Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Disko švábi – trsání v záři reflektorů

disko-svabi-01

Reproduktory duní a světla blikají. Ve stínech pod pódiem se vlní hromada těl oblečených do těch nejroztodivnějších a odvážných kreací. Pohyby jsou v záblescích světla trhané, ale přesto vypadají divoce, jak by je žádné lidské tělo nikdy nemohlo zvládnout. Teprve poté se z balkónu zadíváte na tanečníky pečlivěji a uvidíte tykadla. S hrůzou zjistíte, že tanečníci nejsou lidé.

O to větší děs by nejspíš způsobilo zjištění, že se jedná o obrovské švábí tanečníky. Naštěstí tohle není realita, ale desková hra, ve které švábi mohou vypadat roztomile. A právě na to sází karetní hra Disko švábi, kterou si pro všechny hravé připravil autor Martino Chiacchiera. A zatímco ilustrace vytvořil Michael Menzel, celou krabičku k vydání připravili ve společnosti ABACUS Spiele. Do češtiny pak hru převedla firma REXhry.

Malá krabička nabízí obsah dle očekávání – sadu osmdesáti karet. S nimi ale na dně leží také jedna kartonová destička představující disko kouli. To označí na stole taneční parket, takže ji hráči položí jednoduše do středu stolu. Z balíčku vytřídí hráči dvě speciální karty a zbude jim šest sad po třinácti kartách, které se liší na první pohled barvou zadní strany. Každý hráč si tedy vybere jednu svoji rodinku švábů a zamíchá svých třináct karet. Poté všichni účastníci horní kartu svého balíčku umístí doprostřed stolu k disko kouli. To určí začínajícího hráče, který si vezme kartu shody. Karty tam ale zůstanou jako kořist pro první kolo.

disko-svabi-08

Všichni hráči pak zahájí souboj dobráním trojice karet. Právě z nich mohou v prvním i všech následujících kolech vybrat vždy jednu kartu dle svých plánů a položit ji obrázkem dolů před sebe. Jakmile mají všichni účastníci vybráno, jsou všechny karty odhaleny a je na čase, aby hráči do svých řad rekrutovali šváby tanečníky.

První dostane příležitost hráč, který vyložil kartu s nejnižší hodnotou. Může si vybrat libovolnou z nabídky švábů u disko koule. Novou kartu si hráč vyloží před sebe do řady, aby byla jasně viditelná jeho kompletní sbírka ze všech kol. Takto se postupně dostanou k výběru všichni hráči, ale čím později se dostanou k tahu, tím méně si mohou vybírat. Až poslední hráč v pořadí si musí vzít kartu, která na něj zbude.

Karty, které byly v tomto kole zahrané, se nyní přesunou doprostřed ke kouli. Z čekatelů na taneční parket se stanou showmani, ale současně také kořisti pro následující kolo. Všichni účastníci si doplní počet karet v ruce zpět do tří a všechno pokračuje dalším kolem.

disko-svabi-03

Kdykoliv se ale ve sbírce někoho objeví švábi dvou stejných číselných hodnot, musí hráč odhodit rovnou obě tyto karty stranou. Do partie už se tito švábi nevrátí. Všechno pokračuje až do chvíle, kdy hráči použijí kompletní třináctku svých karet a rozeberou si je do svých sbírek. Vítězem se pak stane ten, kdo má celkový součet svých karet nejnižší.

Disko švábi jsou jednoduchým karetním honem za body. Ale nabízí velmi zajímavé rozhodování pro všechny účastníky. Volbou karty v kole totiž nejenže určují pořadí, ve kterém se dostanou k volbě aktuálně tančících šoumenů. Musí ale mít současně na paměti, že všechny použité karty se přesunou v následujícím kole do středu tanečního parketu, kde je budou moci získat.

Hráči tak musí každou kartu hodnotit ze dvou pohledů. Na výběr mají po většinu času ze tří hodnot a je pouze na nich, jak hodně budou chtít riskovat. Nakonec jde ale také o to, co vyberou ostatní, protože teprve pohled na všechny karty současně všechno rozhodne.

disko-svabi-09

Protože všichni mají k dispozici stejnou sadu třinácti čísel, je velká pravděpodobnost remíz. Jejich rozhodování je stanoveno už na začátku partie a řídí se kartou shody, kterou dostal hráč s nejlevnější startovní kartou (u disko koule) během přípravy. Nakonec jde tedy jen o to, jak každý z účastníků se svými kartami naloží a opravdu jde o schopnosti. Pouze zamíchání karet má důsledek, že každá hra je trochu jiná.

Partie je samozřejmě jednoduchá a rychlá, ale to použití karet není úplně samozřejmé a intuitivní. Hráči si musí dobře uvědomit vazbu mezi dvěma koly a tomu uzpůsobit volbu své karty pro hlasování. A díky tomu jsou nakonec Disko švábi pro děti až kolem osmého a lépe desátého roku věku.

Celkový zážitek závisí výrazně na počtu hráčů, protože čím víc účastníků, tím více karet je na výběr v jednotlivých kolech a tím napínavější je také aukce o pořadí. Duel má sice svoje specifická pravidla, která ale zahrnují fiktivního třetího hráče. A to je vždy potíž.

disko-svabi-12

Hráči pří sbírání sad musí myslet takticky, protože chtějí karty s co nejnižšími čísly. A pokud už mají tu smůlu, že na ně nějaká vysoká hodnota zbude, mají možnost se jí zbavit. Stačí sebrat ještě jednu kartu stejné hodnoty a jsou odhozeny bez efektu obě.

Disko švábi jsou jednoduchou karetní hrou, ve které se hlasuje, tajně vybírá a nakonec se doufá v co nejnižší bodový zisk. V tomto případě je totiž společnost švábů považovaná za přítěž. Hra má na svoji karetní povahu překvapivé téma, ale především hratelnost. Disko švábi jsou důmyslnou zábavou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartino Chiacchiera
IlustraceMichael Menzel
VydavatelABACUSSPIELE, GoKids 玩樂小子, Happy Baobab, REXhry, White Goblin Games, Z-Man Games
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk8 and up
KategorieCard Game
RozšířeníParty Bugs: Blind Date
RodinaAnimals: Cockroaches
Alternativní názvyDisko švábi, 蟲蟲派對, 이름이 모에요?

Více o hře.

Recenze: Disko švábi – trsání v záři reflektorů
Disko švábi jsou elegantní karetní hrou, která sice nevynikne v nižších počtech, ale jakmile do partie přizvete dostatek soupeřů, čeká vás zábava. Hra je totiž překvapivě chytrá a plná možností. Na zábavnosti má velký podíl také dobře zvolené téma, se kterým souvisí i podařené ilustrace. Kvalitních malých karetních her na českém trhu je překvapivě docela nedostatek, takže Disko švábi jsou určitě vítaným přírůstkem.
Klady:

+ rychlost hry
+ dobré a vtipné téma
+ chytré bodování
+ provázanost dvou kol mezi sebou
+ stejné šance pro všechny
Zápory:

- ve dvou není tak zajímavá
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Brass Lancashire – průmysová revoluce v kapse