Recenze: Chytré Pexeso Zvířecí rodina – spojování zvířátek

chytre-pexeso-01

Někdo rozdělil všechny rodiny zvířátek. Najednou se tatínkové objevili v samostatné ohradě a marně hledají a volají svoje družky a potomky. Jenže ti je neslyší. Jsou úplně v jiném výběhu, daleko za kopcem. Už to trvá dva dny a nikdo nechce rodinám říct, proč se to stalo. Potřebují někoho nezávislého zvenku, kdo jim pomůže.

Pokud by hra Chytré pexeso měla příběh, pak by mohl vypadat nějak takto. Na hráče si tuto novinku připravila chobotnička Kvído ve společnosti Albi. Řadí se tak mezi jednoduché chytré hry pro malé děti. Pro tuto konkrétní připravil ilustrace Libor Drobný.

Malá zelená krabička obsahuje deset archů, které dohromady vězní čtyřicítku destiček. Ty po propojení vytvoří dvacet párů, ale to není úkolem pro hráče nyní. Naopak v tuto chvíli je třeba všechny dílky vzít, otočit obrázky dolů, zamíchat a připravit z nich mřížku o rozměrech osm krát pět destiček.

chytre-pexeso-09

Jako v každém pexesu, i tady mají hráči jasný úkol. Když na někoho přijde řada, otočí libovolnou ze čtyřiceti destiček, podívá se na ni a musí nyní konzultovat svoji paměť nebo štěstí. Mezi zbývajícími destičkami musí najít ten obrázek, který rodinu zvířátek dokončí. To hráč pozná na první pohled, protože jejich barva se bude shodovat a navíc pouze oba dílky dohromady ukáží celé mládě. Bitva pokračuje do té doby, dokud jsou na stole nějaké zbývající destičky. Poté se stane vítězem ten, kdo párů v součtu nasbíral nejvíc.

V čem je tedy vlastně Chytré pexeso chytré? Destičky totiž kromě obrázků obsahují také text. Děti se tedy naučí hravou formou, jak vypadá beran, jelen, prasnice nebo lev. A u některých zvířat je výrazně odlišné i mládě, například v případě housete.

Navíc právě malý potomek zvířecích rodičů je vždy odměnou pro hráče, pokud se jim dvojici podaří spojit. Jeho obrázek je totiž vždy rozdělen na polovic. A právě tady pro nás získává Chytré pexeso plusové body z hlediska zážitku. To proto, že samotné sbírání je zážitek. Nejde o dvě stejné nebo spolu jen barvou související destičky. Tyhle dvě jsou totiž propojené a děti je tedy hrdě před sebou vyskládají.

chytre-pexeso-10

Jinak se samozřejmě partie nijak neliší od klasického pexesa. Jde nakonec zase jen o tu proklatou paměť, která často neposlouchá. Čtyřicet destiček je dostatek prostoru k tomu, abyste udělali nějaké chyby. Ale je možné hru samozřejmě zjednodušit a zařadit pouze některé dvojice.

Hra má kompletně okouzlující ilustrace a u textů není ani na chvíli pochyb, ke kterému stvoření patří. Dílky jsou sice tenčí, ale poměrně pevné, takže vydrží i časté hraní. To je dobře, protože o hru budou mít zájem hlavně děti kolem čtvrtého roku věku (nejspíš přetrvá až do věku školního) a tyto děti se k hrám ještě nechovají vždy s láskou.

chytre-pexeso-11

Chytré pexeso se liší od toho klasického zdánlivě jen o malý fous. A přesto tenhle drobný rozdíl dělá v celkovém zážitku a především učebním efektu pro děti poměrně velký rozdíl. Trocha textu a parádní propojené obrázky jsou prostě vše, co potřebujete pro úspěšnou dětskou hru. A Chytré pexeso to všechno má a k tomu ještě navíc úplně klasická pravidla, takže se nic nemusíte učit.

Recenze: Chytré Pexeso Zvířecí rodina – spojování zvířátek
Chytré pexeso je tou klasickou paměťovou hrou, kterou všichni známe a kterou si rádi zahrajeme. Každá partie pořádně otestuje paměťové buňky účastníků a tahle novinka k tomu přidává ještě ilustrované zpracování a destičky, které mají smysl. Díky tomu je Chytré pexeso s tématem Zvířecí rodinky opravdu lákavým hlavním chodem pro malé děti a jejich trénink.
Klady:

+ ilustrace
+ obě destičky po spojení vytvoří obrázek
+ texty učí děti
+ klasická hratelnost
+ od čtyř let
Zápory:

- nic nového
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Evoluce v krabici – doba ledová je doba ledová