Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Crime Story – kriminální příběhy ze života

crime-story-14

Seděl ve svém křesle. Zvenku doléhaly zvuky automobilů, ale uvnitř byla tma. Zpod krempy klobouku žhnulo jasné oko cigarety. Ve vzduchu se ale vznášelo mnohem víc než pouhý cigaretový dým. Visela zde řada nevyslovených otázek, které potřebují odpovědi. Detektivní práce nikdy nekončí.

Spousta detektivních příběhů čeká na hráče v karetní hře Crime Story. Tu si připravil autor Przemyslaw Bobrowski a jeho myšlenka našla úrodnou půdu u polské společnosti Cube Factory of Ideas. Hra vyšla v roce 2015, ale byla představena až na veletrhu Spiel 2016 v Essenu. V krabičce obohacené ilustracemi Konrada Kwiatkowského.

Čtvercová krabička je zabalena do šrafovaného rámečku. Víko pak je zdobené černobílou grafikou se spoustou portrétů. Uvnitř pak na hráče čeká více než stovka karet různých druhů, jsou tu postavy, předměty, lokace, ale i akční karty. Rozměry určitě zaujmou čtyři velké karty, které mají stejné rozměry jako krabice. Tyto destičky slouží pro přehled o sestavě karet a hráči je rozloží do středu stolu.

crime-story-05

Každý z hráčů dostane trojici oboustranných karet certifikátu šílenství a ty si položí před sebe. Všechny karty prvků (postav, lokací, akcí i předmětů) vytvoří po zamíchání dobírací hromádku. A právě odsud dostane každý z účastníků deset náhodných karet, z nich si vybere dvě, které zahodí. Zbytek by si měl co nejlépe zapamatovat, protože tyto karty dají všichni účastníci dohromady do společné hromádky, kterou poté zamíchají společně s kartou vraha a znovu rozdají mezi sebe tak, aby měl každý osm karet v ruce.

Začínající hráč oznámí soupeřům úvodní větu, kterou začne jejich společný příběh. Jakmile se tak stane, pokračuje další z hráčů v řadě, který přidá novou větu. Celý příběh musí dávat smysl, takže hráči nesmí protiřečit předchozím větám nebo naopak vyjmenovávat bezdůvodně podstatná jména.

Proč by to hráči měli dělat? To proto, že se snaží ve své větě zmínit slovo, které by mohl držet v ruce některý z protihráčů. Kdykoliv se něco takového podaří, musí její majitel kartu odevzdat protivníkovi, který si ji položí před sebe jako trofej a vítězný bod.

crime-story-01

V případě, že hráč omylem zmíní některou ze svých karet, musí ji také odložit. Umístí ji tentokrát do společného balíčku vraha doprostřed stolu. Sem putují i případné přebytečné karty, pokud se někomu podaří zmínit v jedné větě více než dva pojmy z karet soupeře.

Každý, kdo nějakou kartu v tahu získá, dostane jednu kartu certifikátu šílenství. Ty hráči potřebují v případě, že nestihnou vymyslet novou větu, když na ně přijde řada. Naopak v případě, že se celé kolo nepodaří zisk žádné karty, všichni musí zahodit po jedné kartě z ruky a ukázat tato již nepoužitelná slova ostatním. Tím se partie přibližuje svému konci.

Hráči pokračují ve vyprávění společného příběhu, přičemž se ale snaží říkat správná slova. V tom jim pomáhají přehledové karty a také informace, které získali na začátku partie. Úkolem hráčů je získat od soupeřů co nejvíce karet a tedy bodů. Z partie vypadávají, když jim dojdou karty šílenství nebo mají rozebrané všechny karty z ruky.

crime-story-06

Ovšem do celého boje zasáhne ještě role vraha. Tuto kartu ze zamíchané hromádky dostal na začátku jeden z hráčů, který ji drží v tajnosti před ostatními. Ostatní ale mohou protivníka podezřívat a obvinit jej z vraždy (s využitím karty šílenství). Pokud se trefí, dostanou za to kartu v hodnotě tří bodů. Současně tím ukončí partii. Konec nastane, i když zůstanou v partii pouze poslední dva hráči nebo ve chvíli, kdy vrah nebyl odhalen a zahodí svoji poslední kartu identity. V případě, že zůstal vrah nepolapen, dostane právě on také balíček vraha uprostřed stolu. Teprve poté nastřádaných počet karet rozhodne o vítězi.

