Ohnivý dech je tou nejstrašnější zbraní, se kterou jsem se kdy potkal. A teď jsem se doslechl, že prý se rodinka malých draků zatoulala kamsi do údolí a nemohou se odsud dostat. Potřebují pomoc od hasičů. Žádné rukavice ale nejsou dost silné, aby uchránily ruce před tím obrovským žárem. Existují pouze magické hůlky, kterými je můžeme zachránit. Dnešní výjezd bude opravdu zajímavý.
Vítejte v Dračím údolí a také před stejnojmennou krabicí, kterou si na nás připravili autoři Johannes Berger a Julien Gupta. Jedná se o hru, která vyšla v produkci společnosti Queen Games, ale později si ji vzal pod svá překladatelská křídla Piatnik. A přinesl ji v češtině.
Ohnivá zábava s draky se ukrývá ve žluté velké čtvercové krabici, na jejímž víku najdeme nejen jednoho ztraceného dráčka, ale také čaroděje, který se ho snaží zachránit. A uvnitř na hráče čeká v první řadě velká čtvercová deska, která zakrývá celé dno. Snadno zůstane ležet na výplni dna krabice a právě tak bude působit jako herní plán. K tomu hráči budou potřebovat také tři křížové otvory, do kterých budou muset zasunout překážky. Přece jste si nemysleli, že ten dračí odlet bude tak jednoduchý?
Na dně krabice totiž na hráče čekají kartonové díly představující kamenné stavby nebo stromy, které po sestavení zasunou právě do těchto připravených otvorů. Hráči pak dostanou také jednu menší destičku pro čaroděje Razandara, který hráčům chce v jejich snažení zabránit. Obsahuje několik políček na cestě. Z kartonů hráči sestaví také jednu zakletou věž se čtyřmi stěnami a střechou. Ta právě bude místem, kam kamenná čarodějná stezka vede.
Na hráče ale čekají také kostky, dřevěné figurky dráčků (je třeba je ozdobit samolepkami), jeden látkový pytlík a také dvojice velkých dřevěných čarovných hůlek. Ale ani pak to není všechno, protože na dně se ukrývá také tucet dračích karet s obrázky hlavních hrdinů a pak šestice čarodějnických žetonů pro vyšší obtížnost hry.
Začátek partie počítá s herním plánem v podobě krabice. Ta je rovnou vybavena všemi kartonovými stavbami. Někde stranou vedle (v předem dané vzdálenosti dvou hůlek, tedy asi 40 centimetrů) položí hráči Razandarův plánek a na jeho konec také sestavenou zakletou věž. Figurky dráčků začínají partii v plátěném sáčku, zatímco černokněžník se postaví na startovní pole vesnice. Hráči dostanou rovný podíl destiček dračích karet podle pravidel.
Právě tyto barevné destičky budou ukazovat, která dvojice hráčů bude zrovna spolupracovat. Jeden z hráčů si vezme bílou kostku a hodí s ní. Výsledná ikona určí, co se bude dít. Kromě vylosování jednoho dráčka a snahu o jeho záchranu se mohou hráči také nadít posunu čaroděje Razandara směrem k věži nebo naopak zpět (symbol sluníčka).
Nejdůležitější jsou ale obrázky dráčka. Ty znamenají, že hráč ještě musí sáhnout do pytlíku a vytáhnout jednu z figurek. Tu rovnou položí na střechu věže, kde je malý dráček v nebezpečí. Do akce jsou povolaní dva hráči, kteří mají destičky stejné barvy ve svém držení. Ti budou pověření záchrannou akcí.
Každý z těchto dvou účastníků vezme jednu kouzelnou hůlku a společnými silami se pokusí vyčarovat kouzlo dračí let. Tyčinkou zatlačí z jedné a druhé strany na figurku a společně ji přesunou do dračího údolí, kde bude v bezpečí. Pokud se jim to podařilo, destičky mohou zahodit a hra pokračuje dál snahou o záchranu ostatních.
