Recenze: Dragon Valley – Rise of Corundia

Dragon Valley - balení

Prý existuje údolí plné draků. Nikdo ho ale neviděl. Všichni hrdinové, kteří se tam vydali, se už nevrátili. Ale bylo to proto, že je draci sežrali? Nebo tam je tak dobrý život, že se jim už nechtělo zpátky? Tahle otázka sžírá všechny obyvatele vnějšího světa.

Tajemným průsmykem se vypravily armády, které objevily zemi hojnosti. Jenže draci a orkové nepřivítali lidské návštěvníky s radostí, ale místo toho ohněm a kameny. Bitva trvala deset let, během nichž se podařilo lidem postavit u průsmyku hrad. Následuje historie plná magie, která nás přivádí k dnešnímu obléhání hradu. Draci se stále nesmířili s příchodem lidí, a tak se vy, spolu s dalšími třemi bratry postavíte do čela armád a pokusíte se ukončit toto krveprolití..

Návštěvu mezi draky nám nabízí desková hra Dragon Valley od vydavatelství Diamond K Games. Designérovo jméno zní CW Karstens a mezi testery této hry se objevilo i jméno Bryana Popea, autora Mage Wars (recenze). S ilustracemi dodal duši celé hře Kurt Miller. A jak se k ní dostanete vy, jako hráči? Stačí zajít do Tomových her (ať už online nebo osobně) a koupit si ji, protože právě oni ji nabízí na našem trhu.

Dragon Valley - připravená hra

Krabice ukazuje divokého draka chrlícího oheň na malinké lidi. Ale v pozadí nezůstávají ani orkové se svými obrovskými kladivy a oštěpy, kteří zlikvidují všechny, kdo se před plameny stačili schovat. V nápisu Dragon Valley na vás z malého písmene „o“ shlíží dračí oko, až se bojíte otevřít krabici, aby tam opravdu nebyl a nenakukoval přes dírku ve víku.

Nakonec ale seberete odvahu a s úlevou zjistíte, že to bylo jen zdání. Uvnitř najdete velký herní plán zobrazující hrad a bojiště před ním. Do jeho brány vede cestička z bojiště, počítající od -5 do 30. Ale tím nejdůležitějším jsou pozice pro čtyři lidské základny vybudované v lesích. Mají společný úkol zničit a zahnat nepřítele na útěk, ale současně také mezi sebou soupeří o co největší slávu. Pouze jeden z hráčů může být tím, kdo bude v legendách vystupovat jako vítězný hrdina.

Čtyři pozice o 21 čtverečcích budou místem pro nejrůznější podpůrné budovy obránců, jejich vylepšení, ale také malou pevnost. To uprostřed na paloučku je devět udusaných míst, které představují nepřátelské teritorium.

Dragon Valley - rozehraná hra

Kromě hlavní desky najdete v krabici také hráčské nápovědní destičky a stahovací plátěný pytlík, který bude sloužit k losování. Karet je uvnitř pouhých dvanáct a představují královskou pomoc vám, jako generálům.

Zbytek tvoří žetony, které zaplní herní plán – 54 budov pro hráče a devět destiček nepřátelských území. Kulaté žetony patří hráčům a představují ukazatele bodování a také je samotné (generály) na plánu. Zbývají tři stavové žetony – pro startovního hráče a dva kastelány. No a ostatní už jsou pouze kostičky různých jednotek – deset trebuchetů, patnáct lučištníků, patnáct rytířů a deset beranidel doplňuje desítka rozzlobených zelených orků a další desítka červených draků. Fialová barva je navíc a mají ji kostičky, které ukazují hráčům stav různých věcí ve hře.

Příprava partie je jednoduchá a tvoří ji devět kroků. Všechno začnete vyložením herního plánu a jeho zabydlením nepřátelskými dílky. Všech devět zamícháte a náhodně je rozmístíte obrázkem dolů. Jeden žeton položíte na počítadlo bodů (na políčko nula, s dalšími zápornými místy za sebou) a poblíž desky položíte všechny fialové kostičky a také zamíchané budovy. Jednotky pak nasypete do plátěného pytlíku.

