Recenze: Cuboro Tricky Ways – kuličky a jejich nevyzpytatelné cesty

Cuboro Tricky Ways - balení

Kdybych byl kuličkou, chtěl bych se pořád kutálet. Z kopečka, do zatáčky a do tunelu! A pak další zatáčka, ale co to? Najednou jsem na konci dráhy a z nejistoty, co se bude dít, mě vytrhává lidská ruka. Blíží se, zvedá mě a pokládá na začátek další dráhy. Jiné. Takový je můj život. Plný kutálení. Miluju to.

Kdokoliv z nás se teď může stát také kuličkou v dřevěné deskové hře Cuboro Tricky Ways, která k nám cestovala ze Švýcarska. A protože Švýcaři jsou známí svojí precizností, byli jsme na dílo Johannese Guischarda opravdu zvědaví. Všechno je založeno na systému Matthiase Ettera z dalekého roku 1986, ale samotná hra vznikla na základě stavebnice až v roce 2012. U nás pak hru distribuuje společnost Purco.

Krabice nikoho nenechá na pochybách, že se jedná o poctivou stavebnici. Na víku najdete výjev z jejího stavění, o mnoho důležitější je ale váha poctivého dřeva, které se ukrývá uvnitř. V nezbytně kvalitní krabici z tvrdého kartonu najdete samozřejmě příručku (v českém jazyce!), ale především masivní herní plán. V jeho středu je místo pro devět velkých kostek, kolem ubíhají dolíky pro bodovací žetony.

Cuboro Tricky Ways - připravená hra

Právě ty jsou obsahem jednoho z pytlíků, který leží po straně a mají čtyři barvy – pro každého hráče jednu. V boční přihrádce leží také čtyři dřevěné kalíšky, jedna velká startovací věž a pytlík s patnácti kuličkami, z nichž tři jsou rezervní. Je vidět, že tady se nešetřilo, což ale nejlépe poznáte, jakmile vezmete do ruky jednotlivé kostičky stavebnice. Po jejich povrchu, ale i nitrem vedou korýtka, kterými se budou kuličky vesele prohánět. A celá jejich cesta skončí na velké herní desce, která má dvanáct cílových polí.

Cuboro je systém stavebnice, který vám umožní vytvořit ohromující kuličkové dráhy. A přesně o tom je i celá partie, kterou nejdříve musíte připravit. Stačí jednoduše rozložit herní kostky podle návodu na jednodušší nebo složitější hru. Vždy vám zůstane jedno volné políčko, které hráči zaplní vždy na konci svého tahu. Každý ze soupeřů si vezme jeden kalíšek, naplní ho kuličkami rozdělenými na rovné díly a postaví svůj bodovací žeton na startovní políčko na herním plánu.

Jakmile hráč přijde na řadu, může využít všechny tři své akční body na různé přesouvání stavebních kostek dráhy. Jako činnost se přitom počítá nejen přesun kostky do volného políčka, ale také otočení. Tyto tahy lze využít v libovolné kombinaci tak, aby hráč dosáhnul co nejlepšího postavení pro startovací věž.

Cuboro Tricky Ways - rozehraná hra

Po dokončení třetího tahu postaví do volného pole věž a pustí do ní otvorem jednu svoji kuličku. Ta by měla přes několik kostiček cestovat a doputovat až do zásobníku na základní desce. Její trasa pak snadno určí počet vítězných bodů, které hráč zaznamená na stupnici svým žetonem. Za každou projetou kostičku získá hráč jeden bod a může tak získat až deset bodů.

Hráči se tak střídají v přesouvání a vypouštění kuliček. Kdykoliv ale taková kulička obsadí nějaké políčko dole na plánu, nesmí sem přistát už žádná další. Vlastně může, ale hráč za to nedostane žádné body. Partie pak končí ve chvíli, kdy je zaplněna i poslední přistávací dráha. Vítězem se stává hráč s nejvyšším bodovým ziskem, který dokázal stavět nejlepší a nejdelší trasy.

Cuboro Tricky Ways je splněným snem každého, kdo má rád kuličkové dráhy. Jejich obliba v poslední době stoupá, na trhu najdete řadu visutých drah a drátků, po kterých mohou kuličky dělat různé piruety, vývrtky a loopingy, ale žádná zatím nenabídla možnost soupeřit v jejich stavění.

