Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Darkest Night – svět je temný a plný hrůz

Darkest Night - balení

Tinnen se zachvěl, když praskla jedna větvička v křoví, kde se ukrýval. Měl pocit, že celé údolí ten zvuk muselo slyšet. Kousek od něj se shromáždila již opravdu početná armáda nemrtvých. Kostlivci, zombie a dokonce i zvířata tu čekali tiše a trpělivě. A jemu nezbývalo nic jiného, než čekat také. Křoví bylo jediným místem v okolí, kam se stihl schovat, když dorazil Jezdec.

Jakási ruka mu přistála na rameni a vytáhla jej ven z houští. Nerozuměl jim ani slovo, ale z tónu bylo jasné, že nejsou rádi, že ho vidí. Teprve teď uviděl velikost tábora, který se předtím ukrýval za jeho zády. Postavy kostlivců se táhly až na horizont a on věděl, že tohle je konec jeho světa..

Zaútočili na svět lidí v tu nejméně vhodnou chvíli. Sousední království byly zrovna ve válce a oslabené. A v tom přišli nekromanti. Napůl lidé, napůl stvoření temnot, se schopností vyvolávat mrtvé, aby znovu chodili po zemi. Jezdec je jejich vůdcem a v údolí založil tábor, než posbírá nové síly pro svoji armádu.

Darkest Night - připravená hra

Beznaděj čiší z každého póru deskové hry Darkest Night, kterou si pro nás připravila firma Victory Point Games. Společnost urazila velký kus od dob, kdy jsme recenzovali jejich PARSEC (recenze) nebo Disaster on K2 (recenze), podlehla tlaku veřejnosti a začala svoje hry distribuovat v krabicích místo igelitových sáčků (za příplatek). Tento velký krok je určitě správným směrem, protože uskladnění takto zabalené hry je mnohem snazší.

Darkest Night vymyslel Jeremy Lennert, na vývoji se podílela Noelle Le Bienvenu a ilustrace vytvořili Clark Miller a Daniel Taylor. Hra vyšla v roce 2012 a vypráví o partyzánské válce ve fantastickém světě plném magie. Patří do řady EURO GAME, kde má už číslo devět.

Na víku krabice najdete temného mága roztahujícího vítězně svoji náruč. U jeho nohou však je nakreslena sedmička hrdinů, kteří se mu pokusí jeho zrádný plán překazit. Z tohoto papírového obalu s ilustrací vytáhnete do strany krabičku z tvrdého papíru, ve které se nachází všechno potřebné.

Darkest Night - připravená hra

Tím nejdůležitějším jsou samozřejmě pravidla, která jsou napsaná poctivě, přehledně a v bodech. Tento styl už je pro Victory Point Games klasickým, ale používá jej třeba i GMT Games. Jeho velkou výhodou je snadná zpětná dohledatelnost všech informací. Celá příručka je výborně roztříděná, klíčová slova jsou obarvená a najdete zde i připomínky v bublinách spolu s příklady, které hraní ujasní.

V krabici najdete přeložený herní plán z tvrdšího papíru, který představuje mapu království rozdělenou na sedm lokalit – uprostřed je klášter a kolem něj kromě vesnice třeba i hory. Ve spodní části pak je stupnice zla, na které uvidíte, jak se daří nekromantovi plnit jeho temné plány.

Každý hrdina zde má jednu svoji kartu s portrétem, popisem a především dvěma stupnicemi – slušnost a utajení. Ke kartám patří také figurky, které umístíte do plastových stojánků. Nechybí zde ani řada karet – po desítce pro každého z devíti hrdinů jsou ty základní akční. Další představují události, pohyb na mapě, ale také artefakty. Zbývá zmínit už jen pětici kostek, 42 žetonů nákazy, 29 předmětů, a pak ještě nejrůznější další žetony se specifickým určením – především ukazatele pro vaše stupnice, ale také relikvie, o které vám jde jako hrdinům nejvíc.

Darkest Night - připravená hra

Příprava partie je jednoduchá a začíná výběrem hrdinů. Partie se vždy účastní přesně čtyři bojovníci a to bez ohledu na počet hráčů, kteří ke stolu usednou. V případě menšího počtu se musí nějak o postavy podělit, což je problém především ve třech, kdy jeden z nich bude ovládat dva. Ke kartě si vezmou také figurku, kterou postaví na střed plánu, do kláštera a desítku karet akcí. Z nich si vezmou tři startovní do ruky, ostatní zamíchají a připraví k dobírání.

