Recenze: Deception Murder in Hong Kong – na stopě zločincům

deception-murder-in-hong-kong-01

Agenti Mulder a Scullyová jsou mé vzory. Když jsem se dozvěděl, že se zabývají tímto případem, nemohl jsem odolat. Překročil jsem několik svých pravomocí a využil své kontakty jen proto, abych s nimi mohl spolupracovat. Jenže teď jsme lapeni v zakletém vražedném kruhu, ze kterého je pouze jedna cesta – najít pachatele s krví na rukou.

K vyšetřování nepotřebujete visačku s policejním odznakem, ale stačí jedna krabice. Její původní jméno v distribuci vydavatele Jolly Thinkers (Pick-a-Polar Bear) je CS-Files, které se může odkazovat na Akta X nebo na CSI řady kriminálních seriálů. Druhé anglické vydání ale dostalo jiný název a s hrou se tak setkáte pod jménem Deception: Murder in Hong Kong. V obou případech jsou ale všechny ostatní důležité informace stejné – autorem zůstává Tobey Ho a ilustrace zpracovali Tommy Ng a Ari Wong.

Hra se ukrývá v temně laděné krabici s dvojicí detektivů. Ze spodní hrany víka se k nim natahuje ruka oběti, která už je pravděpodobně bez života. To uvnitř krabice jsou pečlivě uspořádané důkazy do různých přihrádek. Jsou tu destičky podmínek vraždy. Je jich celkem 32 a každá obsahuje šest úrovní nějaké charakteristiky, například vrahovu osobnost od arogantní až po zvrácenou.

deception-murder-in-hong-kong-07

Pak tu jsou také balíčky karet. Nejvíce je stop a to rovných 200. Každá karta obsahuje obrázek a název. Dalších devadesát kartiček jsou vražedné zbraně. Oba tyto druhy sdílejí barevný otazník na zadní straně. Pro hráče jsou připraveny karty rolí, kterých je celkem dvanáct a zahrnují nejen vraha, ale především vyšetřovatele, ale i komplice a svědka. Hlavní roli si ale na sebe vezme vyšetřovatel, který bude hru řídit. K tomu ještě využije dřevěné žetony ve tvaru kulek a jedenáct žetonů odznaků.

Na začátku každého vyšetřování si hráči musí rozdělit role (jejich nabídka závisí na množství hráčů v partii). A jeden z nich si na sebe vezme pozici hlavního vyšetřovatele, který nemá možnost vyhrát, ale jeho úkolem bude pomoci ostatním hráčům v nalezení vraha. Nestranně, protože vítězství může slavit i samotný pachatel. Každý z účastníků (kromě vyšetřovatele) dostane čtyři karty stop a další čtyři s vražednými zbraněmi a rozloží si je do řady před sebe obrázkem nahoru, aby je všichni měli na očích. Vedle nich si položí jednu destičku s odznakem.

Nyní je třeba určit parametry zločinu. K tomu bude muset vyšetřovatel vyzvat všechny hráče, aby zavřeli oči. Poté je pouze samotný vrah (případně komplic) otevře a ukáže na karty, které označují způsob vraždy a usvědčující předmět. Poté zavře oči. Pokud by byl ve hře nějaký svědek, vyšetřovatel mu odhalí jejich identitu ukázáním, zatímco ostatní mají stále zavřené oči.

deception-murder-in-hong-kong-02

Teprve teď může začít opravdová detektivní práce. Ta je rozdělena na tři kola, která mají vždy dvě fází. Nejdříve nastává sbírání důkazů. Za tímto účelem vyšetřovatel odhalí šest destiček s podmínkami zločinu, společně se dvěma pevnými destičkami – příčinou smrti a místem činu.

Potom si vyšetřovatel vezme šestici nábojnic a postupně je rozmístí na jednotlivé destičky. Označí s nimi řádky, které se nejlépe vztahují ke spáchanému zločinu, tedy například jak dlouho trval nebo v jakém stavu byla mrtvola. Těmito svými volbami se snaží naznačit ostatním hráčům správnou odpověď a navést je k odhalení vraha, kterého on sám zná. Každý hráč pak v druhé fázi má krátký časový limit, aby se vyjádřil ke zločinu a sdělil ostatním svoje poznatky z nasbíraných důkazů.

V druhém kole je jedna z destiček nahrazena novou náhodnou informací z hromádky. Vedoucí hráč znovu označí řádek, který podle něj nejvíc odpovídá zločinu. Poté, co se hráči znovu mají možnost poradit, zbývá odehrát ještě jedno kolo znovu s nahrazenou jednou informací.

deception-murder-in-hong-kong-09

Kdykoliv v průběhu partie se může kterýkoliv z hráčů pokusit odhalit správné dvě karty (musí ale trefit obě). Tím odhalí samozřejmě i vraha, před kterým karty leží. Pokud se mu to nepodaří, hráč už se znovu o řešení pokusit nemůže, ale partie i diskuze o situaci se nadále účastní. Pokud se hráčům podaří do konce třetího kola odhalit vraha, společně uspěli. Vrah vítězí, pokud se mu podaří uniknout podezření a hráči správně netrefí karty označující klíčovou stopu a způsob vraždy.

Deception: Murder in Hong Kong je jedinečnou dedukční a blafovací hrou, ve které si budete opravdu připadat, jako detektivové vyšetřující zločin. Právě atmosféra, věrnost a ohromná variabilita zaručuje skvělou zábavu.

