Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Detektiv Zločin v LA

detektiv-zlocin-v-la-09

Většina lidí vidí jen ty krásné pláže zalité paprsky zapadajícího Slunce. A závidí všem, kdo tu mohou bydlet. Prochází se po promenádě a vtom se odkudsi přiřítí hučící motocykl a než se nadějí, zmizí jejich taška i s drahým nákupem v prestižním salónu. Taková je pravda. Každá krása něco stojí a jako ochránce zákona vím, že ta cena je vysoká.

Do Los Angeles minulého století nás zavádí rozšíření Zločin v LA, které má za úkol obohatit třemi novými příběhy hru Detektiv: Po stopách zločinu. Za vznikem hry i jejího rozšíření stojí Ignacy Trzewiczek a novinku připravila opět k vydání společnost Portal Games. O vydání české lokalizace se postarala firma REXhry.

Sada příběhů se skládá z karet, které se ukrývají v docela chatrné krabičce. Ale tu stejně nebudete potřebovat, protože si hromádky téměř určitě zařadíte pěkně do velkého boxu původního Detektiva. Protože tohle není o balení, ale o obsahu. Uvnitř na hráče čeká nový stylizovaný plán, který jim bude odměřovat čas, ale současně slouží jako místo se čtyřmi dostupnými standardními lokacemi, včetně policejní stanice.

detektiv-zlocin-v-la-03

Vzhledem k příběhu o korupci se vám zrovna sem nebude moc chtít. A přesto hráči právě zde budou začínat každý svůj den. Zde je třeba zdůraznit, že každá akce ve hře stojí nějaký čas, který plyne a hráči mají vždy jasně vymezené pracovní hodiny. Po jejich využití mohou jít domů odpočívat a dorazit na směnu další den nebo pracovat přesčas, ale tím se vystavují stresu.

Každý se stane opět jedním z detektivů. Protože se hráči nachází v minulosti, dostanou pět nových postav. Vyberou si jednu. Při tom každý má nějakou tu svoji schopnost, která určí, jaké žetony dostane.  Vedle plánu připraví také zásobu karet odpovídajícího scénáře, sadu fotografií svědků a podezřelých a žetony vlivu. Kromě toho všeho potřebují ale také počítač nebo jiné zařízení, na kterém se přihlásí do databáze Antares.

detektiv-zlocin-v-la-02

Po úvodu do vyšetřování se už hráči rozhodnou, které z vodítek budou následovat. Případ má svůj omezený čas, ve kterém se hráči domlouvají a poté provádí akce. S jejich pomocí hráči vyšetřují, odhalují karty a s nimi i důležité informace. Jednotlivé karty pak stojí čas, který tiká neúprosně směrem ke konci dne.

Vše si zadávají do systému, kde se celý obrázek spojuje. Karty mají dvě strany, z nichž pouze ta přední je automaticky přístupná. Na tu zadní se dostanou jen za cenu zaplacených žetonů. Pokud je stresu moc nebo vyprší čas na případ, celé snažení přichází vniveč. Ale pokud jsou hráči opravdu úspěšní, umí vyčíst mezi řádky to správné řešení, pak mohou slavit dopadení pachatele.

Tady vlastně na první pohled není nic nového. Jenže téma zkorumpované stanice umožňuje autorům dát větší důraz na stres. Hráči tak mohou provádět některé akce, ve kterých se nedrží tak docela zákona. Uspějí a nikdo je nechytne, ale i tak na ně čeká jako odměna žeton stresu.

detektiv-zlocin-v-la-06

Druhou novinkou je sledovačka. Zadáte některému podřízenému sledování, ze kterého se dozvíte zprávu další den ráno. Jedná se o velmi tematický přídavek, který dodává policejní práci zase novou úroveň důvěryhodnosti.

Méně zkušení hráči si mohou k celkovému času na případ přičíst bonus a tím získat větší šanci na dokončení. Je dobře, že box myslí i na ty, kteří si chtějí partii užít a nemusí ji za každou cenu dokončit v nejkratším možném termínu. Prostě budou prozkoumávat, ale na řešení musí i tak dojít vlastními silami.