Na určená místa na mapě položíte posvátné relikvie a zamícháte všechny balíčky karet a z žetonů nákazy a předmětů vytvoříte dvě hromádky. Nyní je čas vytvořit počáteční síly zla, o což se postará horní karta mapy. Ta určí, kam položíte udané žetony nákazy, které budete muset porazit. Pak už jen položte žetony ukazatelů na svoje stupnice i na stupnici temnoty na startovní zakroužkovaná políčka a boj s temnotou může začít.

Samotná partie se skládá vždy z akcí všech hrdinů, na konci se pak ke slovu dostane nekromant a rozšíří svoji působnost. Za každého bojovníka na mapě hráči postupně jednají v libovolném pořadí tak, že nejdříve vykoná případné události začátku tahu. Jedná se hlavně o efekty spouštěné na začátku tahu, ale také snížení utajení, pokud se nacházíte ve stejném místě jako nekromant nebo přenášíte relikvii.

Darkest Night - rozehraná hra

Poté je na čase odhalit událost, která zasáhne do jednání všech hrdinů. Může se jednat o příšeru nebo další události, které se často liší v závislosti na vašich vlastnostech a pozici na mapě. V balíčku najdete také kartu Renewal, která vás donutí okamžitě zamíchat odkládací balíček a zaručuje neustálý náhodný přísun příhod.

Konečně přichází na řadu váš hrdina, který může provést jednu ze široké nabídky akcí. Samozřejmostí je pohyb nebo útok na některý z žetonů nákazy. Můžete ale také hledat předměty v místě svého pobytu, schovat se a načerpat síly nebo použít svoji sílu. Pokud se nacházíte ve stejném místě jako relikvie, máte šanci ji zvednout.

Jakmile provedete některou z těchto aktivit a vyřešíte případné události na konci tahu, předáte slovo dalšímu hrdinovi nebo hráči. Po vystřídání všech odvážlivců se dostane ke slovu temný mág, za nějž nejdříve posunete ukazatel temnoty o jedno políčko blíž k totální zkáze. Jak se nad světem stmívá, získává nekromant nové schopnosti.

Darkest Night - rozehraná hra

Jeho figurka se posune v závislosti na hodu kostkou k hrdinovi, kterého se mu podaří odhalit. Výsledek hodu kostkou musí být vyšší, než je utajení daného bojovníka. Právě směrem k němu se nekromant přesune. V opačném případě následuje pohybem šipky na plánu. V lokalitě kam dorazí, pak přidáte nový žeton nákazy, který vás bude ohrožovat.

Velmi často budete muset v průběhu hry bojovat s nákazami, které vznikají na herním plánu. K tomu slouží bojové kostky, které dostanete za svoje schopnosti. Pro zásah pak musíte přehodit sílu daného žetonu, která je na něm natištěná.

Problém nastane ve chvíli, kdy žádný zásah nezaznamenáte. V tu chvíli by normálně váš bojovník zemřel, jenže naštěstí hrdinové mají tvrdý kořínek. Místo smrti můžete obětovat jeden bod vznešenosti (grace) a zachránit se. Jakmile vám ale tyto záchrany dojdou, čekají vás opravdu kytičky.

Darkest Night - karty

K vítězství potřebují hrdinové společnými silami nasbírat všechny čtyři relikvie a přinést je do kláštera, kde provedou rituál zahánějící zlo zpět do jeho světa. Druhou možností je porazit nekromanta v souboji, ale pouze v místě, kde nemá žádnou možnost úniku – bez žetonů nákazy. Naopak prohrajete v situaci, kdy se do kláštera dostane pátý žeton nákazy, jeho obrana se prolomí a království je ztraceno.

Darkest Night je velmi podařená kooperativní hra, ve které se snaží všichni hráči a hrdinové společnými silami zachránit svoje království před zlem. Spolupráce je důležitá a bez ni nelze ve hře uspět.

Dobře je, že k vítězství vedou rovnou dvě cesty. Obvykle si zvolíte na začátku jednu a té se držíte. Ani jedna není jednoduchá, ačkoliv se vám může podařit šťastným hodem nekromanta zaskočit. Ale současně tento souboj musí probíhat na políčku, kde nejsou žádní další nepřátelé, jinak vám i přes prohru sok uteče.

Darkest Night - rozehraná hra

Ve hře najdete i posilování hrdinů. Tentokrát je ale provedené zásluhou získávaných karet předmětů. Žádné zlepšování statistik vás nečeká, jen smutný pohled na ubývající možnosti oživení při prohře (vznešenosti). Tím je efektně také snížený vliv náhody a hru ovlivňují už jen sami hráči a i pohyb nekromanta je často předem daný a jasný.

