Recenze: Dragonwood – dračí les

dragonwood-24

Stromy si šeptají tajemství, která nikdo z nás neslyší. Předávají si informace o tom, kdo v jejich stínu přebývá. Někde hluboko v těch nejtemnějších koutech, kam se většina z nás nikdy nedostane. Jenže pak je tu pár vyvolených lidí, kteří jejich hlasy slyší a rozumí jim. A zatímco většina se jich otočí pod silou těch popisovaných hrůz, několik z nich to vnímá jako volání a výzvu.

Do podobného lesa i navzdory varováním zavítáme i my, hráči, v deskové hře Dragonwood. Tu si pro nás vymyslel Darren Kisgen a představil ji ve společnosti Gamewright. Ta neváhala a v roce 2016 ji vydala ozdobenou pohádkovými ilustracemi Chrise Beatrice.

Hra se neukrývá v nějaké velké krabičce, je jen o fous větší než karetní boxy. Na víku všechno hlídá červený drak, který po nás lišácky pomrkává a úplně ignoruje několik hrdinů, kteří se jej pokouší přemoci. Uvnitř je tak akorát místo pro dva balíčky karet (dobrodružství a les) a sadu kostek.

dragonwood-14

Na úvod partie hráči vezmou balíček lesa, najdou v něm dvojici draků, odloží několik kusů podle počtu hráčů a zbytek zamíchají. Potom odhalí pět náhodných karet a rozloží je do řady na stůl. Teprve poté do druhé poloviny přimíchají draky, kteří budou těmi ultimátními soupeři. Pro všechny hráče je určeno 64 karet dobrodružství, které je znovu třeba pořádně promíchat a každý hráč dostane do svého držení pět z nich.

Hráči sice projdou dobrodružstvím společně, ale přesto budou bojovat o vítězství. Právě proto se budou na tahu střídat. V něm na ně čeká v první řadě šance si dobrat jednu kartu dobrodruha a skončit tah a při tom dodržet maximální limit devíti karet v ruce. Mnohem zajímavější je však druhá část tahu, ve které se hráč může pokusit zajmout jednu z karet lesa, které leží uprostřed v nabídce.

V nabídce mohou ležet karty vybavení a nepřátel, do hry ale zasáhnou ihned při odhalení také události. Ale karty z nabídky si nelze koupit, hráči si je musí zasloužit vyložením sady očíslovaných karet dobrodružství z ruky. Každá taková karta v lese má hned tři číslice uvedené v tabulce, které udávají sílu daného předmětu nebo postavy při různých druzích útoků.

dragonwood-12

Hráči mají na výběr výpad (strike), dupnutí (stomp) a výkřik (scream). Každému útoku odpovídá jiná kombinace karet – postupka, sada stejných čísel nebo barev (ve stejném pořadí). Podle počtu vyložených karet pro daný útok si vezme hráč kostky a hodí s nimi ve snaze součtem překonat sílu karty, kterou chce získat. K tomu může přičíst případné bonusy z vybavení, jež již získal v minulých kolech.

Pokud hráč dokáže alespoň vyrovnat hodnotu daného typu útoku na kartě. Vybavení si může vzít a položit před sebe. To trofej v podobě příšery si rovnou umístí do svého bodovacího balíčku, který bude hrát roli až na konci. Ten nastane, jakmile jsou poraženi oba draci nebo když hráči společně projdou balíček dobrodružství podruhé a draci zůstávají stále v lese. Kdo ulovil nejvíce nepřátel, dostane tří bodový bonus. Vítězem se stane ten, kdo v celkovém součtu nasbíral nejvíce bodů.

