Recenze: Everdell Spirecrest – dobrodružství za sedmero horami od Divukraje

everdell-spirecrest-13

Daleko za klidnými kopečky a lesy obklopujícími městečko Everdell leží místo, které ukrývá bájné poklady a nevídané dobrodružství. A přesto, že hrozí setkání s obry, medvědy či vlky, tím odvážným stvořením jsou zaječí cestovatelé zastupující jednotlivé zvířecí klany. Jejich výprava se zapíše do kronik všech klanů a nebude zapomenuta bez ohledu na to, jestli se vrátí nebo ne.

Taková nečekaná dobrodružství čekají na hráče v rozšíření Spirecrest, které dostává do vínku populární desková hra Divukraj (Everdell). I tohle rozšíření se možná po Perlavě dočká české lokalizace od firmy REXhry, ale my jsme se zatím rozhodli podívat na zoubek anglické verzi. Pod jejím designem je podepsaný James A. Wilson, o grafiku se postaral Andrew Bosley. Hra vychází samozřejmě v produkci Starling Games a v Evropě zatím pobíhá pod hlavičkou společnosti Esdevium Games.

Krabice ukazuje právě skupinu hrdinných zajíců, jak ve vánici slézají zasněženou horu. Uvnitř se ukrývá velká mapa, která popisuje cestu za dobrodružstvím. V rámci klasické přípravy hráči vyloží tuto desku stranou a na začátek stezky v levé horní části postaví každý jednoho dobrodruha v barvě svého národa.

everdell-spirecrest-01

Tím ale příprava desky teprve začíná. Hráči potřebují její plochu zaplnit také figurkami velkých stvoření a na cestu položí také destičky mapy. Jeden dílek mapy Everdellu dostane také každý z účastníků, aby tak označil začátek své výpravy. Na plánu je také místo pro karty počasí pro každé ze čtyř ročních období, které hráči umístí na připravené pozice a první z nich (zimní) odhalí. Stejně tak mají svoji rezervaci na plánu i karty průzkumu, které jsou tří různých typů – jsou různé pro cestičky, vrcholy i hřbety.

V rámci klasické partie Divukraje si do začátku hráči pod velkým kartonovým stromem rozloží výběr osmi karet. Každý pak dostane svoji vlastní startovní sadu náhodných karet a pouze dvě z možných šesti figurek zvoleného zvířecího národa. Po plánu jsou rozmístěné destičky událostí a karty lesa, které určují dostupné akce. S pomocí zvířátek právě odsud získávají suroviny z banku a s jejich použitím pak mohou vykládat karty tvorů a staveb. Každá budova pak je v páru s obyvatelem, kde vlastnictví jedné hráči zaručuje bezplatné vyložení té druhé. Karty samotné mají různé barvy a efekty. Postupně účastníci rozšiřují řady svých dělníků, postupují ročními obdobími a snaží se sbírat vítězné body. Na konci si hráči porovnají své skóre a zjistí vítěze.

everdell-spirecrest-08

Celá partie Divukraje je ve znamení přípravy celé expedice. Kdykoliv hráč v rámci svého tahu místo hraní karet zvolí akci příprava na další roční období, přejde jeho pozornost na chvíli k nové mapce. Může si vybrat libovolnou destičku z oblasti, kde se jeho cestovatel nachází a poté si může vybrat ze tří karet této oblasti. Zaplatí případnou cenu v kartách z ruky a položí nový úlovek vedle svého města, protože mu může poskytnout nějaký trvalý efekt nebo pod svoji kontrolu získat jedno z velkých zvířat. Na závěr hráč posune figurku cestovatele do další oblasti.

Partie je ale ovlivňovaná také kartami počasí. Hráč se musí řídit podmínkami té karty, kde se jeho cestovatel právě nachází. V rámci celého souboje se tak počasí několikrát pro každého z účastníků změní. Současně destičkami plánují dobrodružství, které nastane až na konci celého souboje. Jakmile se některý z hráčů ocitne na konci posledního dějství, může se rozhodnout cestovat. Postupně tak mohou využít všechny tři dílky mapy, ale musí zaplatit jejich cenu a poté inkasují vítězné body. Ty si přičtou ke svému skóre.

everdell-spirecrest-05

Spirecrest je dobrodružným rozšířením, u kterého ale nemusíte mít strach, že by nějak ubralo na taktičnosti partie. Hráči i nadále mají základ v plánování a dobré práci s kartami. Ačkoliv vypráví nová deska příběh odvahy, přidává i tak hráčům pouze nové karty nebo bodové bonusy.

