Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Dino Twist – tanec mezi meteory

dino-twist-01

Říká vám něco Ichtyostega, Spinosaurus, Parasaurolphus nebo Anurognathus? Že ne? To jste asi nikdy nebyli na návštěvě na ostrově Twist, kde se historie opakuje. Nebo možná nikdy neskončila, kdo ví? To hlavní ale je, že tu všechny ty druhy dinosaurů žijí pěkně pospolu v bojové harmonii. To vše ale platilo pouze do nedávna, protože teď jim jde o krk!

Co tentokrát vyhladí dinosaury není tak úplně jisté, ale víme, že toho budeme svědky v karetní hře Dino Twist. Tu vytvořil Bertrand Arpino a jeho výtvor pak bohatě a barevně ilustroval Stéphane Escapa. To všechno platí pro novinku z roku 2015, která se objevila v herní stáji společnosti Blackrock Games, tvůrci ale patří pod značku Bankiiiz Editions.

Dino Twist je čistě karetní hrou, jak už naznačuje velikost krabičky. Na ní vidíme spoustu dinosaurů, ale ten ostrůvek, na kterém stojí, se už vůbec nepodobá ráji, kde žili. Z toho zbyla už jen špička hory a kousek planiny kolem. A uvnitř už na nás čekají v bezpečí a na suchu karty. Více než stovka dinosaurů, kteří patří do čtyř odlišných druhů – travní, vodní, okřídlení a masožraví a mají každý svoji barvu. Jednotliví dinosauři pak nesou také číselnou hodnotu v rohu svých karet.

dino-twist-05

Spolu s nimi je uvnitř také pětadvacet karet událostí, které jsou ozdobeny ikonkami akcí. Poslední hromádku pak tvoří karty ostrovů (tři), dinosauří mláďata, karty bonusů, dinosauřího hřbitova a také velké skály, kde je možné se zachránit.

Na začátku partie hráči vyberou náhodných deset karet událostí z balíčku a obalí je shora kartou titulního Twist ostrova, zatímco dole kartou velké skály. Tuto kartu pak obklíčí osm karet mrňat rozložených tak, aby byla jednotlivá prostředí naproti sobě. Každý hráč pak dostane sedm náhodných karet dinosaurů, které si vezme do ruky. Před sebe si pak položí kartu jednoho ostrova (stejně natočená, jako titulní společný ostrov) a také jeden hřbitov. Ostatní karty, jak bonusové, tak dinosauři, vytvoří zásobu na stole.

Každé kolo je pak rozdělené na dvě části. V první hrají všichni současně a dělají přípravu. Ta začne odhalením nové karty události z balíčku. Ta začíná okamžitě platit pro všechny až do následujícího kola, kdy ji nahradí další v pořadí. Potom už si každý hráč vybere z ruky jednu až dvě karty dinosaurů, které bude chtít použít k dobývání ostrova. Případná dvojice musí patřit do stejného druhu. Když mají všichni plánování hotovo, odhalí své karty a případně vyruší remízy stejných druhů o stejné síle.

dino-twist-06

Pak už mohou pokračovat do druhé části kola, ve které se postupně od nejrychlejšího a tedy nejslabšího dinosaura pokusí zaútočit na ostrov. Každé stvoření může zaútočit pouze na protivníka stejného druhu, který je slabší. Na začátku jsou na všech pozicích malí dráčci, takže je to jednodušší než v následujících kolech. Hráči nahradí poraženého dinosaura svojí kartou (v případě útoku ve dvojici tím slabším z ní).

Poražené stvoření ale nejde někam do krabice, ale místo toho jej získá hráč pro svůj vlastní ostrov. Tam jej ale musí umístit přesně na shodné místo, odkud jej vzal po souboji. Tím nahradí jakéhokoliv dinosaura, který se na tomto místě na jeho ostrově vyskytuje. Potom si hráč doplní svoji ruku zpět do sedmi a jakmile to udělají všichni, partie pokračuje dalším kolem.

