Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Evolution Origin of Species – vývoj v kartách

Evolution: Origin of Species - balení

Ještěrky jsou základním kamenem evoluce. Podle toho, s čím je zkřížíte, můžete dostat všechny myslitelné podoby. Chcete z nich udělat krvelačné predátory? Není problém. Stačí jen trochu povyrůst a přidat zuby. Jejich rychlost jim zůstane a máloco jim uteče. Nebo je libo z nich udělat mořská stvoření? Prosím. Přidejte žábry a je to.

Ještěrky jsou základem všeho. Může z nich být vyrobený třeba váš stůl. Vaše myš má podobu ještěrky a možná dokonce mobilní telefon. Všechno má svůj původ v ještěrce.. Nevěříte? Dobře děláte..

Nesmíte nás brát zase tak docela vážně. Ještěrka sice je pěkné stvoření, ale hlavním důvodem, proč se o ní dnes bavíme, je evoluční hra od ruského vydavatele RightGames. Hru vytvořil Sergey Machin a Dmitry Knorre už v roce 2010, ale u nás není zatím bohužel vůbec známá. A tahle recenze má za úkol to změnit.

Evolution: Origin of Species - připravená hra

Evolution: Origin of Species je ve své podstatě karetní hra, která se nachází v krabičce s obrázkem ještěrky. Zajímavé na samotném balení je především to, že krabice je řešená trochu jinak než ostatní hry, které známe – je vysouvací jako nějaká zásuvka a uvnitř se ukrývají všechny dílky. Vypadá to pěkně a je to jednoduché. Přitom se vám nepodaří vysunout celý vnitřní díl, takže jej nemusíte vždy složitě vracet zpět.

A uvnitř pak nemůžete čekat nic moc jiného, než karty. A je to opravdu tak. V krabici se ukrývá celých 84 karet, které mají všechny na svojí zadní straně obrázek ještěrky. To je živočich, který vás bude provázet celou hrou, protože karty se hrají na stůl oběma stranami. Na druhé straně najdete vždy jednu až dvě dovednosti, které budete moci svým zvířátkům přidat. Pokud karta obsahuje dvě schopnosti, je každá uvedená na půlce karty, kterou pak lze zahrát libovolně – klasicky i vzhůru nohama.

Ale protože se budete ve hře o svá zvířátka také starat, v krabici najdete ještě pytlík s potravou a dvě kostky. Obojí bude sloužit právě k evidování potravy – kostky určí, kolik bude v daném kole potravy k dispozici a malé čtvercové žetony si pak podle toho rozeberete. Čtverečky jsou několika barev podle druhu – červené býložravé, modré masožravé a žlutý tuk.

Evolution: Origin of Species - rozehraná hra

Na začátku hry zamíchejte pořádně karty a každému rozdejte právě šest z nich. Zbytek balíčku položíte do středu stolu, kde vytvoří zásobu pro příští kola. Stejně tak žetony jídla a obě šestistranné kostky.

V průběhu partie se hráči starají o svoje zvířata, rozmnožují se a především jejich svěřenci prochází vývojem. Jakmile dojdou karty v dobíracím balíčku, je konec partie. Hráči získají body za všechna svá přeživší zvířata a jejich vlastnosti.

Kolo se skládá ze čtyř fází, kterými hráči postupně prochází. Celou hru a každé další kolo začíná fáze vývoje, která je nejdůležitější pro celou hru. Hráči v tuto chvíli vykládají karty z ruky a vytváří svoje zvířata nebo je vylepšují různými dovednostmi. Každou kartu může hráč zahrát dvěma způsoby. Pokud ji zahraje obrázkem zvířete (ještěrky) nahoru, narodilo se mu nové zvíře.

Evolution: Origin of Species - karty

Opačná strana karty obsahuje vlastnosti, které může postupně ke svým živočichům přikládat a zlepšovat tak jejich šanci na přežití. Druhů karet je v balíčku hodně a každý z nich dává vašim zvířatům nějaké schopnosti. Je důležité především reagovat na hru soupeře a nezůstat s žádným zvířetem pozadu.