Dragonwood je krásnou rodinnou či dětskou hrou, ve které hlavní roli hraje dobrodružství. Do cesty se hráčům na jejich hrdinské procházce staví spousta nebezpečných monster. Některé jsou jedinečné, zatímco jiných je v balíčku hned více exemplářů. Ale nenapadají je jen tak ze zálohy. Žádné překvapení tu nečekejte, protože hráči si mohou sami vybrat, se kterým protivníkem se utkají.

dragonwood-16

A přesto je hra příjemně náhodná. A protože jsme použili to kladné slovo, je jasné, že tahle náhoda není vůbec na škodu. Dělá totiž ze samotných výzev a snahy o zisk karet zajímavou podívanou, která hru posouvá o pořádný kus dál. Pokud by šlo pouze o nasbírání karet, byla by to jen poloviční zábava. Takto si hráči kombinací vyberou číslo, proti kterému budou stát. Ale pouze hod kostkami spolu s případným vybavením určí, jak nakonec celá snaha dopadne.

Samozřejmě je to všechno jednoduché. Stačí jen sbírat karty a mít při jejich dobírání štěstí, a pak je vykládat v sadách. Právě ta první přípravná fáze ale je závislá na tom, kolikrát je hráč ochoten obětovat svůj tah za dobrání nové karty z balíčku. A chce to samozřejmě i štěstí, protože kombinace se na ruce jen tak neurodí.

Děti lesní dobrodružství moc baví. Partie je plná soupeření o jednotlivé karty od chvíle, kdy se objeví na stole. Možná trochu více taktiky by ještě přidala šance mít kontrolu nad dobíranou kartou, třeba ve stylu Ticket to Ride. Dvě karty by byly odhalené, hráč by si mezi nimi mohl vybrat nebo zariskovat a líznout z balíčku.

dragonwood-21

Aby ale bylo v partii ještě o kapku více štěstí a náhody, hráči si mohou dobrat kartu berušky, která jim umožní dobrat dvě nové karty. Pravidla nabízí řadu zajímavých drobných úprav a variant, jak si třeba zážitek zkrátit nebo naopak prodloužit.

Partie i přes případné dvojí dobrání balíčku je příjemně krátká a celé to odsýpá směrem ke konci. Celé to odehrajete ve dvaceti minutách. A hráči si to užijí skvěle ve dvou, třech i maximálních čtyřech. A to bez ohledu na věk nebo vyznání. Jen ten vztah k náhodě může být překážkou, kterou nepůjde překonat.

dragonwood-17

Dragonwood je krásnou, jednoduchou a skvěle zábavnou rodinnou hrou. Je otevřená dětem a s trochou náhody přichází i zábava. Hráči bojují s příšerami, užívají si dobrodružství a snaží se porazit ta nejsilnější monstra.  Nakonec to je zase a jenom o nasbíraných bodech. Dragonwood by měl přinést radost do mnoha rodin.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDarren Kisgen
IlustraceChris Beatrice
VydavatelGamewright, AURUM, Inc., Game Factory, Hobby World, Reflexshop, White Goblin Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(7 voters)
KategorieAdventure, Card Game, Dice, Fantasy
MechanismyDice Rolling, Hand Management, Push Your Luck, Set Collection
RodinaCreatures: Dragons, Digital Implementations: Board Game Arena, Misc: Mensa Select
Alternativní názvyDrakenwoud, Sárkányok erdeje, Драконий лес, 드래곤우드

Více o hře.

Recenze: Dragonwood – dračí les
Dragonwood je další ukázkou toho, jak rodinné hry mohou být zábavné. Sbírání sil na závěrečné nepřátele v podobě draků není jen tak. Hráči si musí i tak zasloužit své zbraně a překonat nepřízeň smůly. U každé karty je třeba vyložit sadu a poté hodit kostkami, jejichž součet potřebuje být dostatečně silný. Dragonwood je dobrodružnou hrou, která vám udělá radost.
Klady:

+ dobrodružství s kostkami i kartami
+ hráči si sami volí nepřítele
+ rychlá partie
+ kostky dělají boj zajímavým
+ přístupné dětem i rodinám
Zápory:

- náhoda, kterou ale není třeba vnímat negativně
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Octopus Party – chápavá chapadla