Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Circo Delfino – když delfíni tančí

circo-delfino-01

Delfíni tančí, mávají ploutvemi, dělají veselé zvuky a to všechno jen proto, aby nás pobavili. Mají zářivé barvy, které sice na jejich těla normálně nepatří, ale kterými je lidé nazdobili. Těžko říct, jaký na to mají názor samotní delfíni, ale to nemění nic na skutečnosti, že při tom vypadají šťastně.

Vesele a spokojeně vypadají i v karetní hře Circo Delfino, kterou si pro nás připravil Carmit Benbenishty. Jeho hru si pro vydání vyhlédla společnost Piatnik, o ilustrace se postarala Mia Carlo a celý výtvor vyrazil na pulty obchodů v roce 2017.

Na víku mořsky modré krabičky najdeme řadu delfínů, z nichž ten hlavní účinkující žongluje a baví všechny, kdo se zrovna dívají. Uvnitř pod tímto víkem, v plastovém dně a dvou přihrádkách, najdou hráči celkem šestašedesát karet, z nichž většina patří delfínům. Lze na nich najít jednoho až tři plavce. Tyto karty je třeba zamíchat a položit do středu stolu. Každý z hromádky sejme jednu kartu a vyloží ji do středu, kde ta vytvoří uskupení několika obrázků.

circo-delfino-08

Tím partie začíná a v jejím průběhu se budou hráči střídat v odhalování další karty ze společné hromádky. Tou novou nepřekryjí stávající vyložené karty, ale naopak ji přiloží a dotvoří tak formaci delfínů. Při jejím odhalení musí být ale soupeři na pozoru, protože jejich hlavním úkolem je najít na stole vytvořenou jednu z formací.

Hráči hledají vzestupné počty delfínů. Nejde ale přímo o to, kolik delfínů je na konkrétní kartě, ale o součet plovoucích savců napříč různými kartami. Pokud tedy hráč najde barevné sady, které jsou ve vzestupném počtu (1-2-3, 2-3-4 nebo 3-4-5), může svůj úspěch zahlásit. Pokud všichni souhlasí, pak dostane celou sadu tří karet a může si ji umístit do svého vítězného balíčku.

Potom je na řadě další hráč, který znovu přidá kartu na stůl, a všichni opět počítají barvy a snaží se z jednotlivých počtů vytvořit postupku.  Partie pokračuje až do doby, kdy hráči projdou všechny karty v balíčku a už nedokáží najít žádnou další skupinku na bodování. Ten, kdo nasbíral nejvíce karet a tedy postupek, se stává vítězem.

circo-delfino-05

Circo Delfino je tedy nakonec jen dalším příspěvkem do světa karetních her, ve kterých se všechno točí kolem rychlosti. Právě reakce ve správnou chvíli je naprosto zásadní. Hráči si obvykle barvy pro sebe počítají v průběhu a musí tedy velmi rychle přičítat novou kartu, která je v kole odhalena.

V podstatě se nejedná o nic nového. Ale hledání a počítání umí dobře zmást, takže i tato karetka prověří zúčastněné hráče. Není jednoduché se přehlédnout. Protože počítají hráči delfíny přes více karet, vždy je to hodně hektické. Karty jsou rozloženy ve středu stolu náhodně, ale nikdy jich tam není extrémně moc. To proto, že obvykle brzy dojde k vytvoření dostatečných barevných kombinací.

Pokud by vám to ale nestačilo, připravil si pro nás autor ještě jednu speciální variantu Super jízda, pro kterou jsou použity speciální volné karty. K základním čtyřem barvám zde přibudou další dvě – zelená (kombinace žluté a modré) a fialová (kombinace červené a modré). Na kartách je sice hráči nikde nenajdou, ale barvy libovolně sčítat, nebo ponechat v původním stavu.

circo-delfino-10

Zaměření čistě na barvy má za následek, že je hra velmi vhodná i pro menší děti. Ty potřebují pouze dobře rozeznávat odstíny delfínů a počítat do pěti a mohou bojovat o vítězství. Díky tomu je hra vhodná i pro začínající šestileté školáky.

Toto rozhodování dělá z partie mnohem zajímavější situaci. Najednou nejde jen o počítání, ale i o celkový přehled. A tím se hra zdárně odděluje od konkurence a nachází si svoje místo na trhu karetních postřehovek. Její zážitky vyniknou především ve vyšších počtech soupeřů, kde je konkurence větší a tedy i napínavější. Na svoji karetní povahu pak ale hra není úplně nejrychlejší, protože účastníci se často po odhalení karet nějakou dobu upřeně koukají do karet a snaží se zde najít postupku. A to má za následek i půlhodinový herní čas.

circo-delfino-12

Circo Delfino je hrou karetní, kde potkáte jen několik portrétů barevných delfínů. Jejich dáváním do skupinek a kombinováním barev můžete vyhrát. Je to jednoduché, ale díky míchání barev i zajímavé a není to celé jen o postřehu. Circo Delfino je díky tomu solidní karetní zábava.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCarmen Benbenishty
VydavatelPiatnik
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 6
Herní doba25
Minimální věk6 and up
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game

Více o hře.

Recenze: Circo Delfino – když delfíni tančí
Circo Delfino se snaží od konkurence odlišit. V základu to tak nevypadá, protože hráči pouze počítají a jejich úspěch v kole závisí na postřehu. Jenže pak do partie přibude míchání barev, které už nelze mít dopředu připravené. Každé kolo a odhalení nové karty je tak současně i novou snahou o barevné kombinace a tím způsobuje, že jde najednou hlavně o přehled. Circo Delfino je solidní dětskou karetní hrou, kterou nesáhnete vedle.
Klady:

+ pokročilá varianta není jen o postřehu
+ zvládnou i děti
+ míchání barev
+ už od 6 let
Zápory:

- v menším počtu není tak napínavé
- delší herní doba
- základní varianta jen o reakci
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mars Open – golf na rudé planetě