Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Cortex2 Challenge – Mozkovna

cortex2-challenge-01

Opicím to myslí. A to ne jen tak trochu, jak jsme si vždycky mysleli. Škrábání na zadku a hloupé pohledy, to bylo jen divadýlko. Dali jsme jim šanci vyhrát svobodu a najednou poráží dokonce svoje lidské protivníky. Soutěž se jmenuje Mozkovna a je pouze na nás, abychom zabránili nástupu planety opic.

Šanci zachránit lidstvo naší myslí dostáváme díky už několikáté krabičce v pořadí s titulem Cortex. Tentokrát se jedná o Cortex2 Challenge, kterou vydávají opičáci z firmy Captain Macaque. A do svojí řady Mozkovna ji zařadila společnost Albi v kompletní lokalizaci.

Tahle nová krabička je celá oděná do bíla, je opět čtvercová a plná hranatých karet. Nechybí ani sada malých kartonových částí mozku, které hráči vycvakají z kartonových destiček. Mezi kartami se nachází deset dotykových se zajímavými obrázky a potom osmdesát karet s úkoly – po deseti ke každému z nabídky. Na zadní straně karty je vždy symbol jako nápověda výzvy, která na hráče na kartě čeká.

cortex2-challenge-07

Na začátku leží ve středu zamíchaný balíček karet a kousek stranou hmatové karty. Jeden z hráčů pak zahájí souboj otočením horní karty z balíčku. Soupeři se snaží být tím prvním, kdo najde správnou odpověď na otázku, kterou karta přináší. Jakmile se mu to podaří, překryje kartu svojí dlaní. Jestliže je nejrychlejší ze všech a jeho tip je správný, může si kartu ponechat.

Tady by průběh většiny her končil. Ale právě to, co se nám líbí na sérii Cortex je fakt, že karty jsou pouze prvním krokem k získání dílku mozku. Hráč totiž potřebuje dvě karty stejného typu, aby je mohl přetransformovat do jednoho dílku.

Úkoly patří mezi různé typy, ale vždy jde o rychlost a šanci na chybu. Hráči tak budou mezi podobnými obrázky identifikovat jedinečné prvky, které se něčím odlišují od všech ostatních na kartě. Může to být barva nebo třeba tvar. Ikon je více a je těžké hledat ten správný, které se zde neopakuje v jakékoliv jiné podobě. Hledání pokračuje i v hledání drobných odlišností jednoho obrázku v mnoha. Hráči budou ale objevovat také stejnobarevné linie.

cortex2-challenge-10

deskové hry - TLAMA games

A pak už nakouknou hráči do jiných témat – počítání neviditelných čtverečků pro zaplnění prostoru, hledání cesty v bludišti nebo doplňování tvaru do jiného tak, aby byl kompletní.

Tou nejzábavnější kartou je ale karta první, která se jmenuje „Dvě věci najednou“. Tady musí účastníci prokázat svoji schopnost soustředění. Jednou rukou musí ukázat na prstech číslo, zatímco musí vyslovit číslo úplně jiné. Hodnoty i ruka s prsty se mění podle zadání karty a v průběhu partie tak dochází ke spoustě vtipných situací.

Všechny ostatní úkoly jsou ale poměrně obyčejné a nenabízí nic, co by vás při čtení náplně této hry nenapadlo. A to bohužel nestačí. Výjimkou jsou samozřejmě hmatové karty, které zůstávají i v nové krabičce skvělé. Nové obrázky znamenají, že pokud máte boxů dost, můžete si z nich už téměř vytvořit samostatnou hru. Ale to není předmětem dnešní recenze.

cortex2-challenge-12

Hra potvrzuje kvality také způsobem, jak je možné vyhrát. Ale ani tady to není nic nového. Partie jsou rychlé a konec je otázkou nějakých deseti až patnácti minut. Souboj je lepší s vyšším počtem hráčů, o tom není žádných pochyb.

Celkově hra zůstává stejně výborná, jako jsme popisovali v předchozích recenzích. To ale platí pouze v případě, že ještě takovouto krabičku nevlastníte. Jinak je náplň dost nenápaditá. Ačkoliv i tak umí hra výborně pobavit. Důležitý podíl na tom drží také rychlost partie a důraz na postřeh. Z konkurence podobných her se ale pořád Cortex zdárně vymyká.

cortex2-challenge-15

Cortex2 Challenge je kvalitní karetní hrou, která sice nenavazuje originalitou úkolů úplně nejlépe na svého předchůdce, ale i tak zůstává zábavná a nezklame. Pokud se tedy chcete bavit rychlostí a současně byste chtěli alespoň trochu jinou hru než ty klasické, pak je Cortex2 Challenge dobrou volbou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJohan Benvenuto, Nicolas Bourgoin
IlustraceSébastien Lopez
VydavatelAlbi, Asmodee, Captain Macaque, Gém Klub Kft., Happy Baobab, Lifestyle Boardgames Ltd, Ludicus, Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game, Educational, Party Game
MechanismyMemory, Pattern Recognition
Alternativní názvyCortex 2, Cortex: IQ party 2, Кортекс²: Битва умов, 시냅스 챌린지 2

Více o hře.

Recenze: Cortex2 Challenge – Mozkovna
Cortex2 Challenge sice v rámci svojí vlastní série úplně nepřekypuje originalitou, ale z hlediska celkové zábavnosti zůstává stále daleko nad průměrem. Hráči sbírají karty rychlostí řešení úloh, kterých je řada typů. A nechybí tu ani hmatové, kde je třeba poznat obrázek poslepu. Všechno to je dynamické, zábavné a není důvod tedy Cortex2 Challenge cokoliv výrazně vyčítat.
Klady:

+ osm nových úkolů
+ dvě věci najednou
+ rychlost partie
+ příjemně soupeřivé
+ přístupné všem hráčům bez rozdílu
+ hmatové karty
+ sbírání dílků mozku
Zápory:

- nic výrazně nového (úkoly jsou dost podobné)
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Farmář Pepík – barevný statek, barevná zvířátka