Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Čtveráček – prezident sem, prezident tam

ctveracek-16

Hubatý prezident i mluvčí je přesně to, co potřebujeme. Chceme, aby naše malá země byla pořádně vidět na mapě světa. Pokud se o nás mluví, pak je to dobře. A nezáleží na tom, jestli to je v dobrém nebo zlém. Nebo je tahle politika špatná? Co myslíte?

Na výběr nám ale nedá karetní hra Čtveráček, kterou si pro nás připravila autorská dvojcie Robert Vlček a Jan Březina. O doplňující grafiku se postarali Vojtěch Švec a Michal Stárek. A celou tuto českou hru, s českým tématem vydává česká firma REXhry na sklonku roku 2017.

Černo-bílo-červená krabička nám ukazuje hrad, nad kterým visí červené trenýrky. Už tady je jasné satirické zaměření, ke kterému se i hlásí textovým popiskem „improvizační satirická karetní párty hra“. Uvnitř je více než stovka karet (132 kusů) s prezidentskými výroky, tématy a také karty rolí. Zbytek prostoru zabírá už pouze sada čtyřiceti žetonů hanby.

ctveracek-06

Na začátku si mezi sebe hráči rozdělí role – jeden se stane prezidentem (a ani k tomu nepotřebuje 50 % hlasů obyvatel České republiky), druhý jeho mluvčím a zbytek hráčů na sebe vezmou pozice novinářů. Tyto role si ale v průběhu partie všichni postupně vymění. Z karet vytvoří dvě hromádky – témata a výroky. Právě z toho druhého balíčku dostane každý z účastníků tři karty do ruky. Poblíž je třeba položit také hromádku žetonů hanby.

V úvodu partie si hráči určí délku, která se počítá na funkční období. V každém z nich pak hráč v roli prezidenta vybere náhodně jedno téma projevu. Ty mohou být například o Stalinově pomníku v Praze, programu Prostřeno s prezidentskou účastní nebo o klonování význačných osobností. Většina těchto námětů má vtipné pojetí a skýtá dobrý základ pro celé kolo.

Tím zatím role prezidenta končí. Nyní se dostanou ke slovu novináři, kteří vyberou z karty výroků ve své ruce jeden, který se jim zdá nejlepší vzhledem k danému tématu. Tím vytváří seznam výroků, které musí být obsahem prezidentova projevu.

ctveracek-01

Se zvoleným tématem i sadou výroků musí aktuálně úřadující prezident pronést bez přípravy ke všem zúčastněným, a třeba i kolemjdoucím, krátký improvizovaný projev. V jeho průběhu je povinen použít všechny výroky, které mu zadali novináři a které leží před ním jako připomínka. Projev se obvykle někoho dotkne, ale to nevadí. Jsme v politice.

Po ukončení projevu se všichni novináři spolu s tiskovým mluvčím sejdou ve čtvrté fázi na tiskové konferenci. Zde novináři pokládají mluvčímu doplňující otázky k projevu. Tiskový mluvčí nemusí mluvit pravdu, může si libovolně vymýšlet a kličkovat ve jménu svého nadřízeného a pána celé republiky. Každý z novinářů pak může mluvčímu v závislosti na jeho výkonu udělit žeton hanby. Čím víc přesvědčivý jeho výkon byl, tím víc si takový žeton zaslouží. Naopak prezident uděluje jeden bod některému z novinářů.

Hra následně pokračuje výměnou rolí. Hráči si doberou karty tak, aby měli startovní počet, a celé kolo probíhá opět od začátku. Jakmile měl každý z účastníků šanci být prezidentem tolikrát, kolik si hráči dohodli na startu, partie končí. Všichni zúčastnění si sečtou svoje body hanby a ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem. Současně získá také čestný titul Hlásný trouba.

ctveracek-04

Čtveráček je hra politická. Je to hra satirická. Je to ale hra především velmi aktuální. Vyšla paradoxně ještě na podzim roku 2017 a přesto právě teď je možná ještě lepší čas na to si připomenout stav naší sněmovny. Místa, které by mělo být hlavně pro nás. Všichni ti lidé tam by měli myslet na naše dobro a právě nad tím se možná také zamyslíte, když si přečtete některé texty.

Především byste se ale u této hry měli bavit. Je to místní legrácka pro všechny, koho alespoň trochu zajímá politika. Samozřejmě se najde spousta odpůrců. Někteří budou mít pocit, že je to celé nevkusné. Jenže nakonec si hra najde svoje publikum a to skvěle pobaví. Jedná se totiž o hru, ve které musíte chtít mluvit. Jen tak se můžete smát a bavit se tak, jak autoři zamýšleli.

Jedná se v první řadě o karetní hříčku. V krabičce není žádná seriózní zábava nebo souboj o vítězství. Je to nástroj, jak vyprávět prezidentské příběhy a vytvářet projevy, ze kterých se všichni spoluhráči budou za břicho popadat. A tento satirický úkol plní famózně.

ctveracek-13

Partie jsou rychlé a navíc samotná délka je nastavitelná. Hráči si určí, kolikrát chtějí být každý prezidentem. Jednotlivá kola trvají tak dlouho, jak moc povídaví jsou účastníci. A po celou dobu toho vyprávění se všichni baví. Takže vlastně nakonec na délce vůbec nezáleží. Na čem ale určitě závisí celá zábava je minimální počet hráčů. Ti musí být alespoň čtyři, aby celý koncept dával smysl. Ale určitě není na škodu, pokud se hry zúčastní více soupeřů.

Zpracování se hodnotí těžko. V krabičce není žádná grafika. Jsou tu jen karty a trocha žetonů. Barvy existují dvě – černá a červená. Ale všechno to překvapivě stačí, protože tohle je hra o mluveném slově a textu. K tomu žádné obrázky nepotřebujete.

ctveracek-14

Čtveráček vyšel na podzim roku 2017 a dal by se tedy tak trochu počítat jako součást prezidentské kampaně. Hra sice nenadržovala žádnému kandidátovi, ale na jednoho vrhla alespoň trochu negativní světlo. Jak se ale ukázalo o několik měsíců později, ani to nestačilo. Ale dost politiky, jsme tu proto, abychom si hráli. Těžko však říct, za jakého tábora se nakonec budou verbovat zájemci o tuto hru. Čtveráček je právě pro ně skvělým způsobem, jak se zasmát a pobavit.

Recenze: Čtveráček – prezident sem, prezident tam
Čtveráček je hra, kterou může mnoho z vás nenávidět. A oprávněně. Naváží se do českého prezidenta i jeho mluvčího. Dává novinářům do ruky bič slova, který drží obvykle. Tentokrát jste ale u jeho držadla vy a můžete se skvěle bavit, pokud jste ochotní přistoupit na satirickou komedii autorů. Hra je o vymýšlení absurdních prohlášení a výroků, které svým autorům přinesou body hanby. A jen ti nejopovrženíhodnější politici mohou ve Čtveráčkovi slavit vítězství!
Klady:

+ satirická česká hra
+ spousta humoru
+ vítěz se volí žetony hanby
+ nastavitelná délka partie
+ aktuální téma
Zápory:

- pro někoho nevkusné
- pokud neradi vyprávíte a bavíte ostatní, pak to není hra pro vás
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Make n Break kostková hra – stavby z kostek