Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Co na to Češi – Zapeklité vztahy

co-na-to-cesi-zapeklite-vztahy-01

Co Čech to názor. Ať se zeptáte po ulicích na jakoukoliv otázku, dostanete na ni sto různých odpovědí. Jenže on někdo opravdu šel, na takové otázky se zeptal, a ještě si k tomu vzal zápisník.

A přesně tím způsobem vznikla nová desková hra Co na to Česi s podtitulem Zapeklité vztahy. Jedná se vlastně už o druhý přírůstek mezi hry na motivy populární televizní soutěže. Nad licencí od TV Nova ji vytvořila firma Albi.

Z menšího tmavě modrého boxu hráči vyjmou silný papírový blok, sadu karet, tužku i velký dřevěný disk. Než ale všechny tyto součástky nějakým způsobem využijí, musí se všichni účastníci rozdělit na dva týmy. Balíček karet zůstane ležet uprostřed.

co-na-to-cesi-zapeklite-vztahy-04

Jeden z hráčů se v každém kole stane moderátorem, dostane blok i tužku a nebude se tedy účastnit samotného hádání. Začátku každého takového kola se zúčastní za každý tým pouze jeden hráč, který na sebe vezme roli dočasného kapitána. Moderátor přečte otázku a oba protivníci se snaží být tím rychlejším v reakci a sebrat ze stolu červený disk. Kdo jej získá pro sebe má také jako první příležitost odpovídat.

Snaží se na otázku odpovědět tak, jako co nejvíce ze stovky dotázaných. Pokud se mu to podaří, získává pro svůj tým možnost pokračovat. V opačném případě se reprezentant druhého týmu pokusí uhodnout pojem, který je mezi pěticí odpovědí v tabulce na kartě výše.

Tým, který si vysloužil možnost akce, se nyní jeden po druhém vystřídá a pokusí se tipnout co nejvíce pojmů, a to pokud možno těch nejhodnotnějších. Čím více zmínek ve stovce odpovědí pojem získal, tím je hodnotnější. Správná odpověď tak týmu může přinést body na škále od jednoho až do pěti možných.

co-na-to-cesi-zapeklite-vztahy-03

Pokud udělají hráči při svém snažení tři chyby, jejich snažení okamžitě končí. Navíc jim v tuto chvíli mohou soupeři body ukrást. Mají ale oproti soupeřům pouze jednu šanci. Dostanou právě tolik bodů, jakou má jejich tipnutá odpověď.

Týmy se střídají ve volbě moderátora ze svých řad. A všem jde o jedno a to stejné. Sbírat body za správné odpovědi a ve chvíli, kdy se odehraje předepsaný počet kol. Potom už zbývá pouze sečíst skóre obou stran, porovnat a určit vítěze.

Co na to Češi Zapeklité vztahy je spolehlivým a věrným přepracováním televizní zábavy do deskové podoby. Obsahuje všechno, co z televize znáte a co mají diváci na tom pořadu rádi. Ale samozřejmě zase nepřesvědčí ty, kteří jej rádi nemají.

co-na-to-cesi-zapeklite-vztahy-06

V první řadě to je samozřejmě překvapení a legrace z některých odpovědí. Někdy jsou zábavnější tipy hráčů, u kterých se oba týmy velmi dobře poznávají. Jindy ale pobaví i některé možnosti, které jsou natištěné na kartičce.

Zapeklité vztahy je název, který dostal tento samostatně hratelný box právě podle tématu otázek, které budou v rámci partie na podnose. Samotných otázek tam je rovná stovka, což může vypadat jako málo, ale je třeba si uvědomit, že na rozdíl od jiných vědomostních her stačí k udělání celého kola jedna z nich. A pak jednoduchým výpočtem dostanete informaci, že balíček vystačí klidně i na patnáct partií. Jen ta znovuhratelnost stejných otázek není ideální.

Z hlediska herních mechanismů tu není příliš co hodnotit. Jen snad ta první fáze, kdy se rozhoduje o tom, který tým bude odpovídat. Nejde tu o rychlost nebo postřeh, ale spíš o těžko odhadnutelný moment štěstí. Hráči se mohou snažit chytit disk rychleji, ale je vždy sporné, kdy nastane ten moment, kdy po něm mohou sáhnout.

co-na-to-cesi-zapeklite-vztahy-05

Role moderátora je zajímavá, a kromě něj jsou všichni do odpovídání nějakým způsobem zapojení. Díky tomu je celkový pocit z průběhu hry velmi hladký. Navíc samotná partie nepřesáhne půlhodinku.

Doporučený počet hráčů je jasný: rozumné minimum jsou čtyři, ale mnohem lepší by byl počet dvojnásobný. Proto se jedná o skvělou možnost, jak zabavit nějakou rodinnou návštěvu. Při tom právě v těch zmiňovaných čtyřech to není tak docela ono, protože hráči se vlastně jen střídají a nenabízí ten požadovaný efekt.

Co na to Češi: Zapeklité vztahy je sadou otázek, ve kterém se snažíte přiblížit veřejnému mínění a získat tak co nejvíce bodů. Myslete jako většina národa a vyhrajte jako tým. Přesně tak by mohl znít slogan hry, která je zábavná. Co na to Češi: Zapeklité vztahy je party hrou, která není o vědomostech, ale o tipování a štěstí.

Recenze: Co na to Češi – Zapeklité vztahy
Co na to Češi: Zapeklité vztahy jsou deskovou podobou televizní soutěže. Každá otázka, kterou hráči a týmy uslyší, má sepsaných pět odpovědí. Nejde o jejich správnost, ale o to, jak často zazněly ve vzorku náhodné stovky kolemjdoucích. Pokud je tým rychlý, aby si na svoji stranu přetáhnul možnost jeden za druhým tipovat, a pak se umí vžít do většiny českého národa, pak může myslet na vítězství. Hra je závislá dost na počtu hráčů. Jen to rozhodnutí o týmu, který bude odpovídat první, je o štěstí. Co na to Češi: Zapeklité vztahy ale jinak nabízí hlavně legraci, kterou od party hry očekáváme.
Klady:

+ dostatek otázek
+ legrace
+ podle úspěšné TV soutěže
+ přístupné
+ zapojení všech hráčů do kola
Zápory:

- není tak docela hra
- vyšší počty hráčů jsou nutností
- rozhodování o týmu, který jako první odpovídá, je sporné
Prozkoumávejte dál
Recenze: Multi City – pastelkové město