Recenze: DoDeLiDo – kadeřník pro zvířata

dodelido-10

Zvířata v zoo to mají těžké. Den co den jen tak leží nebo popochází ve výběhu a vypadají pořád stejně. Díky neustálým připomínkám plameňáků jsme jako první na světě pořídili zvířecího kadeřníka. Pracuje v noci, aby nebyl nijak narušen zážitek pro platící návštěvníky, a udělá se srstí zvířat přesně to, co si zamanou. Některé tak chtějí nejen kudrlinky nebo narovnání, ale třeba i jinou barvu. A lidem se to líbí.

Právě nové barvy zvířat hrají velkou roli v karetní hře Dodelido, kterou si pro hráče připravil oblíbený autor jednoduchých rodinných her – Jacques Zeimet (Duch). Jeho nový výtvor zaštítila společnost Drei Magier Spiele a o ilustrace se postaral Rolf Vogt. Do svojí rozšiřující se stáje her v češtině si krabičku vyhlédla společnost ADC Blackfire.

Na malé krabičce vidíme zuřícího krokodýla, který má zelené bříško. A nevypadá zrovna šťastně. Uvnitř boxu najdou hráči dva balíčky protáhlých malých karet a na každé z nich je portrét jednoho zvířátka. Všichni účastníci partie si karty po zamíchání rozdají mezi sebe rovným dílem a partie začíná.

dodelido-05

Na stole leží tři balíčky karet. Úplně před začátkem partie jsou pouze imaginární, ale hráči je postupně obsadí kartami a postupně tak budou na stole vznikat kombinace tří zvířátek (karet). Právě ty trojice musí hráč na tahu sledovat a reagovat, jakmile se na stole objeví dvojice nebo trojice stejného druhu nebo barvy.

Právě podle toho, která z vlastností má na kartě převahu, musí nahlas hlásit buď barvu, nebo druh zvířete. Mezi přítomná nabarvená zvířátka se ale může přimotat také želva nebo krokodýl. A ty přidávají nové prvky do výkřiků – ehm představuje zpomalené uvažování želvy. A zubaté zvířátko z víka hry znamená, že hráči nebudou nic říkat. Místo toho musí rychle jednat a plácnout rukou mezi prvními na kartu. A v případě, že by se počet barev i zvířat stejné barvy shodoval, pak je konečně čas na titulní výkřik Dodelido!

Kdykoliv někdo udělá chybu, tedy vykřikne, co nemá, musí si za trest vzít ze středu stolu všechny tři hromádky a přidat si je pod tu svoji. Stejný trest čeká i na toho, kdo je nejpomalejší v plácání dlaní, když se na stole objeví krokodýl. A pouze ten, kdo jako první odhodí i poslední kartu a neprovede při tom žádnou chybu, se stává vítězem.

dodelido-03

Dodelido je tedy podle popisu naprosto klasickým přírůstkem do rodiny postřehových her. Hráči musí reagovat na situace ze tří karet, což není extrémně těžké. Jen těch možností je více, takže se často popletete. I tak je ale hra velmi dobře vhodná pro děti školou povinné i jejich rodiče, kteří si společně užijí špetku zábavy.

Těch možností, jak se mohou barvy a zvířátka zkombinovat, je celá řada. A mají různá řešení, hráči tedy musí nejdříve alespoň chvíli váhat, než něco vykřiknou. Taková chyba se totiž velmi nevyplácí. Balíček karet je totiž jediným způsobem, jak lze celou partii vyhrát.

dodelido-06

Zajímavým nápadem je skutečnost, že ve svém tahu vždy hraje pouze aktivní hráč. Má ale přesto jen zlomek vteřiny na rozhodnutí, protože samotná pravidla doporučují v případě váhání ihned pískat chybu. Tady je ale také jediný tenký led, kdy není přesně dané a spravedlivé, jak tato váhání rozumně měřit.

Celá hra nabízí jednoduché, ale napínavé momenty. Zábava samozřejmě pramení především z omylů, které někdo dříve nebo později udělá. Ale i přes ty chyby se celá partie vejde do patnácti minut, proto se vždy najde někdo, kdo těch karet nemá tolik. A ve výsledku je jedno, kolik hráčů se partie účastní, protože do každého tahu jsou zapojení všichni. Musí hlídat krokodýla.

dodelido-08

Dodelido je hra jednoduchá a rozhodně se od ní nedočkáte nějaké špetky originality. Ale ačkoliv tu všechno už bylo, hráči v ní i tak naleznou zalíbení. To proto, že postřehovek doma není nikdy dost. Ať je to tedy vaše první nebo pátá, budete ji spravedlivě střídat s těmi ostatními. Dodelido je kvalitní lehká zábava se zvířátky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJacques Zeimet
IlustraceRolf Vogt
VydavatelADC Blackfire Entertainment, Drei Magier Spiele, Gigamic
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 6
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Card Game, Children's Game, Real-time
MechanismyActing
RodinaAnimals: Alligators / Crocodiles, Animals: Camels, Animals: Penguins, Animals: Zebras
Alternativní názvyDodelido

Více o hře.

Recenze: DoDeLiDo – kadeřník pro zvířata
Dodelido je hrou, která přes kopírák s trochu jiným tématem udělá zase ten postřehový mumraj na vašem stole. Hráči ale ve svém tahu obvykle soupeří jen sami se sebou a svými chybami. Mezi zvířátky musí správně identifikovat barvy i tvary, aby našli největší skupinku shod. A tu musí ohlásit ostatním. Jednotlivá kola jsou rychlá, ačkoliv nikde není stanovený jasně limit, jak dlouho může hráči váhání trvat. Dodelido je ale solidní postřehovou zábavou pro každého, i když je to v podstatě taková klasika.
Klady:

+ legrace při hraní
+ jednoduchá pravidla
+ dobré i ve vyšších počtech
+ hráči ve svém tahu nemusí s nikým soupeřit (obvykle)
+ u dětí trénuje reakce
Zápory:

- absence originality
- v tahu hráče není žádný časový limit
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Magic the Gathering – Arena of the Planeswalkers