Recenze: LOGO Duo – co patří k sobě?

LOGO Duo - balení

Dva vždycky patří k sobě. Granko a mléko. Zima a sníh. Všichni bychom měli poznat, když k sobě některé dvě věci sedí. Někdy to prostě vycítíme, ale dětem můžeme v hledání spojitostí pomoci. Nejlépe hravou formou, kterou nabízí desková hra Duo.

Tu vydává společnost Ravensburger jako další v řadě LOGO. Ta má jednoduše za úkol naučit děti všechny důležité vědomosti a pomoci jim s učením potřebných schopností. Duo se zabývá páry věcí a jejich spojitostmi. Jedná se o hru z designu Kineticu s ilustracemi Rity Marii Gentili. Celý výtvor pak vznikl v laboratořích Ravensburgeru už v roce 2009 a do češtiny se dostal přecejen později.

Na modré krabičce nám pejsek ukazuje, kterými páry bychom mohli začít. Ale lepší bude si všechno osahat na vlastní kůži. Po otevření najdeme na dně celkem 24 dílků, které dohromady tvoří tucet dvojic – ty do sebe vždy zapadnou přesně tak, jak to puzzle obvykle dělávají. Každá dvojice má svůj vlastní tvar, takže i podle toho poznají děti, že nemají správnou kombinaci. Kromě těchto dílků k vycvakání z archů najdeme uvnitř už jen pravidla.

LOGO Duo - rozehraná hra

Základem celé hry je otázka „Jaké obrázky patří k sobě?“ Ale pravidla nám hned radí, jakými čtyřmi přístupy si z ní můžeme s dětmi udělat zábavu, která je současně také něco naučí. Ta nejjednodušší začíná rozložením dílků na stůl obrázkem nahoru. Hráči pak mají za úkol odhalit správné dvojice.

Náročnější možnosti zahrnují otázky od nejstaršího z hráčů. Ten si ponechá přesně jednu polovinu dílků a ostatních se ptá, kdo má druhý obrázek. Děti se tak naučí obrázky opravdu pojmenovávat a ne je pouze hledat podle vzhledu a správného spojení.

Další varianta rozdělí kartičky přímo mezi hráče a rozloží obrázkem nahoru na stůl. Ti se pak musí mezi sebou sami domluvit a dohodnout na výměně obrázku za jiný, který potřebují. Tady už není základem poznávání obrázků, ale hra trénuje vyjednávání a komunikaci s ostatními. V tom je unikátní spolu se čtvrtou, poslední hrou, která je vhodná pro nejstarší děti z doporučeného věkového rozmezí.

LOGO Duo - rozehraná hra

Probíhá stejně s dotazy jako předchozí. Tentokrát ale každý z hráčů má svoje obrázky zakryté a snaží se vyměnit dílky tak, aby byli prvními, kdo bude mít všechny potřebné dvojice. Ten, komu se to podaří, se stává vítězem.

Duo je hrou, která je zaměřena na úplně ty nejmenší hráče. S poznáváním a skládáním obrázků lze začít už ve třech letech. Obrázky jsou jasně barevné a dostatečně velké, takže je od sebe děti snadno rozeznají. Naučí se je ale nejen párovat, ale také pojmenovávat.

Hra umí s dětmi růst a to až dva roky do pátého roku věku. Vůbec nevadí, že se děti mezitím naučí obrázky a páry znát. Poslední dvě hry totiž vůbec nepředpokládají hledání. Naopak se zaměřují nejen na procvičování dvojic a jejich pojmenovávání, ale také na komunikaci mezi všemi zúčastněnými.

LOGO Duo - dílky

Obrázky jsou vhodně zvolené a najdeme zde důležité dvojice jako panenka-kočárek nebo stůl-žídle. Děti se prostřednictvím těchto obrázků také seznámí se světem a s tím, že věci patří prostě a jednoduše do dvojic. Nebude to tak dlouho trvat a zasednou do lavic, kde se svým sousedem vytvoří nerozlučnou dvojku.

LOGO Duo je podařenou hrou pro ty úplně nejmenší, která je naučí rozeznávat předměty a správně je pojmenovat. To jim pomůže v dalším rozvoji. Jako taková funguje hra opravdu na jedničku s hvězdičkou.

Recenze: LOGO Duo – co patří k sobě?
Duo je výtečná dětská hra, která má za cíl naučit děti poznat vazby mezi různými dvojicemi předmětů. Současně je ale jinou verzí hry naučí i komunikovat s ostatními hráči a pojmenovávat správně všechny obrázky. Vhodně zvolenými variantami hra roste s dětmi a zaručí zábavu od tří až do pěti let. Duo je skvělou volbou pro každého prcka.
Klady:

+ už od tří let
+ trénuje nejen věci, ale i komunikaci
+ čtyři hry rostou s dětmi
+ vhodně zvolené dvojice
+ barevné ilustrace
Zápory:

- není co vytknout
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mamma Mia! Upečte dokonalou pizzu