Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dragondraft aneb Dračí show – dračí divadlo se odehrává ve vzduchu

Draci se slétají. Ti, kteří přiletěli včas, se toho snaží využít. Posedávají na cimbuří, ti menší dokonce na střeše a doufají, že budou mít skvělý výhled na celou tu parádu. Všichni účinkující trénovali svá čísla pečlivě řadu měsíců, a to vždy v několika, protože dračí přehlídka je plná nebezpečných momentů a je důležité mít více alternativ. Teprve několik momentů před startem se rozhodne, který z draků opravdu poletí.

A hráči se stanou dračími trenéry v deskové hře Dragondraft, kterou vytvořil designér Benjamin Schwer a svůj výtvor zařadil do nabídky značky HABA, do řady her pro hráče. O ilustrace se postaral Stephan Lorenz. V nabídce našich obchodů hru najdete jako Dračí show, zásluhou distributora značky HABA.

Na víku vidíme několik draků, kteří se nemohou dočkat představení. Zatím jsou ale v klidu schovaní uvnitř boxu a je na hráčích, aby je osvobodili. A ti se do toho s radostí pustí a začnou s velkou společnou deskou, kterou položí do středu stolu a označí na ní úvodní kolo. Jednotliví účastníci si vezmou pak svoji desku představení, umístí ji před sebe a vybaví se navíc jedním dílkem diváka, který umístí na počítadlo příjmu. Vedle plánu pak rozloží nabídku destiček stanů, balíčky karet a dřevěné žetony suvenýrů.

Pak už do hry konečně přiletí draci, stejně jako na začátku každého z pěti kol, kde každé kolo odpovídá jednomu dni dračích slavností. A tak se na úvod jednotlivých dní řadí spousta draků do fronty na svoji šanci. Jejich kartami tak zaplní všech čtyřicet pozic, ve čtyřech řádcích po deseti čekatelích.

Hned v druhé fázi každého kola si mohou hráči z této nabídky vybírat svoje účinkující. Všichni začínají s výběrem v levém sloupci, respektive na kartě nejvíce vlevo v každé řadě. Pokud chce hráč v dané řadě přeskočit nějakého ještě nerekrutovaného draka, musí za to utrpět penalizaci v podobě karty bodláku (za každou přeskočenou kartu), protože ukřivdění draci si to budou pamatovat. Hráči se postupně střídají na tahu a postupně zaplní svůj limit karet v ruce, který je na začátku partie stanovený na devět (a to včetně bodláků!). Při tom se mezi čekajícími draky mohou vyskytnout i skřeti, kteří umí skvěle přiložit ruku k dílu v rámci přípravy celé parády.

Právě s jejich pomocí může hráč postavit místa pro vysoce vážené hosty, stíněná a s dobrým výhledem. Musí k tomu ale obětovat odpovídající počet skřetů, vzít si jeden dílek stanu a položit jej do rohu svojí desky. Nebo může své skřetí pomocníky naučit speciálním trikům a do svého představení tak zahrnout stánek se suvenýry nebo ohňostroje, čímž naláká další diváky.

Samotná show je vždy grandiózní. Ale na samotném složení dračích letek závisí, kolik diváků se přijde na představení podívat. A právě sady jednotlivých barev určí hráčům jejich skóre, ve spojení s již zmiňovanými výhodami a stany získanými díky skřetům. O počet návštěvníků si hráč navýší svůj ukazatel a poté je čas vytvořit nové fronty a začít další kolo. Po pátém kole je pak na čase zjistit, kdo měl v součtu nejúspěšnější představení, tedy přilákal nejvíce diváků.

Dragondraft je hra plná draků, kteří se předhánějí v tom, jak uhranout obyčejným divákům. Jejich show jsou ale jen tak dobré, jako je početná a sehraná jejich letka. Pokud se tedy podaří hráčům najmout dostatek stejných draků, může se těšit na pořádně nadité kapsy plné zlata, ale především slávy. O tu nakonec v této partii jde především, protože právě počet diváků je pro všechny účastníky určující při hledání vítěze.

Ve středu hry ale zůstává sbírání sad, tedy velmi tradiční a známý mechanismus. Draci čekají na svoji šanci ve čtyřech řadách, ze kterých si mohou hráči vybírat, a dokonce mohou i přeskakovat ty, kteří jsou na řadě. Jen je to bude stát místo v ruce, které jim zaberou trestné karty (bodláky). Musí tedy velmi dobře plánovat a volit riziko jen ve chvíli, kdy je to nezbytné.

Protože hráči volí draky pro každý den znovu a mohou si nechat mezi koly pouze zlomek své výbavy z ruky, začínají vždy od začátku a s úplně jinou nabídkou. Současně jim ale tato skutečnost výrazně rozvazuje ruce, protože každé kolo mohou mít jinou taktiku a úplně jiné představení.

Samotní draci při tom mají bodování zaměřené na počet, ale obvykle rozlišené jen tak, že je za jejich počet méně nebo více bodů. Jedinou výjimkou jsou draci žlutí, jejichž hodnota s počtem neroste lineárně.

Obecně platí, že s více hráči budete mít v Dragondraft výrazně větší problém s plánováním a odhadem toho, co se stane. To proto, že karty vám budou mizet pod rukama daleko rychleji, než pokud se do hry zapojí jen dvojice. Při tom na pět kol budete i tak potřebovat nějakých pětačtyřicet minut.

Hra má velmi solidní zpracování, kterému vévodí barvité portréty draků. Ale i samotné desky a všechno je přehledné, pravidla jsou plná příkladů a nechybí pár dřevěných komponent. Autor dokonce myslel na zařazení jednodušší varianty pro méně zkušené hráče, která se obejde bez speciálních skřetích vylepšení. Dragondraft je hra, ve které sbíráte sady. Víc od ní nečekejte. Originalitu nijak nepobrala, ale je to hra vyladěná, zábavná a plná draků. A právě jako takovou ji doporučujeme, i když to nebude zkušeným hráčům, ale spíš těm začínajícím. Dragondraft vás naučí vážit si těch správných draků a zavede vás na to správné dračí představení.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko
Instagram: @haba_cesko_slovensko

Recenze: Dragondraft aneb Dračí show – dračí divadlo se odehrává ve vzduchu
Dragondraft je hra příjemná ve všech ohledech. Nabízí hladkou hratelnost, ve které se hráči bijí na společném kolbišti o karty, které si postupně rozebírají. Snaží se při tom ve své ruce nasbírat co nejlepší kombinaci družin draků podle barev, aby přilákali co nejvíce diváků a tedy i bodů za návštěvníky. Dragondraft ale nenabízí nic originálního a to je jeho největší slabinou.
Klady:
+ draci
+ velký výběr v každém kole
+ skřeti ozvláštňují vybírání
+ varianta pro začátečníky
+ každé kolo se jede od začátku
Zápory:
= není originální
= možná až moc jednoduché bodování a malé rozdíly mezi draky
4.1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Marco Polo – východní Asie na talíři