Dragon Valley - rozehraná hra

Každý ze soupeřů si vezme nápovědní kartičku a také dvojici svých válečných generálů. Jeden z hráčů dostane po náhodném určení symbol začínajícího hráče, který zamíchá karty královy pomoci a položí je na plán jako dobírací hromádku za zdi hradu.

Na tomto místě najdete také nápovědu pro první fázi každého kola, která je závislá na počtu hráčů. V této úvodní části si hráči mezi sebe rozdělí královu pomoc. Ta představuje kartičky budov, trochu jednotek a také karty výhod. Hráči rozdělí materiál do skupinek, které si pak mezi sebe po párech (v případě hry čtyř hráčů) rozdělí. Jinak si hráči prostě vybírají z rozděleného majetku na tři (respektive dvě) hromádky. Pořadí volby je určené počtem vítězných bodů.

Pak je na čase získaný majetek v podobě podpůrných jednotek zapojit do probíhajícího boje. Zatímco kartičky budov a karty pomoci položíte před sebe, vojáci a trebuchety už jsou připravení k bitvě ve vaší pevnosti. Jenže ne všechny jednotky vytažené z pytlíku jsou přátelské. Rozzuřené draky, orky a beranidla položíte také na plán, ale do průsmyku vedoucího k vašemu opevnění.

Dragon Valley - rozehraná hra

Hráči mohou využít také speciálních schopností několika vybraných karet, než se přesunou k nejdůležitější fázi celého boje. Tou je zahrání jedné z dostupných tří akcí. Tou nejjednodušší je reaktivace budovy bratrství. Tyto budovy mají oranžové pozadí (jsou jich čtyři různé druhy) a můžete vždy jedenkrát použít jejich speciální dovednost. Za to je ale otočíte obrázkem dolů. Tato akce vám je znovu zpřístupní.

Druhou možností je postavení budovy. V rámci jedné akce můžete postavit i více budov, které jste získali, ale musí být všechny naprosto identické. Dokončit je můžete ale pouze na místě, které barvou odpovídá barvě budovy – zelené obranné nejdále od hradu na zelených polích, oranžové pro duchovní pouze na oranžovém odstínu nejblíže u hradu,..

Budovy budete potřebovat později, ale teď je čas na popis nejdůležitější aktivity, kterou je pohyb vašich jednotek a také boj, do kterého můžete vstoupit. Každá jednotka má svoji jasně danou rychlost. Přesunout můžete libovolný počet vašich vojáků a není nastavený žádný limit pro počet bojovníků na jednom místě a pozice neblokují ani postavené budovy. Jakmile ale narazíte při cestě na nepřítele, vaše cesta s touto jednotkou končí.

Dragon Valley - detail herního plánu

Pohyb vám ale především umožňuje přejít průsmyk a zaútočit na nepřátelský tábor. Vyberete si jednu z devíti pozicí na louce a položíte na ni svého generála, který označuje obléhání daného místa. Před napadením ale poprvé nevíte přesnou sílu nepřítele, protože dílek je otočený obrázkem dolů.

Teprve po napadení ji otočíte a zjistíte, kolik jednotek potřebujete k potlačení odporu. Svoje kostičky umístíte na místa vyznačená kartičce. Nyní máte možnost aktivovat schopnosti útočných budov, které mohou nahradit některé jednotky. Pro tyto účely použijete fialové speciální kostičky. Úspěšné obléhání vám přinese body natištěné ve znaku korunky na nepřátelské kartičce. Ovšem přijdete o všechny hrdinné jednotky, které vám v tom pomohly.

Hráči si navzájem s obléháním mohou vypomáhat, i když druhý nechce. Ale svým nájezdem musíte být schopní nepřítele dorazit, jinak kostičky na obsazené místo přesunout nesmíte. Body dostane pouze hráč, který útok dotáhnul do úspěšného konce, ale snížený o počet jednotek přítomných před jeho zásahem.