Je zajímavé, že v bitvách mezi zástupci zákona a pachateli není dopředu nic jistého. Pokaždé vyhrává jiná strana a záleží hodně na různých okolnostech. Úkolem pachatelů je samozřejmě dávat falešná vodítka a snažit se soupeře svést na scestí. Pouze tak je mohou udržet dostatečně dlouho od prokouknutí celého zločinu.

deception-murder-in-hong-kong-12

Minimální počet pro to, abyste tuto krabici mohli otevřít, je až čtyři hráči, ale pro hru je lepší vyšší počet. Je to logické, protože jeden z nich se vlastně nebude vůbec účastnit hry. To je také jedna z hlavních výtek, ale není tak zásadní. Mnoho hráčů totiž právě tato role vypravěčů a navigátorů hrou baví. Ve větších počtech hráčů pak je zcela nezbytné zařazení dalších doplňkových rolí. Jinak by pachatel měl příliš snadnou situaci, protože na stole je pak prostě příliš karet.

O variabilitě jsme se už zmínili. Ve hře je tak velké množství různých karet a předmětů, že jednotlivé zločiny budou opravdu jiné. Hráči si navíc svoje módy operandi vybírají sami, takže i tady je určitá úroveň vlivu na výsledek.

Partie nejsou nijak extrémně dlouhé a trvají kolem půl hodiny, pokud jsou hráči opravdu hodně povídaví. Zločin je ale možné vyřešit i za patnáct minut, pokud jste opravdu šikovní. Tato herní doba je skvělá zpráva a velmi zintenzivňuje celý zážitek.

deception-murder-in-hong-kong-18

Pro Deception: Murder in Hong Kong nám nemohou zbýt nic jiného, než jen slova chvály. Hra je velice originální a přistupuje k řešení detektivního případu opravdu atmosfericky. V každé partii mají hráči vraha přímo mezi sebou a musí jej odhalit. Deception: Murder in Hong Kong je hra pro všechny, kdo mají rádi detektivky, vyšetřují nebo prostě jen hledají způsob jak se zabavit ve větších počtech hráčů.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTobey Ho
IlustraceMarcin Adamski, Ben Carre, Tommy Ng, Ari Wong
VydavatelJolly Thinkers, Across the Board, Angry Lion Games, Do it games, Gém Klub Kft., Grey Fox Games, IELLO, Lifestyle Boardgames Ltd, Lucrum Games, Popcorn Games, sternenschimmermeer, Sunnygeeks, SuperHeated Neurons
Rok vydání2014
Počet hráčů4 - 12
Herní doba20
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(21 voters)
KategorieBluffing, Deduction, Murder/Mystery, Party Game
MechanismyCommunication Limits, Deduction, Events, Finale Ending, Hidden Roles, Storytelling, Team-Based Game, Traitor Game, Variable Set-up
RozšířeníDeception/CS-Files: Premium Role Card Pack, Deception/CS-Files: Role Card Pack – Hong Kong film edition, Deception/CS-Files: Thai Promo Pack, Deception/CS-Files: Theme Pack – North America, Deception/CS-Files: Theme Pack – Southern Europe, Deception/CS-Files: Theme Pack – Western Europe, Deception: Murder in Hong Kong – Brazil Promo, Deception: Murder in Hong Kong – Dice Tower 2016 Kickstarter Promo Pack, Deception: Murder in Hong Kong – Dice Tower 2017 Indiegogo Promo Pack, Deception: Murder in Hong Kong – Dice Tower 2018 Kickstarter Promo Pack, Deception: Murder in Hong Kong – Game Boy Geek Season 4 Kickstarter Promo Cards, Deception: Murder in Hong Kong – Game Boy Geek Season 6 Kickstarter Promo Cards, Deception: Murder in Hong Kong – Gen Con 2016 Promo Cards, Deception: Murder in Hong Kong – Kickstarter Promo Pack, Deception: Murder in Hong Kong – Promo Cards, Deception: Undercover Allies, Deception: Undercover Allies – Kickstarter Edition, Deception: Undercover Allies – Kickstarter Exclusive "Sorry Pack" Promo Cards, Deception: Undercover Allies – Kickstarter Pack
RodinaCountry: Hong Kong, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Deception – Murder in Hong Kong, Mechanism: Give a Clue / Get a Clue
Alternativní názvyAsesinato en Hong Kong, Bűnjelek: Gyilkosság Hongkongban, CS-Files, Dochodzenie: Detektywi kontra seryjny zabójca, Getäuscht: Mord in Hong Kong, ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΕΓΚΛΗΜΑ, Криминалист: убийство в Гонконге, Криминалист: убиство в Гонконге, 犯罪現場, 디셉션: 홍콩 살인 사건

Více o hře.

Recenze: Deception Murder in Hong Kong – na stopě zločincům
Deception: Murder in Hong Kong je perfektní party dedukční hrou. Na setkání většího počtu přátel se hodí proto, že se zaměřuje na poměrně vysoké počty účastníků. Nabízí parádní možnost blafovat, protože samotný vrah se účastní partie a jeho identitu, stejně jako způsob provedení vraždy, zná pouze jeden hráč. Ten funguje jako hlavní vyšetřovatel a neúčastní se samotného pátrání. Nemůže tedy vyhrát ani prohrát. Hra má hutnou atmosféru a nabízí pokaždé jinou záhadu k vyřešení. Deception: Murder in Hong Kong je jedinečným thrillerem pro všechny hráčské stoly.
Klady:

+ až pro dvanáct hráčů (!)
+ vyrovnané pozice obou stran
+ dedukce i blafování
+ velká variabilita
+ atmosféra
+ rychlá herní doba
+ nastavitelná obtížnost (počet karet)
Zápory:

- jeden hráč se neúčastní partie
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bellz! – zvoník a zvonilka