodat pouze deset kilogramů každého zboží a ani o gram víc. Jakmile prodej dosáhne této hodnoty, stánky zavírají a na ostatní prodejce se nedostane! V případě, že máte vyšší cenu, riskujete, že neprodáte vůbec.

Desítka platí ale i v opačném směru. Každý z prodejců může dohromady prodat maximálně deset kilogramů zboží celkem napříč produkty. Víc totiž neuveze jeho vozík, se kterým na trh jezdí.

Po směru hodinových ručiček v kole nabízí jinou zeleninu i ostatní hráči, dokud každý neměl šanci nabídnout něco k prodeji. Pak kolo končí, hráči odloží stranou prodané karty (dosud ležely na stole kvůli přehledu o hmotnosti prodaného zboží). Nyní je na čase rozdělit vítězné body na základě získaného příjmu z prodeje. Hráč s nejvyšším ziskem získá tolik vítězných bodů, kolik je hráčů, další v pořadí dostanou vždy o jeden bod méně.

Central Market - karty

Následující kolo začíná hráč, který má v současnosti nejméně vítězných bodů. Na začátku posledního sedmého kola není žádná dodávka zboží, místo toho hráči prodávají karty, které se v průběhu hry vždy na konci kola odkládali stranou. Tímto kolem prodávání končí a hráč, který získal nejvíce bodů, se stává vítězem souboje.

Central Market je opravdu povedenou hrou, ve které jde vlastně jen o to, co nejvýhodněji nabídnout a prodat svoji vypěstovanou zeleninu. Hra je svižná, a ačkoliv se pravidla tváří dlouze, je všechno jednoduché. Vlastně je to jako byste šli opravdu nakupovat někam na tržiště.

Nic z partie by nedávalo smysl, pokud by ve hře neexistovaly limity 10 kilogramů na plodinu i na hráče. Tenhle prvek dělá ze hry velice napínavou záležitost. Hráči musí velice dobře poměřovat aktuální prodejní cenu a svoji šanci opravdu zeleninu udat některému ze zákazníků. Těch je omezený počet jako ve skutečnosti a kdo nasadí nejvyšší cenu, neprodá nic.

Central Market - karty

Kouzlo je v tom, že nevíte, kolik zeleniny vlastně nabízí ostatní. Můžete (a často budete) riskovat, ale také se můžete držet při zemi, vydělat méně, ale prodat. Je pouze na každém hráči, jakou taktiku pro které kolo zvolí.

Tenhle herní systém zaručuje, že nebudete závislí na štěstí. I když vám přijde víc karet jedné suroviny, můžete vydělat a nechat ostatní za sebou, pokud budete hrát dobře. V prvním kole hodně záleží na pořadí, protože první hráč je trochu znevýhodněný.

Jen to bodování na vítězné body je zde možná tak trochu navíc. Peníze se přitom nepřenáší z jednoho kola do druhého, takže všichni začínají vždy od začátku. Díky tomu je hra vyrovnaná, což je sice dobře a ještě více eliminuje náhodu v rozdávání, ale současně vám také zkazí radost z opravdu povedeného prodeje, protože druhému utečete vždy jen o bod. Můžete tak klidně vyzkoušet i variantu se sčítáním peněz přes celou partii.

Central Market - karty

A pak jsou tu ještě tři akční karty ve vlastnictví každého z hráčů. Ti je mohou zahrát kdykoliv a využít jejich schopností. Díky nim se můžete třeba účastnit prodeje, pro který nemáte žádný produkt nebo nechat soupeři zkazit jeho prodávanou zeleninu a přilákat zákazníka k sobě. Akční karty přidávají podlý nádech do hry, která ale jinak funguje i bez nich a záleží jen na hráčích, jestli je do partie zařadí nebo ne.

Partie je podle tvůrců na 45 minut, ale s rychlejšími hráči ji stihnete dokončit klidně i za půl hodinky. Zásluhou jednoduchých pravidel ji můžete kromě zábavy využít i pro trénink matematiky a zahrát si ji lze bez problémů v rodinném kruhu. To ji ale neeliminuje nutně z hledáčku zkušenějších hráčů, kteří zde ocení menší vliv náhody.

Central Market je hra, která se opravdu povedla. Moc pěkné ilustrace a především výborný a šikovně nastavený herní princip zaručují neustávající boj o vedení. Přenáší zdárně napětí obchodu a riziko prodejců k vám domů, kde vás bude hra bavit a budete se neustále ke svým prodejním stánkům rádi vracet..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEdgars Zaķis
IlustraceLinda Ārende
VydavatelBrain Games
Rok vydání2012
Počet hráčů3 - 5
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game, Economic
MechanismyAuction/Bidding, Hand Management
RodinaCountry: Latvia

Více o hře.

Recenze: Central Market – obchodníci musí mít za ušima
Central Market je obchodní hra, ve které se budete snažit co nejvýhodněji prodat svoje zboží. Jenže zákazníci přejí tomu nejlevnějšímu. Proto nejdříve musíte absolvovat aukci a teprve v určeném pořadí od nejlevnějšího mohou hráči začít vydělávat. Jenže čím menší cena, tím nižší výdělek. A zde je těžké dilema, přes které se všichni budou muset přenést. Musíte mít na mysli, že každé kolo lze prodat pouze deset kilo jedné zeleniny a vozíky hráčů uvezou pouze deset kilo. Víc tedy nesmí za jedno kolo prodat. Celý průběh partie naruší také akční karty, které umožňují trochu dalšího napadání protivníků. Jinak vám ale jde o zisk, který bohužel nesbíráte, ale proměňujete ve vítězné body. A teprve ty určují vedoucího hráče, což je trochu zbytečné. Ale i přes poměrně nezajímavou a obyčejnou grafiku se nakonec přenesete a užijete si zajímavou hru, ve které se budete muset utkat čelem s nástrahami trhu.
Klady:

+ zajímavý mechanismus aukce
+ akční karty pro každého
+ hra převážně o vydělávání peněz
+ limity pro prodej
+ rychlá herní doba
Zápory:

- bodování vítěznými body navíc
- průměrná grafika
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Párty Alias Hádej, kdo jsi