V pokračování kola vás čeká hod dvěma kostkami, které určí dostupnost jídla v tomto kole. Podle počtu hráčů hodíte jednou nebo dvěma kostkami a určíte, kolik žetonů jídla bude v tomto kole k dispozici v banku. Hráči se nyní začnou střídat, postupně si rozebírají jídlo a umisťují je na svoje živočichy.

Každé stvoření ve hře má svoji základní potřebu jednoho čtverečku jídla na kolo. Ovšem krom toho můžete mít také velké tělo nebo parazita, kteří vám vaši spotřebu zvyšují. V takovém případě potřebujete pro zvíře získat kostiček rovnou více.

Evolution: Origin of Species - rozehraná hra

Ve hře pak existují také způsoby, jak přenést jídlo z jednoho kola do druhého. K tomu slouží karty tukové tkáně, které mají ve hře důležité místo. Právě u zvířat, která mají vyšší spotřebu, je dobré si pojistit příští kola jedním takovým žlutým čtverečkem, který lze umístit na kartu tukové tkáně (fat tissue).

deskové hry - TLAMA games

Hráči se navzájem mohou napadat. Pokud je vaše zvíře masožravec, pak můžete zaútočit na soupeřovo zvíře. To se může ubránit pouze v případě, že má nějakou schopnost, která jej před dravcem ochrání – třeba se umí schovat nebo je opravdu rychlé a nepříteli uteče. Dravec dostane za každé zabité zvíře rovnou dva modré čtverečky, které může využít k nakrmení v tomto kole. Pokud tedy něco ulovil.

Na konci každého kola zemřou všechna zvířata, která nemají dostatek potravy, aby vyhovělo jejich požadavkům. Do tohoto odhazovacího balíčku odchází se zvířetem samozřejmě i všechny jeho vlastnosti.

Evolution: Origin of Species - karty

Důležitý pro taktiku je také úplný závěr kola. Hráči si dobírají karty. Každý z nich dostane tolik karet, kolik má přeživších zvířat plus jedna. To znamená, že čím více zvířat vám přežije, tím lepší výchozí pozici máte pro příští kolo.

Jakmile dojde balíček karet, začíná poslední kolo hry. Na jeho konci po fázi vyhynutí si hráči spočítají vítězné body. Za každé přeživší zvíře dostanou dva body a za každou kartu vlastností pod nimi také. Navíc bonusové body dostanou za karty, které mají vedle schopnosti napsané ještě +X. Ten z hráčů, který získal nejvíce bodů, se stává vítězem.

Evolution: Origin of Species je překvapivě zajímavou karetní hrou, která se snaží simulovat evoluci. Samozřejmě mnohem jednodušším způsobem, než třeba Dominant Species (recenze) nebo Bios: Megafauna (recenze). Ovšem první z těchto dvou zmiňovaných her se také dočkala svojí karetní verze, kterou určitě brzy také zrecenzujeme a porovnáme.

Evolution: Origin of Species - rozehraná hra

Na hře se nám líbí hned několik věcí. Na úvod to je možnost hraní karet oběma stranami. Pokud se vám tedy nehodí vlastnost, kterou jste zrovna získali do ruky, můžete kartu využít k narození nového živočicha. I když hrozí, že se z něj stane na konci kola snadná kořist pro masožravce, pokud mu nepřidáte nějaké speciální schopnosti.

Hráči se mohou navzájem napadat díky masožravcům, ale také přikládají k soupeřovým kartám parazity. Ti zvyšují potřebu jídla o dva čtverečky na kolo. Ovšem pokud to vaše příšerka zvládne až do konce, dostanete za ni o to více bodů. Takže pozor na to, komu parazita dáte!

Náhodné číslo pro počet potravy na kolo sice může spolu s dobíráním karet vzbuzovat dojem, že hra je příliš náhodná. Naštěstí karty mají často rovnou dvě dovednosti, ze kterých si můžete vybírat. U některých z nich tak máte rovnou tři možnosti, jak je zahrát, což značně snižuje vliv náhody.

Evolution: Origin of Species - karty

A kostky? Jejich vliv zde je logický a jasný. Každé kolo bude jiné, protože bude jiné množství žrádla pro vaše příšerky. A proč ne? V přírodě je to přece stejné. Ani tam si nemůžete být jisti, že budete mít dostatek jídla k přežití.

