Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Číslo – honba kočky za číslem

Většina koček čeká u myší díry. Vydrží tam sedět klidně i několik desítek minut, aby potom mohla své snažení zakončit úspěšným úlovkem. Moderní kočka ale nepotřebuje nikde sedět, stačí když si uloví to správné číslo.

Právě o číslech si pro nás připravil novou hru oblíbený designér Hisashi Hayashi, který ji pojmenoval jednoduše Číslo. Jedná se o novinku z produkce firmy Repos Production a u nás ji přináší v kompletní lokalizaci ADC Blackfire.

Rozměry se jedná o malou hru, do které se překvapivě vměstnají i trojciferná čísla. Hráči uvnitř malé tmavé krabičky objeví sadu oboustranných popisovatelných destiček. Každý z účastníků partie si vybere jednu barevnou dvojici – malou číselnou destičku a potom také velkou desku hráče s číslicemi od nuly do devítky a místem pro zapisování skóre. K tomu jednotliví soupeři dostanou fixy a to je překvapivě vše, co budou hráči v celé partii potřebovat.

Celkem má partie dvojici kol. Na začátku každého z nich si hráči zapíšou na svoji destičku libovolné trojmístné číslo. Použijí k tomu číslice na svojí hráčské desce. Na začátku partie jsou dostupné všechny, ale postupně budou některé využité a hráči je přeškrtnou.

Ale tak daleko nejsme. Zatím si pouze každý z hráčů potají zapsal svoje číslo od 000 do 999 na svoji tabulku. Ihned poté všichni své volby odkryjí a rozloží do středu stolu do sloupce od nejvyššího po nejnižší. Schválena jsou pouze ta čísla, která nesdílí žádnou číslici s ostatními nižšími čísly. Vyhodnocení probíhá směrem shora dolů, takže nikdy není ovlivněna dostupnost destiček použitých pro porovnání.

Čím vyšší číslo hráč napsal, tím je jeho situace těžší. Naopak to nejnižší číslo mu jistotu, že dostane body, protože nemá jeho číslici co vyřadit. Vyřazenou destičku její majitel jednoduše otočí nápisy směrem dolů a může sledovat ostatní. Na své desce nic neškrtá a může se mezitím těšit na další z pěti tahů v prvním kole.

Postupně se tak vyhodnotí všechny číslice a ten, komu projde kontrolou, získá tolik bodů, jako je hodnota jeho čísla ve stovkách. K tomu si ale na své kartičce přeškrtne všechna použitá čísla a ta nesmí už v celém kole použít. Navíc dostane jeden z hráčů bonus za nejvyšší hodnotu.

Jakmile je odehráno pět tahů a bylo tedy vyhodnoceno pět sloupečků čísel. Po jejich odehrání dostanou hráči ještě bonus v podobě odměny za počet použitých číslic. Celkové skóre si hráč zapíše na druhou stranu destičky a poté následuje druhé kolo. Na jeho konci si poznačí druhou hodnotu, sečtou obě skóre a získají svůj výsledný bodový zisk. Ten, kdo má nejvíce bodů, se stává vítězem.

Číslo je zajímavý fenomén. Jedná se o elegantní a jednoduchý koncept, který ale nabízí nevídanou volnost a hráčům hromadu možností a rozhodnutí. Je to rozhodně jedinečný způsob, jak si hrát s čísly.

Bodování je opravdu chytře navržené. V první řadě je tu vyřazování, které zaručí, že ne všichni získají odměnu za své snažení. Na začátku každého kola je to o štěstí, ale jak začíná přibývat přeškrtnutých čísel, začíná do partie více a více vstupovat rozhodování a plány jednotlivých soupeřů. Ale body přináší i to, že je nejlepší v kole nebo že využijete co nejvíce číslic za pět kol a nebojíte se jít do rizika.

Čím nižší číslice je tedy na místě stovek (a čím je tedy zvolené číslo menší), tím je také větší pravděpodobnost, že vám projde a budete jej moci obodovat. Jenže první číslice znamená současně body, takže jsou tu hráči postavení před těžké dilema, které je nutí riskovat a dávat vyšší hodnotu, ale tím pod sebe dostanou více čísel a bude velmi pravděpodobné, že nebudou skórovat vůbec.

Velkým plusem je velká dynamika jednotlivých kol, takže jsou hráči neustále zainteresováni v dění a nemají vůbec myšlenky na cokoliv jiného. Celá hra se bez problémů vejde čtvrthodinky vašeho času a počet hráčů ovlivňuje náročnost plnění jednotlivých kol. Při tom minimum je stanoveno na tři, což je rozumná úroveň, abyste si užili nějaké blokování čísel.

Číslo je hra, která se nám velmi líbí. Nenabízí sice žádné téma, ale místo toho nabídne zábavu s čísly, kterou jste jen tak neviděli. Hráči mají vše krásně pod vlastní kontrolou a díky tomu je to hra opravdu zapamatování hodná a skvělá kamkoliv na cesty i domů.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Adéla ještě nevečeřela.. a dá si vás!