Crime Story je zvláštní vyprávěcí hrou. Je tak trochu hrou tajných identit, ale především prověrkou slovní zásoby hráčů. A tahle velmi překvapivá hra s nepříliš využívaným mechanismem potěší všechny, kdo mají rádi detektivky. Mohou si tady totiž napsat svoji vlastní. A to pěkně větu za větou, jak se budou v tazích a vymýšlení střídat.

Ale vzhledem k celkovému pojetí je ihned jasné, že čím více hráčů v partii bude, tím lépe pro zážitek. S větší účastí je totiž více rozloženo kradení karet. Právě tento prvek je naprosto unikátní. Všichni soupeři se snaží prostě dedukovat – na základě svých karet i těch, které viděli na začátku partie – slova, která by měli říkat. Zatímco na začátku je to o štěstí, v pozdější fázi partie musí hráči také využívat paměť. Mnoho karet jim totiž projde před očima a je jasné, že je už soupeři v ruce nedrží.

crime-story-09

Jsou tu i tresty za nepozornost. Proto je třeba dávat dobrý pozor, aby nezmínili slovo ze svých karet. Takový trest je naprosto zbytečný. V přehledu hráčům stále výborně pomáhají přehledové plánky, které navíc fungují i z grafického hlediska. V pravidlech navíc najdete i různé varianty obtížnosti.

Nečekaným prvkem je zrádce, tedy v tomto případě vrah. Tuto roli dostane náhodně jeden ze soupeřů a ten ji může využít k zisku výrazného počtu bodů. Partie je díky tomu podstatně zajímavější. Snad jen souboje v nižších počtech jsou méně napínavé. Ale vyprávění příběhu tu stále přetrvává a to někomu může stačit.

crime-story-11

Partie není vůbec krátká a bitva mezi vrahem a detektivy se natáhne snadno i na nějakých pětačtyřicet minut. Ve hře ale kromě schopností rozhoduje z velké části také štěstí, jak hráči jsou schopni zmínit ty správná slova. Pro české zájemce pak je důležité, že veškeré texty jsou anglicky, což hru mírně ztěžuje.

Pochvalu si zaslouží i zajímavá kreslená grafika. Ta posouvá celou hru směrem ke komiksovému pocitu. Ilustrace jsou krásně ostré a souhlasí velmi dobře s celkovým tématem zločinu a detektivů.

crime-story-13

Crime Story je výbornou vyprávěcí hrou, která překvapí svým průběhem. Hráči vyzkouší svoje schopnosti vymýšlení příběhu, který ale současně musí mít trochu smysl, aby vyjmenoval slova soupeřů a získal tím body. Crime Story vyniká originalitou, ale současně nezapomíná být i zábavnou hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPrzemyslaw "Nutii" Bobrowski
IlustraceKonrad Kwiatkowski
VydavatelCube Factory of Ideas
Rok vydání2015
Počet hráčů3 - 8
Herní doba45
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieCard Game, Party Game
MechanismySet Collection, Storytelling, Voting
RodinaTheme: Mystery / Crime, Theme: Police

Více o hře.

Recenze: Crime Story – kriminální příběhy ze života
Crime Story nabízí hráčům příležitost ukázat, jací vypravěči se v nich skrývají. Ovšem není to jen o vymýšlení nejlepšího příběhu, který sice pobaví, ale vítězství může přinést jen správné použití slov. Mezi účastníky se ukrývá i jeden vrah, který se snaží utajit svoji identitu, aby získal bonusové body. Ve výsledku pro svůj úspěch hráči tolik nemohou dělat a potřebují na své straně i štěstí. Především by jich ale měl být dostatek, protože právě v té chvíli se projeví ty nejlepší vlastnosti této hry. Crime Story je originální a zábavná hra.
Klady:

+ pěkná kreslená grafika
+ možnosti různých obtížností
+ role vraha
+ originalita
+ výborné ve vysokých počtech hráčů
+ vyprávění jako hlavní herní prvek
Zápory:

- náhoda
- nižší počet hráčů není tak dobrý
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Whacky Roll – Pac-Man je nejlepší!