Hra má pěkné a jednoduché ilustrace a je vidět, že u rozvržení karet tvůrci přemýšleli. Stejně jako při tvorbě pravidel, která jsou přehledná a snadno se z nich hru naučíte na jedno přečtení.

Přesto, že ve hře je vzájemné napadání hráčů, je hra vhodná pro všechny, kteří mají rádi jednoduché karetní hry. Do takové kategorie se řadí rozhodně i Evolution. Jednoduchý princip vám vynahrazuje zábavou, která z jejího hraní plyne.

Evolution: Origin of Species - krabice

Bohužel hra má několik nedostatků. Především se vám snadno může stát, že přijdete o většinu vašich zvířat. To není vůbec složité – stačí, abyste ve hře více hráčů byli na posledním místě v kole a ve hře bylo k dispozici málo jídla. A protože se karty dobírají podle počtu zvířat vyložených na stole, těžko budete soupeře dohánět.

Stejně tak je problém s tím, že zvířata, která si pipláte od začátku, těžko přežijí až do konce. Tím vlastně první polovina partie ztrácí tak trochu smysl, protože bodování probíhá až na úplném konci. Nebylo by špatné mezi karty zamíchat ještě jednu bodovací, která by v náhodné fázi hry spustila ještě jedno bodování.

Přes zmíněné nedostatky je Evolution: Origin of Species pěkná karetní hra, která nabízí příjemnou a jednoduchou zábavu. Současně ale přináší tvrdé a nekompromisní souboje mezi hráči v rámci evoluce jejich zvířat. Pokud tedy máte rádi karetní hry a téma evoluce, pak je tahle nová kombinace pro vás velice vhodná. Jen pozor na to bodování.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDmitry Knorre, Sergey Machin
IlustraceDmitry Knorre
VydavatelRightgames RBG SIA, G3, More Fun Co., Ltd., RBG, Stolitsa Design Group, TWOPLUS Games, ТРЕТЯ ПЛАНЕТА
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(23 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Dice
MechanismyDice Rolling, Hand Management, Take That
RozšířeníEvolution: Continents, Evolution: Expansion – Time To Fly and Continents, Evolution: Herbs and Mushrooms, Evolution: Plantarum, Evolution: Time to Fly, Evolution: Variation Mini-Expansion, Ewolucja: Pochodzenie gatunków – Rozszerzenie
RodinaComponents: Multi-Use Cards, Digital Implementations: Tabletopia, Theme: Biology, Theme: Evolution, Theme: Science
Alternativní názvyEvoluce: O původu druhů, Ewolucja: Pochodzenie gatunków, Еволюція, Эволюция, 演化論: 物種起源, 进化:物种起源

Více o hře.

Recenze: Evolution Origin of Species – vývoj v kartách
Evolution: Origin of Species je zajímavá hra, která si vzala za úkol ztvárnění evolučního souboje mezi zvířaty. Vy sami si určujete, kterým směrem se vaši svěřenci budou ubírat. Rodí se vám a zase umírají pod zuby hladových masožravců. Taková je příroda. Ale zde si svoje stáda navzájem napadají hráči. Karetní hra se skládá z vykládání karet, ale svoje mazlíčky musíte na konci kola také dokázat uživit. Jen tak mohou přežít do dalšího období. Můžete si dělat tukové zásoby, utíkat před masožravci nebo dokonce jeden s druhým komunikovat a vytvořit tak lepší sběr jídla. Bohužel hru kazí skutečnost, že jediné bodování je až na konci hry, kam se spousta vašich příšerek nepodívá i z důvodu smůly a nedostatku jídla. I ten nejlepší hráč tak může prohrát. Naštěstí to lze upravit jednoduchým dodatečným pravidlem. Kromě tohoto drobného nedostatku a občas většího vlivu náhody v losování karet je Evolution opravdu povedená karetní hra, která si zaslouží pozornost.
Klady:

+ elegantní jednoduchá karetní hra
+ evoluce v kartách
+ žetony s jídlem
+ strategické možnosti
+ zajímavá krabička
+ variabilita karet
+ množství jídla určené kostkami
Zápory:

- vliv náhody
- hodnocení pouze na konci hry
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Útěk z vězení – mříže nejsou překážka!