Dragon Valley - rozehraná hra

Kdykoliv se dostanete do přímého křížku s nějakým nepřátelským stvořením (například v průsmyku, kde na vás čekají nebo kdekoliv na louce před vaší pevností), musíte bojovat. Tady platí jednoduchý princip kámen-nůžky-papír, kdy na každý druh vojáků i monster platí právě jedna specifická zbraň. Zajímavé je, že velmi často umřou třeba oba. K přehlednému vyhodnocení slouží připravená tabulka na vašich pomocných kartách. Za vítězství také dostanete odměnu v podobě bodů.

Před závěrem kola je čas, abyste využili i ty obranné budovy. To znamená, že se budou pohybovat nepřátelské jednotky směrem z průsmyků k vašim pevnostem. I zde platí, že každý typ má svoji pevně danou rychlost. Jakmile některý z nepřátel překročí obranný val a vstoupí na světle žlutá políčka, hráč za každý jejich krok ztrácí jeden vítězný bod. Beranidlo vám zase dokáže ničit budovy, ale ve hře potkáte i spoustu dalších interakcí mezi nepřátelskými jednotkami a vašimi stavbami.

Jakmile všichni hráči posunou nepřátelské jednotky vstříc svému domovu, kolo končí. Musí zahodit všechny nevyužité karty pomoci, které mohly používat ve většině případů právě jako podporu v průběhu akcí. Partie pak končí ve chvíli, kdy někdo dosáhne třiceti bodů. Nejdříve se ale dohraje aktuální kolo, takže soupeři mají ještě šanci jej předběhnout. Kdo má na konci kola nejvíce bodů se stává vítězem a drakobijcem.

Dragon Valley - karty

Dragon Valley je napínavá strategická hra, která je jednoznačně nejlepší ve čtyřech hráčích. Je plná unikátních mechanismů a myšlenek, které jste jinde neviděli (mechanismus dělby byl použitý už ve hře San Marco, ale v rámci deskové recyklace se dá stále považovat za jedinečný – pozn. red.). Dohromady působí tak trochu jako desková verze jedné z těch oblíbených „tower-defense“ her, ve kterých se musíte správným rozmístěním věží ubránit nájezdům.

Každé kolo začíná napínavým rozdělováním prostředků pro dané kolo. Jeden z dvojice hromádku (například 3 budovy, 3 karty a pět kostek namíchaných z jednotek a nepřátel) rozdělí podle svého uvážení, ale druhý hráč si může vybrat, kterou z těch polovin si vezme a kterou nechá pro protivníka. Rozdělování je důležité, protože nejde jen o karty, ale také o jednotky, budovy a nepřátele. Jedná se v podstatě o všechny zdroje, které ve hře dostanete. Rozdělování i vybírání je plné těžkých dilemat – vezmete si nepřátele a dáte všanc svoji obranu? Ale může za to být hodně bodů! K tomu ale potřebujete budovy, které mohou třeba zase být v druhé hromádce..

Výhodu mají hráči s menším počtem bodů, kteří si mohou určit svoji pozici v rozdělování. Celkově se jedná o opravdu propracovaný systém, který vás překvapí a nepřestane udivovat ani po mnoha partiích. S každým losem a partnerem v dvojici se zážitek i rozhodování liší.

Dragon Valley - žetony

Na první pohled to vypadá nespravedlivé a budete frustrovaní, že s tím nemůžete nic dělat, ale i zde mohou hráči ovlivnit víc, než si myslí. Právě toto je jedním z důvodů, proč vás nejspíš nepřesvědčí o kvalitách Dragon Valley hned první partie. Musíte jí dát další šanci a ona se vám odvděčí. Ale je to těžké, protože první partie je delší než ty následující. To ale naštěstí neznamená, že jsou pravidla složitá, naopak všechno je jasné a má jasný účel. Nikdy nezapomenete něco udělat, protože toho není zase tolik.

Pro hru jsou velice důležité karty pomoci, které svým majitelům nabízí nejrůznější výhody. Ale protože je musíte využít v daném kole, jejich síla nevadí. Často se přistihnete při tom, že jim uzpůsobujete svoji taktiku.

