Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Disaster on K2 – sólové dobývání K2

Disaster on K2 - balení

Sníh mu křupal pod nohama, ale přes hluboký a přerývaný dech jeho průvodce to nebylo slyšet. Ve městě svého krajana najal, protože měl podle vlastních slov mít nejvíce zkušeností. Jenže několik let nikde nebyl a jeho fyzička už nebyla to, co bývala. Nakonec to vypadalo, že se situace obrátí a horolezec se bude muset starat o svého pomocníka.

Před nimi se tyčil další hřeben na jejich cestě na K2. Slunce zatím svítilo vysoko a tak mohl být klidný. Jenže si byl vědomý, že průvodce ho brzdí a už jsou deset minut za naplánovaným rozvrhem. Potlačoval strach ze zimy a tiše doufal, že jiné problémy na cestě nebudou…

K2 je hora, která vzbuzuje v mnoha horolezcích úctu. Proto se ji všichni snaží zdolat a mnozí to bohužel nezvládnou a zůstanou už navěky uvěznění v zajetí sněhu. A proto je také zajímavým tématem pro deskové hry. Jako první se tématu chopil Adam Kaluza, který se svojí hrou K2 slaví obrovský úspěch a po rozšíření Board Peak připravuje druhé s názvem The Avalanche. Hra obsahuje jednoduchý herní systém a krásné grafické zpracování.

Disaster on K2 - připravená hra

Jinou cestou se rozhodli vydat ve společnosti Victory Point Games, kde vydali hru Toma Deckera s názvem Disaster on K2, následníka hra Disaster on Everest. Vydavatelství Victory Point Games se zaměřuje na pokročilejší hry, které tolik nesází na vizuální prezenataci. O tom jsme se mohli přesvědčit už u minule recenzované hry Battle of Four Armies (recenze). U Disaster on K2 jsou pod grafickou stránkou podepsaní Scott Everts a Ray Flowers.

I tuto hru najdete zabalenou v igelitovém pytlíku a všechny komponenty jsou z kartonu. Herní plán je tentokrát z tvrdšího materiálu než u Battle of Four Armies, což je určitě dobře a přispívá to k dobrému dojmu. I grafika vypadá lépe a žetony jsou na první pohled snadno rozpoznatelné a přehledné.

Hra samotná však je pokročilejší a má daleko složitější pravidla než K2, na kterou publikujeme recenzi příští měsíc. Herní plán se skládá z devatenácti políček, po kterých budete stoupat vzhůru. Z archů vycvakáte přes padesát žetonů označujících horolezce, průvodce, ale především události, které vás mohou při výstupu potkat.

Disaster on K2 - detail herního plánu

Na herním plánu pak jsou tři stupnice – jedna lavinová a druhá stmívání jsou pro evidování průběhu velice důležité. Třetí je na body prestiže, které můžete při hraní utrácet. Ve zvláštním archu se ukrývá ještě 28 kulatých žetonů pro označování na herním plánu a na kartičce týmů. Kromě poměrně rozsáhlých pravidel dostanete v balení také pomocné kartičky, na nichž jsou sepsaná všechna důležitá pravidla.

Disaster on K2 patří do skupiny Euro games v řazení Victory Point Games a tomu odpovídají také pravidla. Přesto ve hře budete muset házet kostkou, kterou najdete v balení. Jen ji možná budete chvilku hledat, protože je světle modrá a jedná její strana měří maximálně pět milimetrů. Je tedy opravdu prťavá.

Hra samotná je zamýšlená jako solitér, tedy výzva pro jednoho hráče. Lze ji samozřejmě hrát i ve dvou soupeřících týmech, ale my ji budeme popisovat pouze jako sólo hru.

Disaster on K2 - rozehraná hra

Na začátku si hráč nejdříve zvolí národnost svého týmu, který povede. Podle toho dostane odpovídající horolezce. Vybere si, jestli chce za průvodce nějakého horolezce nebo místního šerpu, kteří se liší v dovednostech, jež můžete pak nahoře ve sněhu využívat. V případě šerpy si vylosuje hráč ještě tajný úkol, za jehož splnění může dostat na konci bonusové vítězné body.

Hra samotná pak probíhá v podstatě velice jednoduše se spoustou drobných pravidel okolo. Hráč na začátku tahu vylosuje jednu událost, která zablokuje podle horního čísla jednu z říms. Přes toto místo se v daném kole nelze dostat, ale nebojte, pro příští kolo se situace změní.

Kromě náhodného blokování úzkých míst však každá událost má ještě nějaký efekt, který můžete a nemusíte provést. Záleží to pouze na vás, ovšem ať už si ji za cenné body prestiže koupíte nebo ne, vždy vás nějaký ten důsledek potká. V případě pozitivního žetonu si jej můžete nechat pro horší časy (například provaz), pokud se jedná o negativní událost, i tak se vám někdy vyplatí si ji pořídit.

