Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dreamwell – jak hluboký je váš spánek?

dreamwell-16

Ztratit se ve snové říši může být pěkný průšvih. Je to obrovská země plná míst, která na první pohled vypadají stejně. Pokud nemáte nějakého průvodce, pak zde můžete zůstat ztraceni na věky. Ale zatímco v realitě jsme na to všechno sami, tady jsou hráči a ti nám určitě rádi pomohou.

Dobrodružství v říši snů čeká na všechny v nové deskové hře Dreamwell, kterou vytvořil Nick Little a svoje ilustrace jí propůjčila slavná Tara McPherson. A jedná se o opravdu snové obrázky ze světa snů. Celou krabičku pak svým vydavatelským umem zaštítila firma Action Phase Games a vlastně i distribuční firma Esdevium Games. Při vydání se pak psal letopočet 2016.

Krabička se sny není nějak extra velká a má řádně tmavou barvu. Uvnitř najdete kartonové destičky, které stačí rozložit a vytvořit tak plochu čtyři krát čtyři políčka (obrázky) a to s náhodným pootočením. Z každého takového dílku pak na některé strany vedou zasněnými hvězdičkami vyplněné dveře, obsahují pak terén a také nějakého kamaráda. Každý z hráčů dostane do ruky dvě z celkového počtu 72 karet přátel, další čtyři karty pak vytvoří odkrytou nabídku nad plánem. Hráči si vezmou své dvě kartonové figurky ve stojánku, které začnou svoji pouť snovou krajinou vedle plánu.

dreamwell-08

Hráči se pak budou střídat na tahu a mají vždy v nabídce tři akční body, které mohou různě (i opakovaně) rozdělit mezi nabídku pěti činností. Tou hlavní a první je dle očekávání opět pohyb, jak už to u podobných her bývá. Zvenku lze vstoupit do říše jakkoliv, ale když už jsou hráči ve spánku, musí se řídit jeho pravidly. Z místnosti mohou vždy uniknout pouze pomocí dveří, tedy pouze na některé strany. Výhodu jim navíc přinese, pokud je na protější straně také otevřený průchod. Za odměnu pak má hráč další jeden pohyb navíc.

Pohyb je navíc vždy nutné použít pouze pro jednu ze dvou hráčových postaviček. Dílek, na kterém se nachází figurka aktivního hráče nebo vůbec žádná, je možné za jeden akční bod také otočit a to o libovolný počet pravých úhlů. Není ale možné otáčet lokace s cizími hrdiny. Do ruky si hráči mohou přidat novou kartu z nabídky (a volné místo okamžitě zaplní horní kartou z balíčku).

Na závěr nám zůstal právě důsledek dobraných karet v ruce, jejichž počet na konci tahu nesmí přesáhnout čtyři. Kartu hledaného kamaráda je ale možné zahrát pouze ve speciální situaci. Na kartě kamaráda se nachází nejen portrét pohřešovaného, ale hráči na ní najdou v horní části také dvě stvoření, která v noční zemi žijí.

dreamwell-01

Figurky tedy musí být přesně v místech, kde se tyto dvě stvoření na mapě nacházejí a navíc alespoň jedna z těchto pozic musí zahrané kartě odpovídat také terénem. Teprve pak může hráč kartu opravdu vyložit a získat nejen vítězné body (v srdíčku), ale také možnost využívat dovednost (vždy té horní = poslední získané) karty.

Partie tak sleduje hráče, jak bloudí po snovém světě a zachraňují jednoho kamaráda za druhým. Teprve ten, kdo jich dokáže v pořádku vyvést sedm, spustí konec partie. Hráči dohrají aktuální kolo a začnou počítat body za karty. Ten, kdo jich má v součtu nejvíce, se stává vítězem.

Dreamwell je tak trochu procházečkou, ale především v ní jde o správnou poziční hru. Pouze postavením obou figurek na správné lokace podle karty v ruce umožní hráči bodovat. Je to jednoduché, ale nejde jen o to se na místo dostat. V souboji hraje hlavní roli především rychlost s jakou je hráč schopný nasbírat dost karet.

dreamwell-06

Samozřejmě důležité je i počáteční rozdání karet. Tady hráč potřebuje mít trochu štěstí, aby se lokace nacházely jedna poblíž druhé. Nabídka dalších kamarádů už se nemění tak rychle, takže všichni mají podobné možnosti je získat do ruky.  Hlavním problémem pak zůstává šance na dlouhé promýšlení tahu, pokud bude chtít někdo propočítat všechny krokovací možnosti po snovém světě.

Ale není důvod si něco zastírat. Hlavní zbraní této karetní novinky je grafika. A ta je naprosto úchvatná, detailní a jedinečná. Na hru se díky tomu opravdu moc dobře kouká a obrázky vzbuzují na tváři nevysvětlitelné úsměvy.

dreamwell-11

Pravidla jsou opravdu jednoduchá. Ovšem v krabici najdou hráči také dílky a karty s černým lemem. Ty slouží pro pokročilou verzi hry, která do akcí přidává otáčení destiček! To samozřejmě snižuje významně vliv náhody, protože hráči podle okraje destičky mohou určit, co za terén je na její opačné straně.

Protože v partii není žádná výrazná konfrontace mezi hráči, její zábavné zážitky začínají už u partie ve dvou účastnících. Při tom ale ani s maximálním počtem čtyř zbloudilců není hra nijak pomalá nebo o čekání na akce ostatních. A nikdo se nemusí bát ani herní doby.

dreamwell-13

Dreamwell je vizuálně moc pěkná hra se solidní hratelností. Není tedy nijak výjimečná, ovšem všechno to dohání zpracováním. Stačí to? Vlastně ano, protože hra je zábavná a dostatečně jednoduchá. Dreamwell je fajn rodinná hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNick Little (I)
IlustraceTara McPherson, Scott Hartman
VydavatelAction Phase Games
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieAbstract Strategy, Card Game, Fantasy
MechanismyGrid Movement, Modular Board, Pattern Building, Set Collection

Více o hře.

Recenze: Dreamwell – jak hluboký je váš spánek?
Dreamwell nastavuje snovou atmosféru už od prvního pohledu. Hra sice nějak extrémně nevyniká nad konkurencí, ale rozhodně to není žádná nuda. Hráči se sice nemohou radovat z šance marnit snažení soupeřů, ale místo toho mají čas se kochat grafikou hry. Zábava je sice náhodná, ale fajn v libovolných počtech. Hra je při tom dostatečně taktická a ještě nabízí druhou úroveň, která kontrolu hráčů ještě trochu zvyšuje díky otáčení dílků. Dreamwell je graficky úchvatná a herně solidní krabička.
Klady:

+ velmi rychlá hra
+ druhá úroveň
+ solidně taktická s přísadou náhody
+ jedinečná grafika
+ možnost dvojtahu
Zápory:

- málo interakce
- více náhodné
- riziko dlouhého zdržení kvůli přemýšlení
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bloom Town – pod správnou nadvládou každé město vykvete