Do celé partie přidává takovou nenápadnou minihru mezi jednotlivými sezónami. V tu chvíli si hráč může díky cestování svého vyslance vybrat novou schopnost ze tří karet, které jeho cestovatel na své výpravě objevil. Jsou to cenné přírůstky do každé vesnice, ale jsou velmi výrazně vyvážené efektem počasí. To na hráče působí v každém tahu a mění se, jak jejich figurky králíků postupují vpřed na dobrodružné desce.

Nové rozšíření překvapivě přidává do hry hodně, hlavně z hlediska celkového zážitku. Celé to totiž dává smysl, ale při tom nádherně zapadá do filosofie základní hry. Je to jedno z těch rozšíření, které plynou v rámci hry, jako by tam patřily od začátku.

everdell-spirecrest-10

Velkým lákadlem jsou nové figurky velkých zvířecích stvoření, které pro hráče nahradí jednoho z jejich dělníků a nabídnou něco navíc.

Vzhledem ke komplexnosti Spirecrest pravidla doporučují, abyste při hře s tímto rozšířením nevyužívali další boxy a užili si hru pouze v kombinaci s tímto jedním průzkumnickým zážitkem. Ačkoliv se ale zvyšuje komplexita, protože se fáze odehrávají pouze několikrát za celou partii, tak se prakticky nedotkne výsledného času. Samotný zážitek ale je velmi výrazně podpořen.

Grafika a zpracování zůstává na vynikající úrovni. Divukraj boduje v rodinných kruzích také díky svému pohádkovému dojmu. A už na víku si budete připadat, jako byste se šplhali s Gandalfem na horu Caradhras.

everdell-spirecrest-12

Everdell: Spirecrest je rozšíření, které je naprostou povinností pro každého fanouška Divukraje. Nádherně obohacuje celkový zážitek bez toho, že by přidalo jakákoliv nadbytečná nová pravidla. Everdell: Spirecrest je naprosto precizní rozšíření, o jehož kvalitách není pochyb.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJames A. Wilson
IlustraceAndrew Bosley, Dann May
VydavatelStarling Games (II), Gém Klub Kft., Maldito Games, Pegasus Spiele, Rebel Sp. z o.o., White Goblin Games
Rok vydání2020
Počet hráčů1 - 4
Herní doba100
Minimální věk14 and up
KategorieAnimals, Card Game, City Building, Expansion for Base-game, Fantasy
MechanismyCard Drafting, Events, Hand Management, Set Collection, Worker Placement
RozšířeníEverdell: Spirecrest – Trailblazers Pack, Everdell, Everdell: Collector's Edition
RodinaComponents: Meeples (Animal) / Animeeples, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Everdell, Mechanism: Tableau Building, Misc: LongPack Games, Theme: Anthropomorphic Animals
Alternativní názvyEverdell: Fagybérc

Více o hře.

Recenze: Everdell Spirecrest – dobrodružství za sedmero horami od Divukraje
Everdell: Spirecrest je rozšíření s novou deskou, ke které se oči hráčů upřou ale pouze několikrát za celou partii. Sice je pravda, že je budou po průběh hry ovlivňovat karty počasí, ale veškeré to putování a dobrodružství se odehrává jen při změně ročního období. Z cest si mohou ale hrdinové přivézt nové kamarády a hlavně i objevy, které přinesou jejich klanu cenné schopnosti. Everdell: Spirecrest je lahůdkové rozšíření, jehož česká verze pro Divukraj snad brzy dorazí.
Klady:

+ krásně zapadne do partie
+ dobrodružné téma
+ nenatahuje celkovou hru
+ figurky velkých zvířat
+ rozšiřující schopnosti
Zápory:

- snad jen cena
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Scotland Yard Junior – jste mladý Sherlock Holmes?