Zásadní roli v partii ale hraje hřbitov, kam mohou dinosauři odejít v situaci, kdy nemá hráč na začátku kola na výběr žádnou vhodnou kartu. Především se tam ale dostanou taková stvoření, která potká při úvodním porovnání sil remíza, a tedy se vůbec nedostanou do bitvy o ostrov.

dino-twist-09

Partie pokračuje do chvíle, kdy se v dobíracím balíčku událostí dostanou hráči na kartu velké skály. V ten moment si všichni účastníci sečtou nastřádané body za sílu dinosaurů na svém ostrově, přičtou dva body za každé stvoření na hřbitově a také hodnoty bonusových karet získaných podle rychlosti zaplnění vlastního ostrova. Hráč s nejvyšším skóre se stává vítězem.

Dino Twist nás nechá zatancovat s dinosaury na ostrově, ale ne jen tak pro legraci. Tady se bude tancovat o přežití. Samotná hra pak je opravdová bitva mezi dinosaury, které hráči neustále porovnávají.

V první fázi mezi sebou, kde je ale hra také docela náhodná, protože hráči si navzájem do karet nevidí. Naštěstí ale tato volba není tak problematická, protože i když se více hráčů potká se svojí volbou a remizuje, jejich vyřazené karty přinesou body na konci. Jen se prostě nemohou zúčastnit druhé fáze kola.

dino-twist-12

Hra umožňuje poměrně solidní taktické plánování, protože lze vždy útočit pouze na pevně danou část ostrova. Při volbě jednoho životního prostředí bude mít hráč jistotu výběru ze dvou pozic na ostrově. Tímto útočením si ale hráči pouze snaží získat hodnotné exempláře pro svůj ostrov. K tomu je dobré používat dvojice. Ty ale ani v dalších kolech nebude problém překonat novým útokem, protože pouze jeden z nich obsadí místečko na ostrově.

Svým pojetím i hratelností je tato hra jasný filler pro rychlou partičku, když zrovna potřebujete zabít trochu času. Tomu odpovídá i herní doba, protože jednotlivé partie trvají jen kolem čtvrthodinky. S větším množstvím hráčů se může partie třeba o pět minut natáhnout, ale nikdy není ten rozdíl nějak markantní.

Hru ozvláštňují zdárně karty událostí, které jsou při každé partii jiné a přichází také v jiném pořadí. Ty nějakým způsobem ovlivňují dění na ostrově pro každé kolo a zaručují, že hráči nebudou mít tak jednoduchý a klidný průběh plánování, jak by si přáli.

dino-twist-14

Dino Twist je jednoduchá karetka, která nenabízí nějakou výjimečnou hratelnost, ale rozhodně je zábavná. Její hlavní zbraní je téma a rychlost. Ruku v ruce s nimi jde také grafika, která je roztomilá, a její ilustrace jsou opravdu povedené. Dino Twist se tak řadí mezi ty lepší fillery a stojí za vyzkoušení.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBertrand Arpino
IlustraceBertrand Arpino, Stéphane Escapa
VydavatelArclight Games, AURUM, Inc., Bankiiiz Editions, Blackrock Games, Evrikus, FoxGames, Reflexshop
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Math, Number, Party Game, Prehistoric
MechanismyHand Management, Set Collection, Simultaneous Action Selection
RozšířeníDino Twist: Bankiiizaurus
RodinaAnimals: Dinosaurs
Alternativní názvyWyspa dinozaurów, ディノツイスト, 디노 트위스트

Více o hře.

Recenze: Dino Twist – tanec mezi meteory
Dino Twist je karetní hra o záchraně dinosaurů. Jenže místa je málo a pravěkých tvorů příliš. Hráči si tak musí vybírat jen ty opravdu vzácné exempláře. K nim se musí dostat správným taktizováním, protože přetahovaná o místa na ostrově je jen jedna z možností, jak získat cenné body. Hra je rychlá, moc pěkná a variabilní měnícími se událostmi. Dino Twist je fajn zábavou s dinosaury.
Klady:

+ události v každém kole
+ taktika v kartách
+ první společná fáze
+ rychlá hra
Zápory:

- i tak vliv náhody
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Let na Mars je tréninkem pro astronauty