Boj je velice jednoduchý a nijak nezdržuje. Navíc si vše můžete jasně naplánovat, protože každý souboj má předem svého vítěze daného. Přitom ale partie zůstávají na hodnotě kolem dvou hodin, ačkoliv v menším počtu hráčů jsou o něco rychlejší. Bohužel mezi tahy jednotlivých hráčů jsou výraznější prodlevy, což není zrovna dobrou zprávou. Přitom ale hra zůstává zábavná ve všech možných počtech soupeřů.

Dragon Valley - žetony

Přesto má partie výtečnou atmosféru. Pocit, že za humny čeká armáda, která se na vás postupně valí, je skvělý. A máte hned dvě řešení, jak se s nimi vypořádat. Nechat to na soupeře, a pak třeba dorazit už načatou obranu nebo se pustit do boje po hlavě. Každá jednotka zde má své pevně dané místo. A pokud dostanete nějakou budovu, která se vám zrovna nehodí do plánu, prostě ji nemusíte stavět za drahou akci.

Důležitý prvek se ukrývá v dokončování započatých obléhání. Protože nepřátelské tábory jsou rozmístěny náhodně, nikdy si nemůžete být jisti, že vaše síly budou na úspěšný útok stačit napoprvé. A pokud jsou ostatní připraveni, mohou jej dokončit, protože všech devět polí je dostupných rovnou z průsmyků hráčů. Vaše snaha přijde vniveč a soupeř shrábne vítězné body.

Dragon Valley je zárukou vynikajícího zážitku, protože tahle hra je prostě jiná. Má krásné zpracování a originální nápady, které si vás získají. Jen to chce trochu trpělivosti, než do těchto novinek pořádně proniknete. Bitva s hordou draků a orků valících se na zdi vaší pevnosti je jen zlomkem dovedností, které zde budete muset prokázat. Kdo by si pomyslel, že středověcí rytíři byli tak přemýšliví?

Hru k recenzi poskytla firma Tomovy hry. Děkujeme

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorCW Karstens
IlustraceKarim Chakroun, CW Karstens, Kurt Miller
VydavatelDiamond K Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba120
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(5 voters)
KategorieCity Building, Exploration, Fantasy, Fighting
MechanismyArea Movement, Tile Placement
RozšířeníDragon Valley Tourneys, Dragon Valley: Hunt for the Fugitive, Dragon Valley: Kickstarter Exclusive – Kings Aid Cards
RodinaCategory: Tower Defense, Creatures: Dragons, Crowdfunding: Kickstarter

Více o hře.

Recenze: Dragon Valley – Rise of Corundia
Dragon Valley je velice zajímavým a originálním počinem na poli strategických her. Nese s sebou několik výjimečných myšlenek, díky kterým je jedinečná, ale také trochu hůře přístupná v prvních partiích. Ale jakmile do ní proniknete, nedáte na zajímavé rozdělování zdrojů na začátku každého kola dopustit. Všichni hráči stojí před těžkým dilematem, protože mohou ovlivnit svůj zisk jen částečně - jeden rozdělí suroviny na dvě hromádky, ale druhý vybírá jako první. Ve zbytku hry se snažíte ubránit nájezdům nepřátelské dračí armády pomocí stavění budov. Za poražené jednotky dostanete body, ale především se snažíte podnikat výpady na jejich tábor, který přináší sladší odměnu. Hráči si mohou v průběhu obléhání vyfouknout vítězství, což zvyšuje napětí. Dragon Valley je velice zajímavá hra, které k dokonalosti chybí jen několik malých drobností, ale i bez nich vás skvěle pobaví..
Klady:

+ skvělé rozdělování zdrojů
+ nájezdníci se pohybují po daných trasách, přes vaše opevnění (v podstatě ve stylu tower-defense her)
+ možnost si navzájem ukrást na poslední chvíli dobývané území
+ skvělá atmosféra
+ jednoduchý boj
+ variabilní karty pomoci
Zápory:

- do hry musíte proniknout
- různé síly budov
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fog of Love – Trouble with the In-Laws