Obtížnost je nastavená velice jednoduše, protože hráči vždy mají pod svojí kontrolou právě čtyři hrdiny. Díky tomu bylo možné hru správně vyvážit a to znamená také, že většina partií má podobnou obtížnost a nedochází k nepříjemným výkyvům. Na druhou stranu ve hře najdete i možnost zvyšovat obtížnost zhoršováním startovních podmínek.

Stejně jako autor, i my můžeme toto zvýšení doporučit všem zkušenějším hráčům. Hra je mnohem těžší a napjatější. Každý chybný krok vás pak může velice snadno vést ke zkáze. A tak by to u kooperativních her mělo být.

Darkest Night - karty

I tato hra trpí klasickým vůdcovským syndromem, který mnoho fanoušků na spolupráci v deskových hrách kritizují. Pokud budete mít ve skupině někoho dominantního, může vám prostě a jednoduše říkat, co máte dělat, aniž byste se měli šanci podílet na vítězství. Pak hra zdaleka není tak zábavná. Ale jak už jsme řekli, tomto problému není snadné se vyhnout, obzvlášť ne u hry se zcela otevřenými informacemi, jako je Darkest Night.

Zpracování hry je pěkné, a ačkoliv se neocitne v první lize deskových her, grafika je určitě pěkná a přehledná. Potěší šikovně řešené desky hrdinů, které mají na druhé straně nápovědu k hraní. Dílky jsou zajímavě řezané laserem z měkkého dřeva, ale díky tomu z počátku také trochu špiní. Samotné principy ale jsou příjemně jednoduché a návodu se budete držet jen několik tahů.

Darkest Night - žetony

Darkest Night je příjemnou a povedenou kooperativní hrou. Sice nevybočuje nijak výrazně z řady jiných her založených na spolupráci, ale obsahuje některé zajímavé myšlenky. Přitom jak ubíhá čas, nekromant nabývá na síle a vy musíte vynakládat stále více sil, abyste se jeho útokům ubránili. Pokud hledáte pěknou kooperativní hru z fantasy prostředí, pak je Darkest Night pěknou alternativou k Andoru i přes anglický text na kartách.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJeremy Lennert
IlustraceClark Miller, Dan Taylor (II)
VydavatelVictory Point Games
Rok vydání2012
Počet hráčů1 - 4
Herní doba150
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(7 voters)
KategorieAdventure, Fantasy, Horror
MechanismyCooperative Game, Dice Rolling, Variable Player Powers
RozšířeníDarkest Night: Enchanter Promo, Darkest Night: From Distant Lands, Darkest Night: From the Abyss, Darkest Night: In Tales of Old, Darkest Night: Mercenary Promo, Darkest Night: Nymph Promo, Darkest Night: On Shifting Winds, Darkest Night: The Small Hours, Darkest Night: Tinker Promo, Darkest Night: With an Inner Light
RodinaComponents: Standees, Digital Implementations: TableTop Simulator Mod (TTS), Game: Darkest Night, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Euro Games (Victory Point Games)

Více o hře.

Recenze: Darkest Night – svět je temný a plný hrůz
Darkest Night je kooperativní hra, ve které se budete muset v roli hrdinů postavit temnému nekromantovi. Ten se objevil na vašich hranicích a vy musíte z devíti hrdinů vybrat právě čtyři, kteří se mu postaví a pokusí se získat relikvie potřebné k vyhnání temného mága. Každý z hrdinů má svoje vlastní unikátní schopnosti. Díky tomu musí všichni spolupracovat, ale také mohou podlehnout příkazům jednoho ze spoluhráčů a tolik si partii neužít. Ale to je tradiční problém většiny kooperativních her. Hra vás zaujme opravdu zajímavým zpracováním a také unikátním mechanismem skrytí, kdy se snažíte svoje jednání před nepřítelem skrýt. Bojování si ale užijete i tak dost, protože všude po světě se objevují hrozby a přivolané příšery. A všechno můžete dokonce hrát i v jednom hráči. Darkest Night je velice zajímavou hrou, ve které se bez spolupráce svět záchrany nedočká..
Klady:

+ fantasy kooperativní hra
+ zajímavý koncept skrývání
+ zajímavé materiály a pevná krabice
+ nekromant postupně posiluje
+ o přidávání příšer rozhodují karty
+ možnost hrát i v jednom
+ vyladěné pro čtyři hrdiny
+ možnost nastavit si vlastní obtížnost
Zápory:

- ve třech nerovnoměrné rozdělení hrdinů
- vůdcovský syndrom
- nelze sehnat v ČR
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Terra Futura – naše příští Země