Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Divočina – monstra země, vody i vzduchu

divocina-01

Ještě včera byla moje klec neexistovala. Chytal jsem monstra jen tak pro radost a zase jsem je po úspěšném lovu pustil na svobodu. Jenže pak jsem se doslechl, že ostatní krotitelé začali zavírat volně pobíhající stvoření a vyrábí si tak armádu. Nezbývá mi tedy nic jiného, než se také pustit do zajímání příšer, ačkoliv doufám, že je nikdy nebudu muset použít k boji.

Tohle přání se ale našemu hrdinovi nesplní, alespoň ne, pokud se budeme řídit pravidly nové karetní hry Divočina. Jedná se o původně českou hru, kterou vytvořil Michal Peichl, který ztvárnil také ilustrace jednotlivých monster. Hru si vyhlédla společnost Albi a zaštítila ji z produkčního hlediska.

Malinká krabička ukazuje letící Devoraptory a uvnitř nabídne dva zafoliované balíčky. Dohromady tak hra nabídne 86 karet, které hráči zamíchají a z vytvořené hromádky rozdají každému z účastníků pět náhodných karet.

divocina-07

V partii se všichni soupeři střídají. Pokud hráč na tahu nemá v ruce vhodné karty, může si dobrat jednu novou z balíčku a ukončit tím svoji akci. Většinou se ale bude snažit využít karty monster a vyložit je před sebe, ať už samostatně nebo jako pár či stádo (tři karty stejného druhu). Hráči tak neustále obohacují svoji armádu s pomocí nových karet, které vždy vytvoří novou oddělenou sadu.

Počtem vykládaných karet stejného monstra hráči ovlivní, jakou schopnost mohou ihned po zahrání aktivovat. Na výběr mají tedy z celkových tří, které postupně nabývají na síle s větší skupinkou karet. Soupeři si tak mohou krást karty, dobírat nové, spojovat nebo rozdělovat vlastní skupinky zvířat.

I když jsou obvykle útoky nečekané, hráči se proti nim mohou bránit a odvrátit negativní efekt. Jenže taková defenzíva není zdaleka zdarma, protože napadený hráč musí zahodit dvojici karet.

divocina-03

Souboje pokračují hraním, dobíráním i akcemi až do momentu, kdy v dobíracím balíčku dojde zásoba karet. Po celou dobu hráči vykládají zvířata různých druhů, ale i jednotlivé rasy se mezi sebou dělí na samce, samice a alfu. Toto rozlišení je viditelné v levém horním rohu. A ve stylu celé hry i tady se vše boduje podle velikosti stáda samiček, samců, alf. Tato stáda a skupinky (jednotlivci ne) přinesou hráčům body a nejvyšší celkový součet určí vítěze.

Divočina je jednoduchou soubojovou karetkou, ve které se hráči snaží jednoduše sbírat sady karet a vytvářet z nich vhodné kombinace. Čím se nakonec tato novinka odlišuje od konkurence, jsou dvě kvality karet – je tu barva a pak pohlaví.

divocina-08

Schopnosti karet se opravdu výrazně zaměřují na soupeře a přikládání karet z jejich ohrádky na stole. To může být samozřejmě pro někoho až příliš, ale obecně to hře svědčí, protože hráči se musí mít na pozoru i mimo svůj tah. Je pak dobře, že mají možnost reagovat obranou až ve chvíli, kdy ví, jaký útok na ně míří. Tím si mohou v ruce vždy schovávat nějaké záložní karty pro defenzívu, protože jejich počet v ruce je neomezený.

Hraní karet je zajímavé, protože v ruce musí vytvářet sady. Ale není skupinka jako skupinka, někdy se vyplatí zahrát méně karet pro slabší efekt, jindy se budou rivalové snažit nabít plnou sílu. Jejich úspěch je ale z velké části ovlivněný štěstím, jaké karty se navrchu hromádky objeví ve správnou chvíli.

divocina-10

Sbírání sad samozřejmě není nic nového. Naštěstí je ale hra z hlediska průběhu docela originální a plná vyhodnocování efektů. A díky neustálému kontaktu mezi hráči se zábavou nešetří. A to znamená i obecně kvalitní hratelnost, ačkoliv samotné téma a příběh vypadají tak trochu vařené z vody.

Celá pravidla jsou jednoduchá a vejdou s v podstatě na jednu stránku. Díky tomu stačí, aby děti uměly číst a mohou bojovat a chytat monstra i pro sebe. Partie je bezproblémová i s ohledem na délku, ačkoliv dobírání karet je relativně pomalé, nebudete potřebovat více než půl hodinky času.

divocina-12

Divočina je snadnou, ale velmi soupeřivou karetní hrou. Hráči střádají správné skupinky monster, ale především je potřebují používat ve správných sadách. Karty obsahují atraktivní ilustrace a je dobře, že se liší nejen napříč rasami, ale podle obrázku poznáte i pohlaví. Celkový dojem z Divočiny je tedy velmi dobrý a o to lepší zprávou to je proto, že se jedná o původně českou hru.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichal Peichl
IlustraceMichal Peichl
VydavatelAlbi, Albi Polska
Rok vydání2020
Počet hráčů3 - 5
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieCard Game, Fantasy, Mythology
MechanismyOwnership, Set Collection
Alternativní názvyBestiariusz

Více o hře.

Recenze: Divočina – monstra země, vody i vzduchu
Divočina je karetní hrou, ve které si všichni soupeři nejdříve skrývají své trumfy v ruce. A teprve postupem času vykládají sady monster na stůl, vytváří z nich stáda a podle jejich zahraného počtu využívají schopnosti. Partie je efektní, a ačkoliv je docela náhodná, tak umí pobavit. Divočina je příjemný objev ve vesmíru karetních her, které nejsou jen o klidném střádání.
Klady:

+ různé síly karet podle zahraného počtu
+ originální propojení se sbíráním
+ konfliktní
+ jednoduchá pravidla
+ půl hodinky na partii
+ bodování není podle barev
Zápory:

- náhoda
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lotti Karotti – karotka versus zajíci