Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cubingos – jsou táááák heboučcí!

cubingos-01

Malí Krychlíci jsou strašně smutní. Zjistili, že si o nich kvůli jejich jménu celý svět myslí, že jsou hranatí a vypadají jako malé kostičky. Ve skutečnosti jsou ale velmi barevní, s kulatými bříšky a pořádnou dávkou chlupů. A tak se rozhodli, že se přejmenují na Cubingos. Uvidíme, jestli to příšerkám s očičkami na tykadlech pomůže.

Tihle měkkoučcí a hebcí tvorové jsou hlavními hrdiny deskové hry Cubingos, kterou si pro nás připravili Hanna Bergman a Dikla Calo Henkin. Ve hře má prsty společnost Theora Concept Ltd, ale finální produkt se k nám na trh dostává zásluhou společnosti Piatnik. Hra vyšla už v roce 2014, ale v češtině jsme na ni mohli narazit až koncem roku 2015.

Na víku krabice vidíme vesele dva Cubingy, kteří k nám letí a viditelně si chtějí hrát. Uvnitř krabice pak najdeme nejen list pravidel (více textu k naučení hry není třeba), ale především sadu třinácti velkých plastových kostek. Na každé straně jsou čtyři části (horní nebo dolní poloviny) tělíček malých chlupatých cubingů. Ti mají různé barvy a můžou je i podivně měnit. S nimi vnitřek krabice obývá také balíček karet. Na něm už jsou ale postavičky kompletní, vždy jedna figurka různých barev.

cubingos-04

Na začátku partie hráči položí na hromádku všechny kostky a najdou mezi nimi jednu modrou. Tu položí do středu stolu a hned vedle umístí zamíchaný balíček karet. Hráči do začátku nedostanou nic, takže souboj může začít.

Jeden z hráčů na sebe vezme hlavní roli a odhalí horní kartu z balíčku. Hráči si nyní vezmou do ruky jednu z kostiček (všechny jsou stejné) a pokusí se ji správně natočit a zkombinovat obrázky na ní s modrou startovní kostkou na stole. Přiložením k jednotlivým stranám vznikne vždy trochu jiný cubingo. A hráči se snaží dosáhnout stejného vzhledu, jako je na kartě předlohy. Komu se to podaří jako prvnímu, vykřikne a má šanci získat kartu pro sebe. Stačí pouze zkontrolovat, že vytvořil platnou kombinaci.

Pokud ale ostatní odhalí jeho chybu, už nemůže do kola zasáhnout. Všichni další hráči pokračují v hledání správné kombinace. Zatímco v prvním kole je možné přikládat kostky pouze do sousedství startovní modré, v následujících kolech už lze pokládat novou kostku i nahoru a vytvořit tak druhé patro. Hráči tak mají opravdu velký počet možností, jak barevná tělíčka cubingů zkombinovat. Partie pokračuje tak dlouho, než si hráči rozeberou všechny karty zadání. Vítězem se stává ten, kdo má karet nejvíce.

cubingos-05

Cubingos je reakční hrou, která ale kromě rychlých reflexů předpokládá ještě jednu schopnost. Hledání obrázků na kostce tak, aby odpovídaly předloze. A díky tomu je hra opravdu zajímavá a nabízí nový nápad.

Ten je třeba ocenit a v prvních partiích si to budete užívat. Kostky je možné přikládat ze stran, ale i do patra a tím vytvářet správné obrázky. Kostky zůstávají na stole ležet a vytváří se z nich stále větší hromádka, ve které se pak potřebná kombinace hledá lépe.

Naší hlavní výtkou vůči hře Cubingos je variabilita. Karet není zrovna velké množství (16 kusů) a v každé partii hráči použijí všechny. Hráči se je naučí rozeznávat a postupem času budou přesně vědět, jak obrázky cubingů vytvoří. Souboje v rychlosti sice stále budou platné, ale už to hledání není taková zábava.

cubingos-15

Partie jsou rychlé a baví všechny účastníky současně. Není důležité, kolik soupeřů budete mít, vždycky potřebujete být co nejrychlejší. Celkový souboj pak bude trvat maximálních patnáct minut, což je pro pětileté caparty (cílová skupina hry) ideální.

Cubingos jsou zase o těch reflexech. Jenže tentokrát nejde o okamžitou reakci, ale o schopnost najít správnou kombinaci na kostkách. Ty obrázky vznikají přikládáním polovin těl na kostkách k sobě. Tento nápad je fajn a díky němu jsou Cubingos fajn počinem a zábavnou hrou pro děti

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChana Bergman
VydavatelPiatnik
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk5 and up
KategorieChildren's Game, Puzzle, Real-time
MechanismyPattern Recognition

Více o hře.

Recenze: Cubingos – jsou táááák heboučcí!
Cubingos je jednoduchá kostková zábava, ve které ale tyto kostky nebudou chřestit o stůl. Hráči je pouze drží v ruce a kombinují jejich strany s cílem vytvořit obrázky figurek podle předlohy. Musí to ale zvládnout pod časovým tlakem, protože pouze ten první úspěšný hráč tuto kartu získá pro sebe. Hra sice není zrovna trvalka, ale i tak umí děti pobavit. Důvodem jsou především už zmiňované kostky, které jsou zajímavé a velké. Cubingos si tak získají pozornost dětí a dokonce se s nimi na chvíli i skamarádí. Než z jejich společnosti vyrostou.
Klady:

+ spojení reakce a šikovnosti
+ rychlá herní doba
+ děti pobaví
+ veselé ilustrace
Zápory:

- ohraje se
- opravdu jen pro malé děti (příliš jednoduché)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Číslohrátky – Match It Up – s matematikou nejdál dojdeš