Už jsme jednou zmínili, že rozšíření nabízí tři nové případy k vyřešení. A ty jsou propojené do jednoho dramatického vyprávění. Hráči se sžijí se svými postavami a čeká na ně nějakých šest hodin času ve světě osmdesátých let.

detektiv-zlocin-v-la-04

Stěžejní vlastností Detektiva se stalo také propojení s realitou a událostmi, o kterých se dočtete na klasických zdrojích na Internetu. Třeba na Wikipedii. Hráči tedy mohou využívat vlastní vědomosti nebo ty dohledatelné a těžit z nich v rámci svého snažení.

Scénáře jsou opět dobře napsané, s citem přeložené, a hlavně jsou každý jiný. Třetí ještě výrazně víc, tam se máte opravdu na co těšit. A jsou obecně dostatečně odlišné od minulých pěti. Bohužel tentokrát se vám může zdát, že v příběhu najdete několik drobných nelogičností, především s ohledem na chování postav.

Protože hráči po celou dobu nemají čeho se chytit, musí často hádat, která stopa je zavede někam dál. Z hlediska hratelnosti to může vypadat náhodně, ale když se nad tím zamyslíte, opravdoví vyšetřovatelé také musí následovat svůj pocit.

detektiv-zlocin-v-la-07

Ačkoliv se celý box tváří, že k hraní potřebujete základ, ona to není tak docela pravda. Je jasné, že pravidla tu nejsou zopakovaná kompletně a chybí nějaké žetony, ale kód do databáze Antares dostanete a všechno ostatní je také uvnitř. Je samozřejmě lepší, když základní box máte.

Zločin v L.A. je krabice, která toho nabízí dost. Zábava je to samozřejmě jednorázová, ale vydrží vám dost dlouho na to, abyste utracených peněz nelitovali. Na cestě za pachatelem budete sami porušovat zákon, což přidává na temné atmosféře osmdesátek. Padoušské příběhy z L.A. vám přinesou kvalitní novou porci zábavy, pokud rádi jdete po stopách a chcete to dělat ve stylu Starskyho a Hutche nebo Profesionálů.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorIgnacy Trzewiczek, Mateusz Zaród
IlustraceRafał Szyma
VydavatelPortal Games, GaGa Games, IELLO Games, Korea Boardgames, Maldito Games, Pegasus Spiele, Pendragon Game Studio, REXhry
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 5
Herní doba180
Minimální věk16 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(6 voters)
KategorieDeduction, Expansion for Base-game, Murder/Mystery
MechanismyCooperative Game, Solo / Solitaire Game, Storytelling
RozšířeníDetective: LA Crimes – Steve Spang Promo Card, Detective: A Modern Crime Board Game
RodinaCities: Los Angeles (California, USA), Game: Detective – A Modern Crime Board Game (Portal Games)
Alternativní názvyDetective: A Modern Crime Board Game – L.A. Crimes, Detective: Crímenes en L.A., Detective: Crimini a L.A., Detective: L.A. Crimes, Detektiv: Zločin v L.A., Detektyw: Zbrodnie L.A., Детектив: Город ангелов, 디텍티브 확장: LA 크라임

Více o hře.

Recenze: Detektiv Zločin v LA
Zločin v L.A. je pokračování Detektiva, respektive jeho rozšíření, které si ale v podstatě můžete zahrát i jako samostatnou hru. Ze základního boxu nepotřebujete prakticky nic důležitého (kromě pravidel). Hledání stop vlastními silami zůstává stále skvělou náplní a opět k tomu můžete používat nejen databázi, svědky a karty, ale také sílu celého Internetu. Řešení není na dosah ruky, ale musíte si jej zasloužit. V tom je největší zbraň Detektiva. A rozšíření nabízí nový příběh, drobná vylepšení a jen několik málo nedostatků. Obecně se tedy jedná o výborný přídavek.
Klady:

+ tři napínavé příběhy
+ špičková šance pro detektivní práci
+ nastavitelná obtížnost
+ sledovačka
Zápory:

- vlastně (nepřiznaná) samostatně hratelná krabice
- chování některých postav
- kvalita krabice
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Arcadia Quest Inferno – pekelné dobrodružství