Cuboro Tricky Ways - rozehraná hra

Podtitul hry tak skvěle vyjadřuje celý váš zážitek ze hry – cesta je cíl. Úkol vytvořit trojicí tahů co nejdelší trasu, která navíc vede do prázdného důlku, není vůbec jednoduchý. Hra tak vyžaduje pořádnou dávku taktiky a plánování. Navíc je třeba myslet také na to, abyste nenahráli soupeři, který bude na tahu po vás.

S dalšími partiemi se pochopitelně hráči velmi rychle zlepší v hledání tras po povrchu a to je ideální chvíle, kdy přistoupit k druhé obtížnosti. Kostičkami totiž vedou také tunely, kterými může kulička dále projíždět. Tím prodlužuje nejdelší možnou trasu až na 14 kostek. Navíc za každý projetý tunel dostane hráč rovnou dva body místo jednoho.

Teprve tahle verze dokáže vytěžit maximum a uchvátit hráče všech věkových skupin. Je neuvěřitelné, jaký pocit zadostiučinění může mít člověk z postavení obyčejné trasy pro kuličku. Když ji pak vidíte vjíždět do tunelu, ani nedýcháte a věříte, že se objeví tam, kam jste ji chtěli navést.

Cuboro Tricky Ways - rozehraná hra

Partie jsou velice rychlé, protože je omezený počet kuliček. Díky tomu i ve více hráčích souboj končí během půl hodinky. Většinu tohoto času ale hráči stráví přemýšlením, což má za vinu delší prodlevy mezi jednotlivými tahy. I samotný zážitek se liší podle počtu, protože ve více soupeřích ztrácí hráči pocit větší kontroly a musí reagovat na aktuální rozestavení. Žádná příprava v předchozím tahu tu není možná.

Hra je výzvou pro prostorové vnímání a díky tomu se hodí skvěle i na rodinné hraní. Děti mohou začít s jednodušší verzí a budete až překvapení, jak rychle se budou zlepšovat. Díky jednoduchosti a kvalitě zpracování tak můžete začít i s malými hráči od šesti let, kteří sice nevyužijí celá pravidla, ale stavění si užijí i tak.

Z hlediska zpracování vlastně není co vytknout. Všechno je masivní a hra vypadá úchvatně. Jen rychlost kuličky je občas příliš nízká, aby dokončila svoji cestu sama a bez pomoci až na konec delší trasy. Ale to je pouhý detail a malá vada na kráse této hry, podobně jako její vysoká cena, která je ale daní za precizní provedení.

Cuboro Tricky Ways - stavební bloky

Cuboro Tricky Ways dozajista nadchne všechny stavitele. Neponechává nic náhodě a útočí na vizuální a hmatový dojem. Přitom ale zůstává zábavnou a taktickou hrou, ve které musíte umět dobře využívat omezené možnosti pohybu. Cuboro Tricky Ways tak patří nejen do sbírky nadšenců do takovýchto sběratelských kousků, ale i na stoly obyčejných hráčů, kteří si užijí jednoduchou hratelnost a skvělý pocit z pouštění kuliček.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJohannes Guischard
IlustraceMatthias Etter, Johannes Guischard
VydavatelCuboro
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAbstract Strategy
RozšířeníCuboro Tricky Ways: Cards
Alternativní názvyTricky Ways Fasal

Více o hře.

Recenze: Cuboro Tricky Ways – kuličky a jejich nevyzpytatelné cesty
Cuboro Tricky Ways nám ukázalo, že je možné vzít stavebnici a udělat z ní hru. Možnost vytvořit trať pro kuličky a sledovat jejich cestu je přesně to, co by každého mělo bavit. A ono to opravdu funguje. Kvalitní zpracování je základem pořádného zážitku s kutálením až do cíle. Hráči musí umět pracovat s omezeným počtem tahů a vytvořit co nejdelší korýtko pro kuličku. Dvouúrovňové stavební bloky zaručují dlouhé přemýšlení, což ale není tak docela dobrá zpráva. O to lepší informací je hratelnost, která zaručuje, že se ke hře budete vracet. Cuboro Tricky Ways je tak počinem, který překonal hranice mezi stavebnicí a hrou opravdu dobře.
Klady:

+ dvě úrovně hry
+ skvělý pocit ze stavění dráhy
+ tři akce za tah často sotva stačí
+ skvělé i pro děti
+ tunely
+ dřevěné provedení
Zápory:

- delší čekání na tah (především ve více hráčích)
- cena
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tier auf Tier Stapel-Memo