Disaster on K2 - rozehraná hra

Pokud totiž událost za prestiž nekoupíte, jde do lavinové stupnice, kde zabere jedno místo, postupně od nuly k osmičce. S tím, jak se tato stupnice zaplňuje, se blíží noc a konec hry. Je tedy ve vašem nejlepším zájmu si jich co nejvíce koupit. Ovšem prestiže, tedy měny, kterou se za události platí, máte pouze omezené množství.

Samozřejmě nejzásadnější akcí v průběhu partie ale je samotný pohyb horolezci. Každý z vašich svěřenců má svoje specifické schopnosti a tedy také vzdálenost (udanou v počtu políček), kterou dokáže za jeden tah urazit. Nejdůležitější jsou ale průvodci, kteří mohou horolezce nosit, někteří s příznakem „STRONG“ unesou dokonce dva naráz.

Tím se horolezci postupně pohybují nahoru směrem k summitu, tedy vrcholku hory. Jenže jeho dosažením hra zdaleka nekončí. Musíte své lidi dopravit ještě v pořádku dolů, k čemuž budete používat slaňování a obyčejný sestup, ale především budete bojovat s časem. V tu chvíli se totiž začne na horu snášet tma a chlad. Pokud vidíte, že se vám s některým z horolezců nepodaří dosáhnout základního tábora, můžete postavit stan. Na jeho postavení si házíte kostkou, která určí úspěšnost v těžkých podmínkách.

Disaster on K2 - žetony

Jakmile hra skončí posunutím na poslední políčko stupnice DARKNESS na pravé straně herního plánu, musíte ověřit, jestli měli muži, které jste nahoře nechali, štěstí. To zjistíte snadno tak, že budete otáčet žetony a na jejich zadní straně najdete, jestli náhodou ve stanu neumrzli.

Disaster on K2 je zajímavá především svým důrazem na věrohodnost, která zahrnuje pomoc průvodce, používání lana, zasypávání průsmyků lavinami a další události. Hráč musí poměrně pečlivě plánovat svůj postup vzhůru.

Hra je určená především pro solitérní hraní, kdy se hráč snaží překonat nástrahy hory a svůj vlastní bodový rekord. Skvělé je, že i po dosažení vrcholu neopadne napětí, protože začínáte bojovat o život. A je pouze na vás, jestli se rozhodnete to zabalit ještě před vrcholkem, když vidíte zapadat slunce. Sice nezískáte nějaké ty body, ale zase můžete nabrat jinde za včasný návrat. Stejně tak šerpové mají svoje úkoly, které se vám odmění pořádnými body.

Disaster on K2 - žetony

Disaster on K2 je tvořeno jedním tvrdším papírem, na kterém je obrázek hory. Na to, že je herní plán pouze z papíru, se na něm hraje dobře. Především je ale chytře rozvržený se třemi stupnicemi.

Disaster on K2 je pěkná hra, která se zaměřuje především na simulaci podmínek na výstupu na K2. Obsahuje pěkný systém událostí, které si můžete (i v případě negativních) koupit a provést a tím oddálit tmu. Pokud dílek nekoupíte, pak se slunce posune na nebi o kousek dál. Hra je napínavá až do konce hry a má promyšlený systém pro hru samotného jednoho hráče.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTom Decker
IlustraceScott Everts, Ray Flowers
VydavatelVictory Point Games
Rok vydání2011
Počet hráčů1 - 2
Herní doba60
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(3 voters)
KategorieSports
MechanismyChit-Pull System, Pick-up and Deliver
RodinaMountain: Himalayas, Mountains: K2, Series: Disaster in the Himalayas, Series: Euro Games (Victory Point Games), Sports: Mountain Climbing

Více o hře.

Recenze: Disaster on K2 – sólové dobývání K2
Disaster on K2 je poctivou simulací přežití na druhé nejvyšší hoře světa, na K2. Slůvko „disaster“ v názvu napovídá, že to nebude nic jednoduchého. Na začátku si musíte vybrat správný tým a průvodce. A po cestě vzhůru se budete potýkat s lavinami a dalšími nebezpečími, které může horolezce potkat. Výrazně vám pomohou průvodci, kteří mají občas schopnosti trochu supermanovské, ale často se opravdu hodí. Ve hře si musíte za cenné body nakupujete události. Pokud vylosovanou kartičku nekoupíte, musíte ji přidat do fronty přibližující stmívání. Tím jste občas motivovaní si pořídit a provést dokonce i negativní událost, což je skvěle vymyšlený systém. Souboj je nejlepší v jednom hráči jen proti hoře, právě na to je hra nejlépe stavěná. Trochu dolů ji sráží zpracování z papíru a žetony, které se při vycvakávání drolí. Přesto je Disaster on K2 zajímavou volbou pro fanoušky hor a pokročilé turistiky.
Klady:

+ neobvyklé téma
+ poctivá simulace
+ možnost volby průvodce
+ elegantní systém nakupování událostí
+ i po dosažení vrcholu máte stále zájem hrát dál
+ náhoda při sestupu
+ sólo hra
Zápory:

- zpracování
- chybí pytlík na losování událostí
- dílky se při vycvakání dělí
- cena
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hra o trůny Intriky Západozemí