V případě neúspěchu však malý drak musí zpět do pytlíku. Hráči, kteří kouzlo pokazili, nyní předají využité barevné destičky draka svému sousedovi. Potom nastává čas pro černou kostku, jejíž hodnota určí, o kolik se za trest posune čaroděj kupředu.
Všichni hráči se společně snaží zachránit celé stádo draků. Pouze tak mohou zvítězit. Na všechno mají jasně daný čas, který skončí ve chvíli, kdy čaroděj Razandar dorazí do svého domu. V tu chvíli už je jasné, že hráči se svými kouzly neuspěli.
Dračí údolí je hrou, která je založena čistě na prvku šikovnosti. Úkol samotný to není vůbec jednoduchý, protože na figurku je třeba tlačit poměrně velkou silou, aby mezi špičkami hůlek neproklouzla a nespadla dřív, než se v poklidu uvelebí v bezpečí lesa.
Je dobře, že hráči napříč partií spolupracují v různých týmech. To zaručuje, že se všichni cítí zapojení do partie a vyzkouší si spolupráci se všemi členy skupiny. Všichni ale současně pracují pod tlakem, protože času není moc. Za každou chybu se draze platí. Navíc pokud někdo neuspěje, už podruhé toho samého draka posouvat nebude.
Výjimkou je partie ve dvou, kde po celou dobu budou hráči spolupracovat jen mezi sebou. V tomto případě destičky vlastně nejsou potřeba a je hned jasné, jestli hráči uspěli nebo ne. Více účastníků znamená zajímavější partii s měnícími se partnery. To je určitě lepší, ale ani tady nedostaneme do hry žádný nášup taktiky. O náplni kola rozhoduje kostka, a pokud se rozmyslí, že posune Razanadara kupředu, pak s tím nic hráči nenadělají.
V krabici ale hráči najdou také různé možnosti, jak si svoji úlohu ztížit. To zale hráči najdou také různé možnosti, jak si svoji úlohu ztížit. To zpočátku sice nebude potřeba, ale později účastníci záchranné výpravy za draky ocení, že mohou využít tenčích magických hůlek. Ty slouží jako rozšíření. Mezitím ale budou muset trénovat, protože na klasické kostce se kromě samostatného portrétu draka nachází i obrázek se žhavou koulí. V takovou chvíli musí hráči přenést obě figurky současně.
Hra je zcela jasně směřovaná na děti. Ty ale budou mít velký problém uspět. Jak už jsme zmínili, na udržení těžkého kamene je potřeba vyvinout solidní sílu. Toho možná děti nebudou schopní, což je trochu škoda, protože jinak se jim náplň hry velmi zamlouvá.
Dračí údolí po vás chce pevnou ruku. Hra ale nepřináší nic opravdu hravého do mixu, který vlastně znamená jen přenášení kamene mezi místy s pomocí hůlek. Nic víc prostě v téhle hře nehledejte. Pokud vám to nevadí a tohle je přesně ta šikovnostní hra, kterou hledáte, nebudete zklamaní. My všichni ostatní si ale nad Dračím údolím vzdychneme, že mohlo určitě být lepší.
Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam) | |
Autor | Johannes Berger, Julien Gupta |
Ilustrace | Daniel Döbner |
Vydavatel | Queen Games, Rebel Sp. z o.o. |
Rok vydání | 2014 |
Počet hráčů | 2 - 4 |
Herní doba | 20 |
Minimální věk | 6 and up |
Jazyková závislost | No necessary in-game text (1 voters) |
Kategorie | Action / Dexterity, Children's Game |
Mechanismy | Cooperative Game |
Rodina | Creatures: Dragons, Series: Queen Kids |
Alternativní názvy | Im Tal der Drachen, Smocza Dolina, La Vallée des Dragons |
Více o hře.
+ střídání dvojic hráčů
+ variabilní obtížnost
+ nápad s přenášením dílků
+ dětem se draci líbí
+ herní doba
- velmi náhodná hra
- chybí hra